آجاک - acak آینده پژوهی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاكیدكرد:

لزوم ارائه نظرات كارشناسی اساتید دانشگاه ها در جهت حل مشكلات كشور

لزوم ارائه نظرات كارشناسی اساتید دانشگاه ها در جهت حل مشكلات كشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: دانشگاهیان نباید منتظر بمانند تا از آنها درباب حل مسائل مختلف کشور نظر خواهی شود، بلکه اساتید به ویژه در دانشگاه های بزرگ و قدیمی، در قالب فردی یا گروه های تخصصی، نظرات کارشناسی و عملی خودرا برای حل مشکلات کشور به مقامات عرضه کنند.


به گزارش روز پنچشنبه ایرنا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، منصور غلامی در آیین درختکاری که در مزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار شد، با اعلان اینکه درختکاری و ایجاد فضای سبز بعنوان یک فرهنگ در نقاط مختلف کشور همه گیر شود، گفت: پردیس کشاورزی دانشگاه تهران جزو افتخارات کشور در حوزه آموزش عالی است و انتظار می رود مسئولان و اساتید این پردیس قدیمی کشور نیز در طرح مسائل کارشناسی و انتقال مطالب به بخش اجرائی کشور، پیش قدم شوند.
وزیر علوم با اشاره به جلسه امروز با استاندار البرز اظهار داشت: در این نشست به فعالیت مراکز گوناگون آموزش عالی و پژوهشی در استان البرز اشاره کردم که این یک فرصت است و باید از این ظرفیت برای پیشرفت و توسعه استان استفاده نمود. همین طور ظرفیت غنی بخش های اقتصادی و صنعتی را می توان با پشتوانه مراکز آموزش عالی و پژوهشی استان البرز تقویت کرد.
غلامی با اعلان اینکه در سال قبل در حوزه ساماندهی آموزش عالی کشور، کارهای زیادی صورت گرفته است، اظهار داشت: در این راستا تمام تلاش مان این است که تقویت و ماموریت گرا کردن دانشگاه ها اتفاق بیفتد و البته این کار آسان نیست و در این خصوص مقاومت هایی صورت می گیرد و هنوز نتوانسته ایم فضای ذهنی جامعه را قانع نماییم که فعالیت مراکز آموزش عالی کوچک و ضعیف، اتلاف سرمایه است.
وی با اعلان اینکه در آموزش عالی کشور یک توسعه و گستردگی بی برنامه پدید آمده که ساماندهی آموزش عالی در جهت رفع اشکالات و استاندارد کردن این رویه است، گفت: باتوجه به واگذاری بیشتر برنامه ریزی های درسی به دانشگاه ها، گروه های برنامه ریزی در دانشگاه ها باید بیش از پیش فعال شوند تا دیگر شاهد این نباشیم که بطور مثال در بخش کشاورزی، ظرفیت دانشکده های کشاورزی پر نشود یا دانشجویان این رشته با عدم اقبال مواجه شوند. البته در امتداد حل این معضلات می توان نشست های مشترک برگزار کرد و به نتایج بهینه رسید.
غلامی اضافه کرد: در دو سال قبل با وجود محدودیت ها و شرایط اقتصادی کشور، بخش کشاورزی رشد مناسبی داشته، در سال قبل شاهد رشد ۸ در صدی و امسال هم ۹ درصد رشد داشته است و این مساله نشاندهنده ظرفیت مناسب رشد کشاورزی در وضعیت موجود است که البته این رشد، اشتغال و درآمدزایی را هم به دنبال دارد.
وزیر علوم با اعلان اینکه عامل رشد کشاورزی، افزایش امکان صادرات، کنترل کیفی محصولات و بازاریابی مناسب داخلی و خارجی است، اظهار داشت: اگر دیر به سمت کشاورزی و توسعه آن برویم، ضرر خواهیم کرد و بازارهای بزرگ صادراتی را از دست خواهیم داد. خودکفایی در بحث غذا یک استراتژی کلان در کشورهای جهان شمرده می شود که روی این مساله مهم باید بیشتر کار شود. البته دولت موظف است که زمینه های رشد بخش های مختلف را به وجود آورد ولی در بخش کشاورزی این زمینه در کشور وجود دارد.
غلامی با اشاره به فعالیت موثر و کاربردی شرکت های دانش بنیان در تنگنای تحریم ها و لزوم تقویت و پشتیبانی از این شرکتها اظهار داشت: بازبینی در بخشنامه ارتقای اعضای هیئت علمی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاف شده و سه ماه فرصت داریم تا با اصلاحات انجام شده، این بخشنامه تصویب و اجرائی شود. در این راستا دانشگاه ها و مراکز پژوهشی می توانند نظرات و پیشنهادات خود برای اصلاح این بخشنامه را ارسال نمایند تا در جمع بندی نهایی بتوانیم تمام نظرات کارشناسی را اعمال نماییم.
در این آیین دکتر غلامی و هیات همراه با کاشت نهال در محوطه مزرعه تحقیقاتی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، روز درختکاری را گرامی داشتند.
همچنین در این آیین دکتر گلدان ساز، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، با ارائه گزارشی از عملکرد بخش های مختلف این پردیس، دیدگاه ها و نقطه نظرات خود درباب توسعه این پردیس را با وزیر علوم در بین گذاشت.منبع:

1399/12/17
13:46:00
0.0 /5
374
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی