آجاک - acak آینده پژوهی

تبدیل پسماندهای پلاستیكی و ابریشمی به نانوحسگر

تبدیل پسماندهای پلاستیكی و ابریشمی به نانوحسگر

پژوهشگران با بهره گیری از پسماندهای پلاستیکی و ضایعات ابریشم، سنسورهای انعطاف پذیری ساختند که می تواند برای رصد کارهای انسان به کار رود.


نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک (TENGs) فناوری در حال ظهوری هستند که انرژی مکانیکی آزاد در فضای پیرامون را که از کارهای روزمره انسان نشات می گیرد، جمع آوری کرده و به الکتریسیته تبدیل می کنند.
در مقاله ای که پژوهشگران در نشریه Nano Energy منتشر نموده اند، مهندسان دانشگاه سوری نشان دادند که چگونه آنها از لیوان های پلاستیکی بازیافتی و ضایعات پیله ابریشم برای تولید سنسور خودکار نرم و دوستدار پوست استفاده کردند، حسگرهایی که می تواند برای سنجش کارهای انسانی استفاده گردد.
حسگرهای هوشمند، زمانی که با یک سیستم هوش مصنوعی همراه و در خودرو ها به کار گرفته شوند، می توانند روندهای بالقوه خطرناک رانندگی، همچون زمان واکنش ترمز را نشان دهند. سنسورهای بسیار انعطاف پذیر و زیست سازگار می توانند بعنوان یک وسیله پوشیدنی روی لباس استفاده شوند یا در پارچه روکش فرمان، بوق، دسته دنده و پدال ترمز قرار گیرند.
طبق گزارش روز سه شنبه ستاد فناوری نانو، این حسگرها در تست ها، بازخورد زمان واقعی عملکردهای راننده را ارائه می دهند که به سیستم هوش مصنوعی اجازه می دهد تا عملکرد راننده را ارزیابی کند.
دکتر باسکار دودم نویسنده اصلی این تحقیق و پژوهشگر موسسه فناوری پیشرفته دانشگاه سوری، می گوید: «همه ما از اینکه چگونه هوش مصنوعی بر الکترونیک مصرفی آینده تأثیر می گذارد، هیجان زده هستیم، اما این تکنولوژی های جدید نیز باید با محیط زیست ما سازگار باشد. فناوری سنسور هوشمند مبتنی بر ابریشم بازیافتی که ما توسعه داده ایم چنین خاصیت هایی داشته و انتظار می رود با حمایت صنعت به زودی آنرا به بازار عرضه نماییم.»
پروفسور راوی سیلوا مدیر ATI و نویسنده این مقاله می گوید: «در حالی که در این پروژه ما سنسورهای خودرا برای نظارت بر رفتار راننده آزمایش کردیم، اما معتقدیم که استفاده ایده آل از فناوری سنسور هوشمند خودکار در خودرو های بدون راننده آینده و سایر بخش های Industry ۴.۰ خواهد بود.
این پروژه پیشرفته و سازگار با محیط زیست، با همکاری بین المللی انجام شده تا چاره هایی را برای مشکلات دنیای واقعی که جامعه با آن روبرو است، عرضه نماید.»


1399/12/08
15:36:13
0.0 /5
558
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی