آجاک - acak آینده پژوهی

چه موقع باید آزمون خاك انجام داد؟

چه موقع باید آزمون خاك انجام داد؟

لرستان یک کارشناس کشاورزی اظهار داشت: بهترین زمان برای انجام آزمون خاک اول بهار و اواخر پاییز است.


سپیده مدنی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به این که بهترین زمان برای انجام آزمون خاک اول بهار و اواخر پاییز است، اظهار نمود: در این زمان ها فعالیت و کارها در فضای سبز نسبتاً کم است و نتایج می تواند برای کوددهی پاییزه یا بهاره مورد استفاده قرار بگیرد.
وی افزود: آزمون پاییزه امکان کاربرد کود را همراه با زیر و رو کردن خاک در پاییز یا زمستان فراهم می آورد اما آزمایش بهاره وضعیت تغذیه ای را خصوصاً در مورد نیتروژن بهتر نشان داده است.
مدنی ضمن اشاره به این که فرایند آزمایش خاک و خریدن کود و دادن آن به زمین حدود ۲ تا ۳ هفته طول می کشد، اظهار داشت: آزمایش خاک در فصل رشد می تواند به منظور کمک به تشخیص مشکلات رشد گیاه صورت گیرد تا به رفع مشکل در همان فصل رشد کمک نماید.
این کارشناس کشاورزی ضمن اشاره به این که نمونه گیری از بافت گیاه هم می تواند به تشخیص دقیق تر کمک نماید، خاطرنشان کرد: برای گیاهان چند ساله همانند چمن و درختان خاک باید پیش از انجام کاشت آزمایش شود و این کار حداقل هر دو تا سه سال یکبار تکرار شود.
وی افزود: آزمایش خاک پیش از کاشت از آن جنبه مهم می باشد که میتوان مشکلات احتمالی مانند کمبود عناصر غیرفعال در ناحیه ریشه را تشخیص داد و پیش از سرمایه گذاری برای کاشت آنرا برطرف کرد و برای گیاهان یکساله خاک باید هر دو سال یکبار آزمایش شود.
مدنی ضمن اشاره به این که به صورت کلی هرچه درجه و میزان مدیریت افزایش می یابد که خود تأثیرپذیر از اهمیت مکانی است که فضای سبز در آن بوجود آمده است و دفعات آزمایش خاک هم باید افزایش یابد، اظهار داشت: اهمیت بیشتر مکان از لحاظ ارزش مادی یا معنوی آن، مدیریت دقیق تری را برای بهترین عملکرد اجتماعی یا اقتصادی می طلبد که یکی از مهم ترین مؤلفه های آن تغذیه صحیح و علمی است.
این کارشناس کشاورزی ضمن اشاره به این که آزمون منظم خاک از شور شدن و تجمع پایه های نمکی هم در خاک جلوگیری می کند، اظهار داشت: در نتایج آزمون خاک، میزان کود داده شده و پاسخ گیاه باید ثبت و نگهداری شود، این کار کمک می نماید بهترین تیمار تغذیه ای را بعد از مدتی پیدا و در برنامه های نگهداری خود از آن استفاده کنید.
1399/12/12
10:04:43
0.0 /5
632
تگها: كاربر
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی