آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه عنوان شد

ورزشی كه می تواند رونق گردشگری ایجاد نماید

ورزشی كه می تواند رونق گردشگری ایجاد نماید

به گزارش آجاک نتایج یک مطالعه و بررسی نظرات متخصصان نشان داد که توجه بیشتر به رشته اسب دوانی بعنوان یک ورزش سنتی، می تواند سبب توسعه گردشگری شود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، برگزاری مسابقات ورزشی یکی از راه های جذب توریست است. توریست منبعی مهم در جهت بهبود وضعیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است.
مسابقات سنتی اسب دوانی یکی از ورزش های پر رونق و پر طرفدار در دنیا است که سالانه در کشورهای آمریکا، انگلستان، استرالیا و دبی انجام می شود. صنعت اسب یکی از صنایع پر رونق اقتصادیست و ایجاد اشتغال بوسیله پرورش و نگهداری اسب و همین طور جذب تماشاگران این رشته و رویدادهای مختلفی که در این صنعت وجود دارد، می تواند به رونق اقتصادی کمک نماید.
ورزش اسب دوانی در استان گلستان طرفداران زیادی دارد و کورس های اسب دوانی در شهرستان های گنبدکاووس، آق قلا و بندر ترکمن به صورت منظم هفتگی و ماهانه، برگزار می گردند. باتوجه به این که رشته اسب دوانی دراستان گلستان قدمت دیرینه دارد، خیلی از علاقه مندان به این ورزش برای تماشای این مسابقات حضور پیدا می کنند.
از آن جا که این ورزش می تواند با جذب توریستهای داخلی و خارجی موجب اشتغال زایی برای مردم منطقه و توسعه این ورزش شود، حفظ و جذب حامیان مالی برای این رشته ضروری می باشد. باتوجه به این نکات؛ پژوهشگران با انجام مطالعه ای بوسیله مصاحبه با متخصصان، عوامل موثر بر توسعه گردشگری اسب سوای را بررسی کردند.
در انجام این مطالعه طیبه یانپی؛ پژوهشگر گروه مدیریت ورزشی دانشگاه مازندران بابلسر، به همراه صمد فتاحی و یاسر حیدری؛ پژوهشگران گروه مدیریت ورزشی دانشگاه تهران، مشارکت داشتند.
پژوهشگران برای انجام این مطالعه با ۱۷ نفر از کارشناسان هیئت اسب دوانی و ۵۰ نفر از مربیان اسب دوانی، مالکین اسب، چابک سواران، تولیدکنندگان و پرورش دهندگان اسب، تماشاگران داخلی و خارجی، درباب عوامل موثر بر توسعه گردشگری در ورزش اسب دوانی، مصاحبه کردند.
برمبنای نظر متخصصان این رشته، عوامل برنامه ریزی راهبردی برای توسعه گردشگری، ایجاد امکانات تفریحی و ورزشی برای حفظ گردشگران، ایجاد فرصت های شغلی مختلف، زنده نگه داشتن سنت های دیرینه و ملی، همکاری بین ذی نفعان داخلی و خارجی گردشگری و محافظت از منابع طبیعی (جنگل، کوه و دریا) در توسعه گردشگری و توسعه ورزش اسب دوانی موثر است.
نتایج پژوهش در مؤلفه مدیریت نشان داد که عامل برنامه ریزی راهبردی برای توسعه گردشگری در ورزش اسب دوانی تأثیر به سزایی در جذب گردشگران دارد. توجه مدیران به برنامه ریزی راهبردی و برقراری ارتباط با ارگان های مختلف از جمله، آژانس های گردشگری، هتل ها، هیئت اسب دوانی استان، سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی موجب رونق ورزش اسب دوانی و جذب توریستهای داخلی و خارجی می شود.
بررسی مؤلفه های زیرساختی نشان داد که ایجاد امکانات تفریحی و ورزشی برای حفظ گردشگران، بیشترین تأثیرگذاری را دارد. باتوجه به این که در فضای مجموعه های اسبدوانی در سه شهرستان گنبدکاووس، آق قلا و بندر ترکمن، در فضای باز و در میان زمین های زراعی است، توجه به محوطه این مجموعه ضرورت دارد.
بررسی های این مطالعه نشان داد که در مؤلفه اقتصادی، ایجاد فرصت های شغلی مختلف، بیشترین اثرگذاری را دارد. با درنظر داشتن اینکه اغلب مردم استان گلستان به کشاورزی و دامپروری می پردازند، توسعه گردشگری موجب اشتغال زایی در منطقه می شود. ایجاد غرفه هایی در کنار مجموعه اسب دوانی، برای فروش محصولات سنتی منطقه و اشتغال در عرصه تولید و نگهداری اسب در میان افراد بومی موجب بهتر شدن اوضاع اقتصادی منطقه می شود. همین طور ایجاد مکان های اقامتی در کنار مجموعه و راه اندازی باشگاه های ورزشی، پیشرفت و درآمدزایی را به دنبال دارد.
درباب مؤلفه فرهنگی و اجتماعی، زنده نگهداشتن سنت های دیرینه و ملی، در این مطالعه بیشترین اثرگذاری را داشت. برگزاری جشنواره های سنتی، تولید و پرورش اسب های اصیل ترکمن، جشنواره های زیبایی اسب ترکمن، موجب حفظ و نگهداری و تشویق به حضور گردشگران می شود.
نتایج پژوهش در مؤلفه سیاسی نشان داد که برقراری ارتباط بین اقوام و ملیت های مختلف، اثرگذارترین مولفه در این عرصه بود. استان گلستان دارای قومیت های مختلفی است و هر کدام آداب و رسوم خاص خودرا دارند. بدین سبب جذب گردشگران، موجب آشنایی با قومیت ها، برقراری ارتباط مقابل بین آنها و ترویج آداب و رسوم می شود.
پژوهشگران این مطالعه باتوجه به نتایج به دست آمده به مسئولین و هیئت برگزارکننده اسب دوانی پیشنهاد می کنند که «با مطالعه تحقیق حاضر و با تاکید بر نتایج تحقیق سایر محققین، باتوجه به اولویت های ارائه شده، عوامل مؤثر بر توسعه گردشگری در حوزه اسب دوانی استان گلستان، مبادرت به رفع مشکلات آن نمایند تا در نهایت شاهد شکوفایی و پیشرفت هرچه بیشتر این رشته در استان گلستان باشیم».
یافته های این مطالعه، پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی اثرات مسابقات اسب سواری بر توسعه گردشگری (مطالعه موردی: استان گلستان)» در فصل نامه محیط زیست جانوری، انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/11
21:45:26
0.0 /5
625
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی