آجاک - acak آینده پژوهی

خشكسالی زراعی چیست؟

خشكسالی زراعی چیست؟

به گزارش آجاک لرستان یک عضو هیات علمی معاونت موسسه تحقیقات کشاورزی لرستان اظهار داشت: از نظر کشاورزی خشکسالی بر طبق نیاز محصولات مختلف در مراحل رشد به آب متفاوت می باشد.


مختار داشادی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که خشکسالی بعنوان یکی از و عضو هیات علمی معاونت موسسه تحقیقات کشاورزی لرستانزگی های طبیعی اقلیم از جدی ترین معضل های فیزیکی برای کشاورزی در همه جای دنیاست، اظهار نمود: این پدیده خسارت های زیادی به اکوسیستم های طبیعی، کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آب و زندگی انسان وارد میکند.
وی افزود: رفتار خشکسالی با مخاطرات دیگر ازجمله سیل و زلزله تفاوت داشته و تفاوت آن در تأثیر تدریجی، آرام و خزشی مزمن آنست و امکان تعیین دقیق زمان شروع و خاتمه این رخداد طبیعی وجود ندارد.
داشادی اشاره کرد: این پدیده بطور مستقیم و غیرمستقیم بخش های مختلف زندگی انسان را تحت تأثیر قرار می دهد.
این عضو هیأت علمی معاونت موسسه تحقیقات کشاورزی لرستان با اشاره به این که ایران با قرار گرفتن در کمربند خشک کره زمین با مشکل کم آبی مواجه می باشد، بیان کرد: بر طبق آمارهای موجود وزارت نیرو، میانگین ۳۰ ساله بارندگی سالانه ایران ۲۵۰ میلی متر است بطوریکه بارش سالانه کشورهای نسبت به جهان خصوصاً کشورهای اروپایی با بارندگی ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلی متر در سال، بسیار کمتر است که همین مورد سبب شده خشکسالی های شدیدی در ایران رخ دهد.
وی افزود: از طرفی بیشتر بارش ها در نیمه سرد سال و نه در دوره رشد محصولات اتفاق می اُفتد و یا در بیشتر مناطق خشک بخش عمده ای از ریزش باران های سالانه در یک روز است که این شرایط حکایت از بی نظمی بالای بارش ها از نظر زمانی و مکانی دارد که در نتیجه آن سیل های مهیبی از جنوب تا شمال ایران در حال رخ دادن است.
داشادی تاکید کرد: خشکسالی بعنوان یک پدیده طبیعی همچون سایر پدیده های دیگر به کمک دانش، آگاهی، برنامه ریزی و مدیریت صحیح قابل پیش بینی و کنترل است و با مدیریت صحیح می توان خسارات ناشی از آنرا به حداقل رساند.
این عضو هیات علمی معاونت موسسه تحقیقات کشاورزی لرستان با اشاره به این که خشکسالی متفاوت و مخرب تر از خشکی است، افزود: خشکسالی عبارت است از فاصله گیری از شرایط متوسط یا نرمال که به اندازه کافی مدت زمان طولانی از یک الی دو سال دارد تا بتواند موازنه آبی را حت تأثیر خود قرار دهد و تأثیر سوئی نیز بر عملکرد اموسیستم و گونه های ساکن در آن داشته باشد.
وی با اشاره به این که خشکسالی چهار تعریف دارد که در مقوله های هواشناسی، آب شناسی، کشاورزی و اجتماعی و اقتصادی می گنجد، اضافه کرد: خشکسالی بر طبق اصول هواشناسی به مفهوم فاصله گرفتن میزان بارش از حالت عادی خود است و در مناطق مختلف تعریف متفاوتی دارد.
داشادی اضافه کرد: از نظر آب شناسی خشکسالی آبی زمانی اتفاق می اُفتد که ذخائر آب های سطحی و زیرسطحی کمتر از حد نرمال خود باشند، خشکسالی مداوم موجب کاهش حجم کم آب در رودخانه ها، جوی ها و دریاچه های پشت سدها می شود و کارهای نابجای انسانی که موجب کاهش منابع آب می شود می تواند خشکسالی آب شناسی را بدتر کند.
این عضو هیات علمی معاونت موسسه تحقیقات کشاورزی لرستان با اشاره به این که از نظر کشاورزی خشکسالی بر طبق نیاز محصولات مختلف در مراحل رشد به آب متفاوت می باشد، اشاره کرد: خشکسالی کشاورزی یا زراعی به مواقعی می گویند که طی آن مقدار آب موجود در خاک، برای رفع نیازهای هر محصول خاص کافی نباید، در حقیقت به کاهش بارش توأم با کم شدن رطوبت خاک و اُفت میزان تولید محصولات کشاورزی خشکسالی اطلاق می شود.
وی افزود: خشکسالی اجتماعی و اقتصادی به وضعیتی اطلاق می شود که طی آن کمبود آب و کم آبی به تدریج تأثیرات خودرا بجای می گذارد و این نوع خشکسالی زمانی رُخ می دهد که تقاضا برای آب بیش از عرضه باشد.
داشادی تاکید کرد: ازجمله علل خشکسالی می توان به کمبود بارش، افزایش جمعیت و تغییرات جوی اشاره نمود.
منبع:

1399/12/08
12:30:44
0.0 /5
654
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی