آجاک - acak آینده پژوهی
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

حداقل یكی از واكسن های كرونای ایرانی تا خردادماه عرضه می شود

حداقل یكی از واكسن های كرونای ایرانی تا خردادماه عرضه می شود

اصفهان معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلان اینکه الان حداقل دو شرکت در ایران مجوز گرفته اند تا وارد فاز بالینی واکسن کرونا شوند، اظهار داشت: بر طبق برنامه ریزی انجام شده حداقل یکی از واکسن های داخلی در خردادماه عرضه و واکسیناسیون مردم آغاز می شود.



فرید نجفی امروز (چهارشنبه-۱۵ بهمن ماه) در بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دستاوردهای شرکت های دانش بنیان و فناوران و نیز کلنگ زنی ساختمان جدید پارک علم و فناوری اصفهان، اظهار نمود: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حیطه فناوری و پژوهش همیشه جزو دانشگاه های پیشرو کشور است.

وی درباب گلایه برخی شرکت های دانش بنیان در مورد پروسه طولانی ستاندن مجوزها، اظهار داشت: در تمام دنیا نهادهای نظارتی مثل سازمان غذا و دارو قوانین بسیار سختگیرانه ای دارند، چونکه تجهیزات و داروها بناست با سلامت مردم در ارتباط باشد و هرچقدر سخت گیری بیشتر باشد به سود مردم است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به پروسه تولید واکسن کرونا اشاره و اشاره کرد: پروسه تولید یک واکسن در دنیا در حالت عادی تا ۱۰ سال می تواند طول بکشد که زمان زیادی است تا مجوز تولید و تزریق یک واکسن داده شود، درحالی که در وضعیت اضطراری ممکنست مجوز طی ۲ تا ۳ سال داده شود.

وی با اعلان اینکه شرکت های دانش بنیان باید توجه نمایند سازمانی که وظیفه تنظیم مقررات و نظارت بر تولیدات پزشکی را به عهده دارد باید دقت نظر زیادی داشته باشد، اضافه کرد: از طرفی برخی گلایه ها درست است، در این شرایط همه گیری کرونا و تحریم های شدید مقابل کشور، سازمان غذا و دارو باید شبانه روزی کار کند و به همین خاطر امکان دارد در پروسه مجوزها اشکالاتی نیز وجود داشته باشد.

نجفی از هماهنگی برگزاری جلسات مشترک با سازمان غذا و دارو آگاهی داد و اظهار داشت: با ابلاغ مشترک رئیس سازمان غذا و دارو و معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، یکی از مدیران شرکت های دانش بنیان بعنوان دبیر این جلسات برگزیده شد و در هر جلسه مشکلات حوزه فناوری یک منطقه مطرح و تلاش می شود مشکلات خاص و مجوزها بطور ویژه بررسی شود، امیدواریم با این راهکار بار مشکلات مقداری کمتر شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه درمان قطعی برای بیماری کووید۱۹ وجود ندارد و با اهمیت ترین درمان این بیماری ویروسی اکسیژن رسانی است، اشاره کرد: تمام درمان هایی که الان مطرح است، چه درمان های شیمیایی و چه گیاهی همه درمان های کمکی هستند، داروهای گیاهی هم ممکنست در قسمت هایی کمک کننده باشند اما مرجع رسیدگی فقط سازمان غذا و دارو است.

وی از پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در کشور آگاهی داد و اشاره کرد: وظیفه حوزه معاونت تحقیقات و دانشگاه ها بعنوان بستری برای رشد تفکر دانش بنیان این است که زمینه برای فعالیت شرکت های دانش بنیان فراهم گردد اما اینکه به چه نتایجی دست پیدا می کنند بحث های علمی است که باید اجازه دهیم مراحل علمی کار طی شود و هر نتیجه ای حاصل شد پذیرفته شود.

نجفی با یادآوری اینکه تا همین چند روز پیش تعدادی از همکاران دانشگاهی ما معتقد بودند واکسن روسی کرونا بی تاثیر است، اظهار داشت: همین دیشب مقاله ای منتشر گردید که نشان میدهد یکی از بهترین واکسن های کرونا واکسن روسی است که ایران نیز درصدد واردات این واکسن است. این واکسن حدود ۹۲ درصد ایمنی زایی در مقابل کرونا دارد و تا این لحظه جزو بهترین واکسن های دنیا شناخته شده و مقاله انتشار یافته خط بطلانی است بر تمام صحبت هایی که بر طبق حدس و گمان زده می شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: چه در مورد یک واکسن خاص و چه داروهای گیاهی نمی توان بر طبق حدس و گمان صحبت کرد، بلکه باید اجازه دهیم تحقیقات علمی صورت گیرد و هرآنچه تحقیقات علمی ثابت کرد سیستم بهداشت و درمان کشور از آن حمایت می کند.

وی با اعلان اینکه درحالی که خیلی از کشورهای همسایه ما وارد کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شدند کشور ما وارد نشد، اظهار داشت: کشور ما در کنار واکسن داخلی، سراغ دو تا از بهترین واکسن های کرونا در دنیا رفته که امیدواریم به زودی واردات آن شروع شود. منبع ما برای تایید واکسن مطالعات جهانی و سازمان غذا و دارو است.

نجفی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، اظهار داشت: نه فقط پژوهشگران ما در ایران بلکه در دنیا هم هنوز داروی تایید شده برای بیماری کووید نداریم و واکسن هایی که در حال استفاده است یا تایید نشده یا سازمان بهداشت جهانی بنا به ضرورت آنها را تایید کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلان اینکه کووید۱۹ بیماری است که تازه به وجود آمده و بسیاری از جنبه های آن شناخته نشده است، افزود: به نتیجه نرسیدن تحقیقات بر روی دارو و واکسن موثر مقابل کووید مشکل تمام دنیا و نه فقط کشور ما است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا در مورد واکسن کرونای ایرانی نیز اظهار داشت: الان حداقل دو شرکت در ایران مجوز گرفته اند تا وارد فاز بالینی شوند و ان شا الله بر طبق برنامه ریزی صورت گرفته حداقل یکی از واکسن های ایرانی در خردادماه عرضه و واکسیناسیون مردم ما شروع شود.




1399/11/16
23:31:43
0.0 /5
393
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی