آجاک - acak آینده پژوهی
ستاری:

برای صادرات فناوری ها و تجهیزات پزشكی به سوریه آماده ایم

برای صادرات فناوری ها و تجهیزات پزشكی به سوریه آماده ایم

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دیدار با وزیر بهداشت سوریه با عنوان انتقال فناوری های حوزه پزشکی ایران بر آمادگی ایران برای صادرات این فناورها به سوریه تاکید نمود.


به گزارش آجاک به نقل از ایرنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران و حسن الفباش وزیر بهداشت سوریه عصر سه شنبه دیدار کردند.
ستاری در این دیدار با اشاره به اینکه زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران طی این سال ها با فعالیت بازیگران و نقش آفرینان آن گسترش قابل توجهی را تجربه کرده است، اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان و خلاق حالا ما را به نقطه ای رسانده اند که در خیلی از حوزه ها مانند دارو، تجهیزات پزشکی و بیو تکنولوژی حرف های زیادی برای گفتن داریم.
ستاری همین طور با اشاره به تامین نیازهای فناورانه در دوران شیوع کرونا، بیان کرد: ونتیلاتور و تجهیزات مورد نیاز دیگری در این زمان، توسط همین زیست بوم به سرعت در ایران تولید شد که تعدادی از این تجهیزات به سوریه صادر شد که دارای استانداردهای اروپایی بود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: ایران آماده همکاری با کشور سوریه در حوزه های همچون تامین دارو و تجهیزات پزشکی و ارائه آموزش های لازم هستیم. مثلا در ایران شبیه سازهایی منطبق با استانداردها در پزشکی طراحی و تولید شده است که کاربردهای زیادی در این عرصه دارد. آمادگی داریم این دستگاهها را نیز در اختیار سوریه قرار دهیم.
رییس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود، با خاطرنشان کردن اینکه دو هفته پیش بود صادرات فاکتور ۷ را به سوریه شروع کردیم افزود: همین طور باتوجه به توانمندی هایی که در زیست بوم فناوری و نوآوری پزشکی وجود دارد می توانیم هر داروی پیشرفته ای را تولید داخل نماییم. همین طور در حوزه غذا نیز اتفاقات فناورانه بزرگی در کشورمان رخ داده که با آنها می توان سلامت غذا را تشخیص دهیم.

استفاده از داروهای زیستی ایرانی یکی از اولویت های نظام درمانی سوریه است
حسن الفباش وزیر بهداشت سوریه نیز در این دیدار اظهار داشت: اگر این امکان ایجاد شود که برخی پزشکان سوری برای گذراندن دوره های کوتاه مدت به ایران سفر کنند، اتفاق خوبی است. برای اینکه کشور ما تحت محاصره است و امکاناتی که از کشورهای خارجی وارد می شود بسیار ناچیز است.
وی همین طور اضافه کرد: ما در سوریه پایبند ضوابط هستیم. واردات دارو از ایران برای سوریه بسیار مهمست و هیچ پزشکی مجاز به واردات داروی غیراستاندارد نیست. برای اینکه باید از کانال های رسمی شناخته شده داروی باکیفیت به کشورمان وارد شود.
وزیر بهداشت سوریه در ادامه با اعلان اینکه داروهای زیست فناوری ایرانی برای درمان بیماریهای صعب الاعلاج نقش پررنگی دارند، اظهار داشت: روی این داروها تاکید زیادی داریم. تیم های کارشناس خبره ای را به ایران اعزام می نماییم تا از کارخانه های داروسازی ایران را بازدید کنند.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران به همراه ۴۰ شرکت دانش بنیان و خلاق به سوریه سفر کرده است. در اولین بخش از این سفر، ستاری با بسام ابراهیم وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه دیدار نمود. همین طور دومین نشست تجاری شرکت های دانش بنیان ایرانی و فناورانه سوری نیز در این سفر اجرا شد. ستاری همین طور دیدارهایی با محمدحسان قطنا وزیر کشاورزی و اصلاحات ارضی دولت سوریه و زیاد صباغ وزیر صنعت روسیه نیز داشت.


1399/12/13
15:14:21
0.0 /5
425
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی