آجاک - acak آینده پژوهی

انتشار10 درصد استانداردهای بین المللی نانو به همت فناوران ایرانی

انتشار10 درصد استانداردهای بین المللی نانو به همت فناوران ایرانی

به گزارش آجاک مشاور ارشد ستاد توسعه فناوری نانو در حوزه استانداردسازی فناوری نانو، اظهار داشت: تابحال مجموع ۸۳ استاندارد بین المللی در کمیته فنی ایزو در زمینه فناوری نانو انتشار یافته و از این تعداد کشور ما تدوین هشت استاندارد بین المللی را بر عهده داشته است که حدود ۱۰ درصد آنها را تشکیل می دهد.


به گزارش روز یکشنبه ستاد توسعه فناوری نانو، علی بیت اللهی اضافه کرد: فناوری نانو یکی از فناوری های راهبردی کشور بوده و در این ارتباط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با پیاده سازی موفق دو برنامه جامع ملی توانسته است جایگاه ویژه ای را در میان کشورهای مطرح جهان در حوزه های مختلف کسب کند. امروز جهان جایگاه و توانمندی های کشور ما را بعنوان یک کشور پیشتاز در این حوزه به رسمیت می شناسد و از مشارکت و همکاریهای ایران در تصمیم سازی ها و برنامه ریزی های مرتبط استقبال می کند.
وی بیان نمود: این موقعیت ناشی از دستیابی کشور به جایگاه چهارم در تولید علم نانو در جهان، تولید بیشتر از ۷۲۰ محصول و صادرات آن به بیشتر از ۴۵ کشور به پشتوانه فعالیت ها و تلاشهای بیشتر از ۳۰ هزار محقق، دانشمند و فناور در قالب یک برنامه جامع و هوشمندانه است. کسب این دستاوردها باوجود شرایط دشوار تحریم، زمینه ساز توجه ویژه خیلی از کشورهای در حال توسعه به راهبردها، سیاست ها و برنامه های اجرایی کشور ما بعنوان یک الگوی موفق شده است.
بیت اللهی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات زیر ساختی و دور اندیشانه این ستاد استاندارسازی و تدوین استاندارد است. در این ارتباط این ستاد بعنوان نماینده سازمان ملی استاندارد برنامه ریزی ها و اقدامات گسترده ای را از سال ۱۳۸۵ با تشکیل کارگروه استاندارد و ایمنی در حوزه هایی نظیر تدوین استانداردهای ملی و بین المللی، اندازه شناسی نانو، ایمنی نانو و گواهی دهی محصولات (تحت عنوان نانو مقیاس) را شروع کرد. به تازگی هم در یک گام تکمیلی برنامه گسترده ای را برای صدور مجوز استفاده از نشان نانو به محصولات فناوری نانو با همکاری سازمان ملی استاندارد شروع شده که در جهان با عنایت به رویکردهای آن و در این سطح سابقه قبلی ندارد و حاکی از پیشتازی کشور ما در این عرصه در میان بازیگران مطرح جهانی است.
مشاور ارشد ستاد توسعه فناوری نانو با تکیه بر اهمیت استانداردسازی محصولات فناوری نانو افزود: استانداردسازی یکی از زیرساخت های پنهان، اما بسیار موثر و راهبردی برای توسعه تکنولوژی های جدید از قبیل فناوری نانو است. سیاست ها و اقدامات ستاد ویژه توسعه فناوری نانو سبب شده ایران بعنوان یک کشور پیشرو در زمینه استانداردسازی فناوری نانو شناخته شود.
وی اضافه کرد: بدون شک تدوین استانداردهای ملی و بین المللی پشتیبان توسعه بازار و تجارت در کنار اعتماد مشتری است و با عنایت به صادرات محصولات فناوری نانو کشور به بازارهای جهانی، تدوین آنها توسط دانشمندان و فناوران کشور تسهیل کننده حضور محصولات تولیدی بر اساس معیارها و شاخصهای تبیین شده در این اسناد خواهد بود.
بیت اللهی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران الان با ۱۱۲ استاندارد ملی انتشار یافته، بعد از چین و انگلیس رتبه سوم جهان را از نظر تعداد استاندارد ملی فناوری نانو دارد. همینطور با انتشار هشتمین استاندارد بین المللی در ماه گذشته، ایران بعد از کشورهای امریکا، کره جنوبی، ژاپن و انگلستان، صاحب رتبه پنجم جهان به لحاظ تعداد استانداردهای بین المللی فناوری نانو است.
وی تصریح کرد: تابحال مجموع ۸۳ استاندارد بین المللی در کمیته فنی ایزو در زمینه فناوری نانو انتشار یافته و از این تعداد، کشور ما تدوین ۸ استاندارد بین المللی را برعهده داشته است که حدود ۱۰ درصد آنها را تشکیل می دهد. همینطور ایران سرپرستی تدوین ۲ استاندارد بین المللی جدید را در این کمیته برعهده دارد. کسب این جایگاه ناشی از حمایت ها و پشتیبانی های ستاد نانو از تشکیل شبکه ای از دانشمندان، اساتید و فناوران کشور و همراهی های سازمان ملی استاندارد بوده است.
بیت اللهی ضمن اشاره به فرآیند چالشی و زمان بر تدوین استانداردهای بین المللی، تصریح کرد: تدوین استانداردهای بین المللی در سازمان ایزو، مبتنی بر اجماع جهانی کشورهای عضو است که معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می برد. در این زمان کشورهای عضو کمیته فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد عرضه می کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۷ کشور بعنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور بعنوان عضو ناظر حضور دارند.منبع:

1399/11/20
21:47:13
0.0 /5
536
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی