آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران پاسخ دادند

چگونه باید بهداشت بلوغ را به دختران آموزش داد؟

چگونه باید بهداشت بلوغ را به دختران آموزش داد؟

به گزارش آجاک یافته های یک مطالعه نشان داد که با برگزاری جلسات بحث گروهی با حضور مادران، می توان آگاهی و عملکرد دختران را در زمینه بهداشت بلوغ، افزایش داد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بلوغ یک مرحله مهم و بحرانی در فرایند رشد افراد است که با تغییرات زیستی مانند تکامل دستگاه باروری و جنسی، رشد قد و وزن، رشد اسکلتی، تغییرات روان شناختی و شخصیتی و مشخص شدن جایگاه اجتماعی فرد در جامعه همراه می باشد.
با عنایت به اهمیت این بلوغ، آموزش و آگاهی دادن به نوجوانان می تواند آنها را از مشکلات این دوره از زندگی محافظت کند. یکی از مواردی که در این مرحله از زندگی مورد توجه قرار می گیرد، بهداشت بلوغ است. بهداشت بلوغ شامل اصول و مراقبت هایی است که منجر به حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و عاطفی فرد می شود و لازم است نوجوانان در مورد آن آموزش ببینند.
بر مبنای یک مطالعه که در ایران انجام شده است، هنوز بیشتر دختران نوجوان در مورد بهداشت قاعدگی اطلاعات کافی کسب نمی کنند و اغلب آنها احساس ناخوشایندی در ارتباط با پدیده بلوغ و تغییرات ناشی از آن دارند.
آگاه سازی در زمینه مسائل جسمی، روانی و اجتماعی دوران بلوغ باید در سه محور خانواده، مدرسه و آموزش همگانی صورت گیرد و خانواده در این مورد نقشی جدی دارد. یکی از علل آگاهی نداشتن دختران، عدم اطلاع و شناخت کافی مادران از مسائل مختلف در رابطه با دوره بلوغ به ویژه، بهداشت بلوغ است.
با عنایت به این نکات پژوهشگران با انجام یک مطالعه، تأثیر بحث گروهی والدین در مورد بهداشت بلوغ را بر میزان آگاهی، نگرش و عملکرد دختران نوجوان در این حوزه، بررسی کردند.
در انجام این مطالعه سحر خسروی، نرگس صادقی و مهساالسادات موسوی؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت جامعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، مشارکت داشتند.
برای انجام این پژوهش به صورت تصادفی دو مدرسه متوسطه دخترانه در شهر قائمیه استان فارس انتخاب شدند و ۸۰ نفر از دانش آموزان کلاس هفتم این دو مدرسه با استفاده از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند. در این پرسش نامه آگاهی دختران در مورد بهداشت جسمی، بهداشت قاعدگی و بهداشت روانی، ارزیابی شد.
پس از ارزیابی میزان آگاهی دختران، پژوهشگران برای ۴۰ نفر از دانش آموزان چهار جلسه بحث گروهی با حضور مادران در مورد بهداشت بلوغ، شناخت و ارزیابی نیازهای نوجوانان، درک موانع مراقبل از نواجوانان و... برگزار کردند. در نهایت باردیگر آگاهی دختران در مورد بهداشت بلوغ، مورد بررسی قرار گرفت.
یافته های این مطالعه نشان داد که بعد از برگزاری جلسات بحث گروهی با حضور مادران، میزان آگاهی و عملکرد دختران در مورد بهداشت بلوغ افزایش یافت.
در این پژوهش میزان آگاهی و عملکرد دانش آموزان در زمینه بهداشت بلوغ نامناسب بود ولی بعد از آموزش، میزان آگاهی، عملکرد و سلامت عمومی آنان بیشتر شد. این مورد نشان دهنده ضرورت توجه فراوان نسبت به اطلاع رسانی دانش آموزان از راه آموزش های مستمر و مداوم به صورت گروهی است.
پژوهشگران این مطالعه به مسؤلان، مربیان بهداشت و مشاوران مدارس سفارش می کنند که جلسات آموزشی مستمر را به صورت بحث گروهی برای مادران دختران نوجوانان برگزار کنند.
یافته های این مطالعه آذر ماه سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی تأثیر بحث گروهی مادران بر میزان آگاهی و عملکرد دختران نوجوان درباره بهداشت بلوغ» در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، انتشار یافته است.1399/11/19
22:00:25
0.0 /5
430
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی