آجاک - acak آینده پژوهی
وزیر علوم:

۴۵ پارك علم و فناوری در كشور ایجاد و فعال گردیده است

۴۵ پارك علم و فناوری در كشور ایجاد و فعال گردیده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: 45 پارک علم و فناوری در مناطق مختلف کشور راه اندازی و فعال شده به نحوی که تمامی استانها حداقل دارای یکی از این مراکز مهم علمی و تخصصی هستند.


به گزارش آجاک به نقل از ایرنا، «منصور غلامی» روز پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه و اقتصاد مقاومتی استان همدان، اضافه کرد: حدود ۲۰ سال از شروع کارهای جدی کشور در زمینه ایجاد مراکز رشد و پارک های علم و فناوری میگذرد که دراین مدت اقدامات بسیار موثری دراین زمینه با هدف بهره مندی مناسب از ظرفیت های علمی برای پیشبرد اهداف اقتصادی کشور انجام شده است.
وی گفت: پارک های علم و فناوری در حقیقت مجموعه ای کاربردی برای پشتیبانی از نخبگان و ایده های جدید علمی است چونکه در وضعیت کنونی، علم و فناوری نقش مهم و قابل توجهی در توسعه، رفاه و بهبود شرایط اقتصادی کشور دارد.
غلامی اظهار داشت: درهمین ارتباط ایجاد صندوق های پژوهش و فناوری نیز از دیگر برنامه های جدی حوزه آموزش عالی کشور بوده به نحوی که در کنار تمامی پارک های علم و فناوری موجود کشور این صندوق با هدف پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و کارهای علمی و پژوهشی به وجود آمده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد: ۶ هزار شرکت دانش بنیان فعال در کشور وجود دارد که یک هزار و ۸۰۰ شرکت از این تعداد تحت حمایت جدی پارک های علم و فناوری قرار دارند.
غلامی اضافه کرد: ۱۹۵ مرکز رشد فناوری در سطح دانشگاه های کشور نیز راه اندازی و فعال شده که مهم ترین کارکرد این مراکز علمی و دانشگاهی زمینه سازی برای بکارگیری تکنولوژی های جدید در توسعه کشور است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در سالهای اخیر و به رغم وجود مشکلات ناشی از همه گیری ویروس کرونا و همین طور تحریم های ظالمانه دشمن، شاهد اقدامات و دستاوردهای بسیار قابل توجهی از حضور شرکت های دانش بنیان در عرصه علم و فناوری کشور بودیم که نقش بسیار مهمی در حل مشکلات ایفا کرده اند.
غلامی با اشاره به پیشرفت های علمی قابل توجه و محسوس ایران اسلامی در سالهای اخیر، اشاره کرد: بر طبق بررسی های علمی و متقن انجام شده، ایران در زمینه انجام پژوهش و تحقیقات دانشگاهی چه به لحاظ کیفی و چه به لحاظ کمی در ردیف ۱۵ کشور برتر و بزرگ دنیا قرار دارد که نشان دهنده توجه و حمایت ویژه دولت از کارهای علمی، تحقیقاتی و پژوهشی در راه عمران و آبادانی کشور است.
وی اشاره کرد: هیچگونه برنامه ای برای تعطیلی و یا انحلال واحدهای دانشگاهی در سطح کشور نداریم، اما رویکرد ما بر طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، تجمیع و پیوستن واحدهای دانشگاهی با هدف هم افزایی و افزایش توان این واحدها در امتداد انجام وظایف و ماموریت های تعریف شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به موضوع تفویض اختیارات حوزه آموزش عالی از مرکز به استانها اشاره نمود و اظهار داشت: در طرح مدیریت استانی آموزش عالی اصل بر تفویض اختیارات از سطح ستاد در این وزارتخانه به استانها است که دبیرخانه اجرائی شدن این طرح در دانشگاه بزرگ مرکز هر استان بعنوان دانشگاه مادر یا معین تشکیل می شود.
غلامی گفت: به رغم وجود برخی مشکلات در بخش امکانات و زیرساخت ها طی سالیان گذشته، توفیقات خوبی در حوزه آموزش عالی حاصل شده که نتیجه تلاش ها و پیگیری های هدفمند و برنامه محور مسئولان دراین حوزه است.
وی اشاره کرد: مبنای حرکت ما در آموزش عالی و حوزه علوم، تحقیقات و فناوری این است که منابع محدود خودرا در سطوح گسترده کم بازده هزینه نمی نماییم و هدف و رویکرد اصلی دراین بخش، هم افزایی در تمام وجوه برای بکارگیری علم و فناوری در راه رشد و توسعه کشور است.


1399/11/12
20:50:51
0.0 /5
540
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی