آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

رابطه نوع زایمان با هورمون های مورد نیاز نوزاد

رابطه نوع زایمان با هورمون های مورد نیاز نوزاد

به گزارش آجاک یافته های یک پژوهش داخلی که در حوزه غدد درون ریز انجام شده است، نشان داده است که نوع زایمان، می تواند در رسیدن میزان کافی هورمون های تیروئیدی به نوزاد اثرگذار باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، نقش حیاتی هورمون های تیروئید در مراحل مختلف تکامل سیستم عصبی مرکزی در دوران قبل و پس از تولد، امری شناخته شده است. مطالعات انجام شده نشان می دهند که هورمون های تیروئید برای بلوغ خیلی از بافت ها همچون مغز، اسکلت، ریه ها، قلب و روده ضروری هستند. این هورمون های مهم، رشد و تکامل سیستم عصبی در طول زندگی را از مراحل اولیه تشکیل سیستم عصبی در جنین تا نورون زایی در مغز بزرگسالان تحت تاثیر قرار می دهند. بر این اساس هرگونه اختلال در عملکرد تیروئید و هورمون های تیروئیدی می تواند منجر به تغییرات شدید و غیرقابل برگشت در ساختار و عملکرد مغز شود.

به بیان متخصصان در سه ماهه اول حاملگی یعنی زمانی که غده تیروئید جنین هنوز در حال توسعه است، هورمون های تیروئیدی جنین به صورت کامل وابسته به مادر هستند. اما پس از این مرحله، هم مادر و هم جنین هر دو به رفع این نیاز کمک می کنند. مطالعات نشان داده اند که نوزادان مادرانی که دارای اختلالات تیروئید هستند، میزان شاخص TSH بالاتری را در غربالگری تیروئید نشان می دهند. از طرفی تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی حاملگی هم می توانند بعضی از علایم و نشانه های اختلالات تیروئید را نشان داده و به همین علت تشخیص موارد اختلالات تیروئید در مادر را مشکل کنند. با عنایت به اهمیت حیاتی هورمون تیروئید در رشد مغزی در نوزادان توجه به سطح هورمون های تیروئیدی نوزاد در بدو تولد و هر اتفاقی که سطوح این هورمون ها را تحت تاثیر قرار دهد، اهمیت زیادی دارد.

در این حوزه، پژوهشی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده است که در آن ارتباط بین شیوه زایمان مادران با سطح هورمون های تیروئید نوزاد در هنگام تولد مورد بررسی واقع شده است.

در این پژوهش که به شیوه مروری انجام شده است، محققان از پایگاه های اطلاعاتی مختلفی نظیر PubMed، Web of Science و Scopus و هم پایگاه های فارسی SID، Irandoc و Magiran و با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط بهره برده اند.

نتایج این بررسی ها نشان داده اند که زایمان های طبیعی یا واژینال که با یا بدون ابزار کمکی انجام می شوند، در مقایسه با سزارین منجر به سطح بالاتری از TSH در بند ناف نوزاد می شوند که بر کمبود هورمون ها تاکید دارد.

به قول سیما نظرپور، محقق مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولید مثل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارش، «بر این اساس به نظر می آید که استرس ایجادشده در هنگام زایمان واژینال می تواند منجر به افزایش TSH در خون بند ناف شود».

آنها می افزایند: «این سازگاری ها امکان دارد بعنوان محرکی برای افزایش هورمون های تیروئید در نخستین ساعت ها بعد از تولد نوزادان هم عمل کند. گرچه این فرض بایستی با مطالعات خوب طراحی شده جامع به صورت ویژه ارزیابی گردد».

به صورت کلی بر مبنای یافته های این پژوهش، نظرپور و همکارش اعلام نموده اند: «این امکان وجود دارد که عوامل مختلف زایمانی از قبیل شیوه زایمان، دردهای زایمان، تحریک دردهای زایمانی و مدت زمان زایمان از عوامل محدودکننده وضعیت هورمون تیروئید و قرار گرفتن آن در معرض عوامل محیطی باشند».

طبق این یافته ها، از نظر شیوه زایمان یعنی سزارین در مقابل زایمان واژینال و سزارین انتخابی در مقابل سزارین اورژانسی دارای، یک رابطه قوی و مداوم با وضعیت هورمون تیروئید وجود دارد که بایستی در مطالعات آتی مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد.

این یافته های علمی پژوهشی را مجله «پرستاری و مامایی» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه منتشر نموده است.
منبع:

1399/11/05
00:49:49
0.0 /5
447
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی