آجاک - acak آینده پژوهی

تشخیص سرطان با كمك بینی الكترونیكی

تشخیص سرطان با كمك بینی الكترونیكی

به گزارش آجاک محققان با الهام از حس باورنکردنی بویایی سگ ها، سرگرم تولید و نمایش انواع مختلفی از «بینی های الکترونیکی» هستند که می توانند مواردی مانند سرطان، گازهای عصبی یا حتی مواد منفجره را بو بکشند.


به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اینترنتی نیواطلس، نمونه جدیدی از این مورد طراحی بینی الکترونیکی است که ادعا می شود قادر به تقلید از توانایی سگ در زمینه تفسیر رایحه های مختلف است.
این دستگاه جدید که ابداع یک گروه بین المللی از محققان است، چند سال در دست تولید قرار داشته است. سیستم یاد شده می تواند ریز مولکول هایی را با حساسیت ۲۰۰ برابر بیشتر از بینی سگ شناسایی کند. این بینی که مبتنی بر هوش مصنوعی است همینطور توانایی بالایی برای درک و تفسیر رایحه های مختلف خواهد داشت.
برای ایجاد توانایی تشخیص انواع سرطان با کمک این بینی الکترونیک، از یک الگوریتم هوش مصنوعی برای آشنا ساختن آن با بیشتر از ۵۰ نوع نمونه ادرار گرفته شده از افراد مبتلا به سرطان پروستات، استفاده شد.
این بینی الکترونیک با تحلیل تفاوت های مولکولی و شباهت های وضعیت هوای اطراف این نمونه ها توانست الگویی برای تشخیص سرطان پروستات به همین شیوه ابداع کند.
حسگرهای این بینی الکترونیک خیلی از محدودیت های سگ ها را برای شناسایی مواد مختلف بر اساس استفاده از حس چشایی ندارد و می توان از الگوریتم های متفاوت هوش مصنوعی برای کمک به شناسایی مواد مختلف از راه آن بهره برد.
دقت این سیستم برای شناسایی سرطان پروستات هم اکنون ۷۰ درصد است که می توان این دقت را در آینده افزایش داد و این فناوری را به گوشیهای هوشمند افزود.1399/12/03
23:11:43
0.0 /5
545
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی