آجاک - acak آینده پژوهی

بلاكچین و آینده بازی های دیجیتال

بلاكچین و آینده بازی های دیجیتال

به گزارش آجاک بلاکچین یکی از آن فناوری های نوین به حساب می آید که تاثیر آن در زندگی روزمره غیرقابل انکار است. در این گزارش ضمن تشریح ماهیت و ساختار آن، کاربردهایش را در آینده صنعت بازی های دیجیتال بررسی می نماییم.


با پیشرفت فناوری و رشد روز افزون علم، هر روز شاهد ثبت اختراعات جدید و کاربردهای آن در زندگی روزمره هستیم. بلاکچین یکی از آن فناوری ها است که این روزها نام آن دهان به دهان می چرخد. نخستین بار که این فناوری بر سر زبان ها افتاد، بی شک به خاطر ارزهای دیجیتال به خصوص بیتکوین بود؛ چونکه به علت مکانیک بالاکچین مفهوم پول به معنای سنتی آن گرفتار تغییرات شگرف شد.
ازآنجا که تاثیر این گونه فناوری ها در زندگی روزمره غیرقابل انکار است، بر آن شدیم که در این گزارش از مجموعه گزارش های نمای دور، ابتدا تعریفی از این تکنولوژی، ماهیت و ساختار آن عرضه نماییم و سپس کاربردهای آن در صنعت بازی های دیجیتال را شرح دهیم و در آخر هم به معایب این فناوری اشاره می نماییم.
بلاکچین چیست؟
بلاکچین یک لیست همواره در حال افزایش و رشد از اطلاعات ثبت شده است که به آنها بلاک می گویند و توسط رمزهایی به هم متصل شده اند. هر بلاک دارای یک رمز به صورت هش HASH برچسب زمانی و اطلاعات تراکنش هاست که عمدتا به اسم درخت مرکل شناخته می شوند.
طراحی بلاکچین به صورتی است که در مقابل تغییر مقاوم باشد. در واقع بلاکچین یک دفتر حسابرسی باز است که در سرتاسر شبکه توزیع شده و می تواند تراکنشهای بین دو گروه را به صورت کاملا کارا و تائید شده به ثبت برساند و این داده ها را به صورت همیشگی در دسترس قرار دهد.
بدون شک طراحی و اختراع بلاکچین به شکلی بسیار هوشمندانه توسط ساتوشی ناکاموتو صورت گرفت؛ اما در این زمان، این فناوری به چیزی بزرگتر از ایده اولیه آن تبدیل گشته است؛ به طوریکه سؤال اصلی هر فرد این است که بلاکچین واقعاً چیست؟
با توجه به توزیع اطلاعات در این شبکه، در مقابل کپی کردن اطلاعات، فناوری بالکچین زمینه را برای نوع جدیدی از اینترنت فراهم نموده است. با این که این فناوری در ابتدا برای ارزهای دیجیتال اختراع شده است، علاقه مندان به تکنولوژی های جدید، سایر قابلیت های بالقوه این فناوری را هم پیدا کرده اند که می توان به بهداشت و درمان، هویت دیجیتال، اینترنت اشیا، صنعت بیمه، موسیقی و بازی های کامپیوتر ای اشاره نمود.
بلاکچین در حوزه بازی های دیجیتال
بلاکچین در حوزه بازی های دیجیتال با عنایت به پیشرفت های صورت گرفته، برخی اعتقاد دارند که فناوری بالکچین پس از شکلگیری اینترنت، می تواند بیشترین تاثیر را بر صنعت بازی های دیجیتال داشته باشد. به نظر نمی
رسد اغراقی در این مورد باشد که بلاکچین می تواند سبب رخ دادن یک انقلاب در صنعت بازی در سالهای آتی شود. چونکه فناوری مذکور می تواند از دو جهت کارایی بازار و افزایش امنیت بر صنعت بازی های دیجیتال اثرگذار باشد.
بخش های درون پرداخت به بخش مهمی از بازی های دیجیتال تبدیل گشته است و بازیکنان پول بسیاری را در آن خرج می کنند و بازی را تا حد ممکن پیش می برند. ازجمله بازی هایی که در بازار ایران مطرح است، بازی Clash of Clans است.
بازیکنان مقداری پول و زمان صرف این بازی می کردند و حساب کاربری خویش را در ازای پیشرفتی که در بازی داشتند به فروش می گذاشتند. این مورد در دنیای بازی یک امر جا افتاده است که به آن Gold farming می گویند.
در حال حاضر بازار سیاهی جهت این گونه از مبادلات شکل گرفته است که بستری برای کلاه برداری فراهم نموده است. بااین حال راهکارهای مختلفی برای کنترل این بازار در نظر گرفته شده است و به نظر می آید بلاکچین می تواند در جهت کارایی بازار و افزایش امنیت این گونه تبادلات و بازارهای دیجیتال را بهتر مدیریت کند.
امکان هایی که بلاکچین در بازی های دیجیتال فراهم می کند
در حال حاضر تعداد بازی هایی که از سیستم نامتمرکز استفاده می نمایند، بسیار محدود است و نمی توانند از ارزهای دیجیتال درون بازی استفاده کنند و درعین حال هم بایستی با غول های بزرگی برای ورود به بازار رقابت کنند.
علاوه بر اینکه بلاکچین می تواند تاثیر بسزایی در بازار بازی های دیجیتال بگذارد، می توان ادعا کرد که بلاکچین، این بازار را به یک بازار امن تبدیل می کند که تقلب و دستکاری در آن تقریباً محال است. متأسفانه دزدی و کلاهبرداری در بازار بازی های دیجیتال رو به فزونی است.
در طول تاریخ، بحث هایی درزمینه تراکنش ها، در خصوص این مورد که کاربران هک شده اند و پول های آنها توسط شرکتهای واسطه نظیر ویزا بازگردانده نشده، مطرح گردیده است. دلیل آن هم این است که هیچ آیتم فیزیکی در این تراکنش رد و بدل نمی گردد و در نتیجه هم اکنون داد و ستد آیتم های مجازی از امنیت بالایی برخوردار نیست. با عنایت به این که ماهیت شفاف بلاکچین، کلاهبرداری را ناممکن می کند؛ هرگونه دستکاری در نتیجه رقابت ها هم ناممکن می شود؛ چونکه اطلاعات به سرعت توسط همه در بلاکچین اعتبارسنجی می شود. درنهایت می توان اظهار داشت که از این طریق، ماهیت آیتم های درون بازی کاملا مشخص و در هرزمانی قابل پیگیری می باشد.


ارزهای دیجیتال درون پرداخت را تسهیل می کنند و در کارایی بازار و تمرکززدایی نقش مهمی دارند. بلاکچین فضایی امن برای بازی ساز بوجود می آورد و سبب افزایش امنیت و تغییرناپذیری می شود. بلاکچین امکان مبادله امن آیتم های بازی را فراهم می آورد تا در کارایی بازار افزایش رخ دهد و شفافیت ایجاد شود.
بلاکچین استفاده از یک حساب کاربری را برای همه بازی ها فراهم می آورد و قابلیت ارزشگذاری روی دارایی های نامشهود و مجازی را در بازی فراهم می آورد. اجازه مالکیت حقیقی دارایی های درون بازی را به بازیکنان می دهند. اجازه کنترل بیشتر بازیکنان بر بازی را می دهد.
بازیکنان گاهی با کلاهبرداری از راه تراکنش ها مواجه می شوند که در این مورد باید تغییراتی جهت پیشگیری از رخ دادن چنین اتفاقی صورت پذیرد. همانطور که ذکر شد، الگوریتم های رمزنگاری و قرارداد هوشمند در بلاکچین، آن را از حمله هکرها در امان نگه می دارند. با این وجود این شبکه بر مبنای قرارداد هوشمند همچنان می تواند صدمه پذیر باشد؛ اگر درون آن حفره های امنیتی وجود داشته باشد.
ماهیت فناوری بلاکچین، آنرا به یک اختراع نوآور تبدیل نموده است به صورتی که از خواص آن می توان در زمینه های مختلف استفاده نمود. شفافیت، تغییرناپذیری و نامتمرکز بودن بلاکچین، قابلیت های متفاوتی ازجمله امنیت، دسترس بودن اطلاعات، عدم صدمه پذیری در مقابل حملات سایبری و غیره را جهت استفاده کنندگان به ارمغان آورده است. برخلاف وجود هزینه های میانجیگری که در سیستم متمرکز وجود دارد، بلاکچین با حذف واسطه از تراکنش ها سبب افزایش سهولت در انجام معاملات و تراکنش ها شده است. بااین حال نکته منفی این فناوری هزینه ها برای انجام محاسبات درون بلاکچین است که نیازمند مصرف انرژی و قدرت محاسباتی ریاضیاتی است.


با این حال افزایش امنیت یکی از موضوعاتی است که درباره آن هرروز صحبت می شود و یک شبکه عظیم بلاکچین می تواند این امنیت را تأمین کند ولی یک شبکه کوچک همچنان در معرض حمله هکرها خواهد بود. این فناوری می تواند با عنایت به آن چیزی که برای بازیکن به ارمغان می آورد جالب و مورد توجه باشد چونکه به آنها اجازه بازگشت پول های خرج شده درون بازی را می دهد و یا حتی می توانند از آن درآمدزایی داشته باشند. چیزی که بازی را می تواند از یک سرگرمی محض به یک منبع درآمد تبدیل کند.منبع:

1399/11/28
14:38:28
0.0 /5
588
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی