آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه بررسی شد

تاثیر سلامت روان مادر در رشد كودك

تاثیر سلامت روان مادر در رشد كودك

آجاک: نتایج یک مطالعه نشان داد که بین سلامت روان مادر و وزن زمان تولد کودک ارتباط وجود دارد ولی در روند رشد ارتباطی بین فاکتورهای رشدی کودک و سلامت روان مادر دیده نشده است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سلامت روان مادر از عوامل موثر در رشد کودک در سالهای اولیه زندگی است. بارداری، زایمان و دوره بعد از زایمان دوران بسیار مهمی در زندگی زنان است و موجب تغییرات روانی می شود.

این تغییرات روانی حتی در زمان حاملگی نیز می تواند بر کودک موثر باشند. مادرانی که سطح اضطراب بالایی دارند، ممکنست بچه های بیش فعال، تحریک پذیر و با وزن تولد پایین، به دنیا بیاورند. همین طور این کودکان ممکنست مبتلا به اختلال خواب و بدخوراکی نیز باشند.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل در مطالعه ای ارتباط سلامت روان مادران را با رشد شیرخواران زیر یک سال بررسی کردند.

در این مطالعه ۲۰۰ نفر از مادرانی که کودکان ۱۲ ماهه داشتند و برای انجام واکسیناسیون کودک به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نموده بودند، بوسیله پرسش نامه و با کسب رضایت مورد مطالعه قرار گرفتند. با بهره گیری از پرسش نامه مواردی چون سطح تحصیلات مادر، سطح درآمد خانواده، فاکتورهای رشد کودک (وزن، قد و دور سر) و سلامت روان مادر، مورد بررسی قرار گرفت.

میانگین سنی مادران در این مطالعه حدود ۳۰ سال بود و در بازه سنی ۱۹ سال تا ۴۶ سال قرار داشتند. بیش از ۸۰ درصد از آنها خانه دار و حدود نیمی از آنها دارای یک فرزند بودند. ۴۳ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی و بقیه تخصیلات دیپلم یا پایین تر داشتند.

یافته های این مطالعه نشان داد که بین سلامت روان مادران و وزن تولد کودکان ارتباط وجود دارد؛ اما در روند رشد؛ ارتباطی بین فاکتورهای رشدی کودک و سلامت روان مادر وجود نداشت.

در این پژوهش تعداد مادرانی که از نظر اضطراب و سلامت عمومی، نمرات پایینی داشتند، بسیار محدود بودند و تعداد مادران مشکوک به اختلال سلامت روان نیز بسیار معدود بود.

پژوهشگران این تحقیق می گویند: بنظر می رسد در این منطقه، خانواده ها برای این که کودکان سالمی داشته باشند، مادران را مورد حمایت های روحی و تغذیه ای قرار می دهند. آنها معتقتند که در این منطقه توجه به مادر، خصوصاً در دوران بارداری، نسبتا مناسب و مراقبت های در زمان حاملگی و پس از آن در حد مطلوب انجام می گیرد و حمایت خانواده ها و حتی جامعه از مادر در حد قابل قبول و مطلوبی است.

از آن جایی که در این مطالعه سلامت روان مادران تنها در یک نوبت مورد بررسی قرار گرفت؛ این پژوهشگران پیشنهاد می کنند که مطالعه ای با ارزیابی مکرر سلامت مادران در ضمن روند رشد کودکشان در شیرخوارگی و نیز در زمان حاملگی صورت گیرد و تاثیر آن بر روند رشد کودک بررسی شود.

در انجام این مطالعه فاطمه پاک منش، آنژلا حمیدیا، محبوبه فرامرزی، هدی شیرافکن و ساناز مهربانی؛ پژوهشگران پژوهشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی بابل، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «ارتباط سلامت روان مادران با رشد شیرخواران زیر یک سال» در مجله دانشگاه علوم پزشکی بابل انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/28
21:08:14
0.0 /5
339
تگها: پزشكی , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی