آجاک - acak آینده پژوهی

تازه ترین استانداردهای تصویب شده در فناوری نانو

تازه ترین استانداردهای تصویب شده در فناوری نانو

به گزارش آجاک استاندارد فناوری نانو - ماتریس خواص و روش های اندازه گیری برای گرافن و مواد دو بعدی (۲D) مرتبط تصویب گردید.


به گزارش روز چهارشنبه از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نود و چهارمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو به صورت مجازی برگزار شد و استاندارد «فناوری نانو – ماتریس خواص و روش های اندازه گیری برای گرافن – و مواد دوبعدی (۲D) مرتبط» تصویب و آماده انتشار شد.
گرافن به علت خواص ذاتی بسیار بالا مانند استقامت مکانیکی، سفتی و کشسانی، رسانایی الکتریکی و گرمایی بالا، شفافیت نوری تبدیل به یکی از مورد توجه ترین مواد در تحقیقات کاربردی و صنعت افزاره شده است. انتظار می رود کاربردهای گرافن بتواند جایگزین خیلی از فناوری های رایج توسعه افزاره در صفحات لمسی انعطاف پذیر، دیود نشر نوری آلی (OLED)، سلول خورشیدی، اَبَرخازن و حفاظ الکترومغناطیسی شود.
برای دستیابی به درک عمیق تر از خواص ماده و یافتن راه های تولید انبوه با کیفیت بالا، تحقیقات بسیاری روی گرافن و به صورت مشابه روی مواد دو بعدی دیگر در دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و آزمایشگاه های سراسر جهان در حال انجام می باشد. برای تجاری سازی کامل این مواد انقلابی، نیاز است روش های اندازه گیری و مشخصه یابی خواص مهم این مواد استانداردسازی شده و در سطح جهانی شناخته شوند.
این استاندارد ماتریسی را عرضه می کند که خواص کلیدی گرافن و مواد دو بعدی مرتبط را به روش های اندازه گیری تجاری موجود مرتبط می کند، این ماتریس شامل روش های اندازه گیری برای مشخصه یابی خواص شیمیایی، فیزیکی، الکتریکی، نوری، گرمایی و مکانیکی گرافن و مواد دوبعدی مرتبط می باشد.
برای تدوین این استاندارد ملی، استاندارد بین المللی ISO/TR ۱۹۷۳۳ مورد استفاده قرار گرفت که در سال ۲۰۱۹ توسط سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) انتشار یافته است. این استاندارد با حمایت گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو و با مشارکت متخصصانی از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در حوزه های مواد و فیزیک و الکترونیک و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شد.


1399/12/02
10:18:01
0.0 /5
415
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی