آجاک - acak آینده پژوهی
در مراسم تودیع سرپرست پژوهشكده دانشنامه نگاری بیان شد

ابراز امیدواری جهت راه اندازی كرسی یونسكو در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

ابراز امیدواری جهت راه اندازی كرسی یونسكو در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آجاک: رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباب راه اندازی کرسی یونسکو در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ابراز امیدواری کرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در جلسه تودیع دکتر پاکتچی سرپرست پژوهشکده دانشنامه نگاریِ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با تکریم بزرگ بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا (س) و تسلیت ایام فاطمیه و آرزوی سلامت برای همه ی همکاران، دکتر پاکتچی را علامه و دانشمندی متضلّع و توانا خطاب کرد و با بیان این بیت شعر «إِذا غامَرتَ فی شَرَفٍ مَرومٍ/ فَلا تَقنَع بِما دونَ النُجومِ» افزود: بااینکه استعداد و توانایی خدادادی در شکوفایی و رشد در عرصه های مخلتف مهم است؛ اما همت افراد از آن والاتر است. همت والای استاد دکتر پاکتچی مثال زدنی است و فضایل اخلاقی؛ تهذیب، دانش، وفاداری و صداقت؛ در وجود ایشان یک جا جای گرفته است و در عرصه های عمل و اجراء شخصیتی بسیار فعال، منظم و سخت کوش هستند و نهایت مراقبت، توجه و تعهد را دارند.
قبادی تاکید کرد: شکوفایی پروژه های علمی و محصولات بین المللی شده ی پژوهشکده دانشنامه نگاری محک خوبی است برای توان و دقت اجرائی ایشان که مقرر است در عرصه ای دیگر برای کشور خدمت کند.
وی اظهار داشت: میراثی ماندگار از دکتر پاکتچی در این مجموعه به جا مانده است که امیدوارم بتوانیم قدر شخصیت معتدل، خردورز، دغدغه مند ایشان در علم و عمل را بدانیم که ایثارگرانه به امور اجرائی پرداختند. ایشان در طول این مدت که مسئولیت اجرائی داشتند؛ با وجود دغدغه های علمی فراوان، وقت گران بهایشان را با نهایت دقت، نظم و کارآمدی در امور اجرائی پژوهشکده ی دانشنامه نگاری صرف کردند و حال که ایشان بعنوان سفیر و نماینده ی دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکوانتخاب شده، ابراز خرسندی می نماییم و برای او آرزوی توفیقات الهی در سمت جدیدش داریم.
قبادی در ادامه ی سخنانش اشاره کرد: ان شاءالله همکاری علمی ایشان با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه خواهد داشت و امیداریم بتوانیم در مدت حضور ایشان در این منصب، کرسی یونسکو در پژوهشگاه راه اندازی شود. ضمن این که مسئولیت های جانبی علمی که به ایشان واگذار شده در ارتباط با تمدن نوین اسلامی ان شاءالله باتوجه به روان بودن ارتباطات در فضای مجازی ادامه پیدا کند. برای این انتخاب و کارنامه ی علمی، اجرائی و صلاحیت اخلاقی و مراتب تقوی، تعهد و تخلق دکتر پاکتچی باید به مجموعه ی نظام جمهوری اسلامی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و پژوهشکده ی دانشنامه نگاری تبریک و تهنیت گفت.
در ادامه ی مراسم دکتر ملایی توانی، معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طی سخنانی دکتر پاکتچی را نمونه ی والای یک انسان فرزانه و فرهیخته دانست و با توصیف خصوصیات علمی و اخلاقی ایشان با ایراد مثالی از «ماکس وبر» که تعبیری بعنوان دانشمند و سیاست مدار دارد، اظهار داشت: من بعنوان محقق و مدیر اعتراف می کنم که به ندرت این دو خاصیت در یک انسان جمع می آید، از ایشان یاد می کنم که این استاد ترکیب متوازنی از هر دو را دارد و هم دانشمندی توانمند و هم مدیری خلاق هستند.
ملایی توانی تاکید کرد: خدا را شکر می نماییم که مسئولین جمهوری اسلامی و کارگزاران امر توانستند ایشان را کشف و بر این مسند انتخاب کنند و برای ایشان هم آرزوی موفقیت در مسؤلیت محوله را دارم که دکتر پاکتچی الگوی کاملی از یک میدان وسیع مطالعات میان رشته ای هستند و در حوزه های مختلف مداخل، کتب و مقاله هایی که تدوین کردند، می توان به سطح دانش و تفکر ایشان پی برد. خصوصاً جایگاه ایشان در دانشنامه نگاری که با دیدن شان یاد دانشنامه می افتادم. دکتر پاکتچی به تعبیری دایره المعارفی سیار از علوم و دانش های مختلف است که پیچیده ترین مباحث و مضامین علمی را به ساده ترین و مؤدبانه ترین شکل و زبان انتقال می دهد و نظمی که داشتند همه گی، نشانه ای از فرزانگی ایشان است که در سمت جدیدشان آرزوی نیز توفیق دارم.
در ادامه برنامه دکتر فروغ پارسا، خانم دکتر مریم کامیار، دکتر گل اندام شریفی و مهدی جعفری نیز تشکر و احساس قلبی خودرا درباره ی همکاری با دکتر پاکتچی ابراز داشتند.
در بخش پایانی مراسم، دکتر پاکتچی به ایراد سخنان خود پرداخت و با تشکر از رئیس پژوهشگاه، دوران فعالیت خود در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و پژوهشکده ی دانشنامه نگاری را تجربه ای خوب و لذت بخش توصیف کرد و اظهار داشت: همانطور که در قبال این کشور وظایفی دارم در قبال خانواده ی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هم وظایفی دارم که حتما انجام خواهم داد
دکتر پاکتچی تاکید کرد: من از دوستان و همکاران دانشمندم در پژوهشگاه خداحافظی نخواهم کرد و به ماموریت خواهم رفت و همیشه با شما عزیزان در ارتباط خواهم بود. در طول این مدت برای من دوره ی کارآموزی خوبی بود و توفیق همکاری نزدیک با دکتر قبادی و ظرافت و نکته سنجی ایشان، درایت و سیاست و درک محیطی که در آن قرار دارد و افرادی که با آنها کار می کنند، مطالبی نیست که در دوره های درسی بتوان آموخت و من این امور را از ایشان آموختم و از دکتر ملایی، قنبرلو، پارساپور و تک تک همکاران گرامی ام نهایت قدردانی را دارم.
وی ادامه داد: در طول این زمان که در پژوهشکده حضور داشتم، صمیمت در مجموعه ی دانشنامه نگاری موج می زد. ما خانواده ای صمیمی هستیم که شاید فاصله ی فیزیکی بین ما باشد، اما این دوستی ها باید حفظ شود و هر کسی جایگاه خودرا دارد و بجای شخصیت حقوقی افراد با شخصیت حقیقی آنها که ماندگار است، ارتباط داشتم و امیدوارم که همیشه پایدار باشد و تمام تلاشم بر این است که طبق فرمایش دکتر قبادی عرصه هایی چون کرسی های ترویجی، کارگاه های مشترک، وبینارهای مشترک، دعوت های متقابل و دعوت از استادان را با سازمان یونسکو داشته باشیم و برای رشد و تعالی پژوهشگاه در عرصه های بین المللی نیز نهایت تلاشم را به کار خواهم گرفت.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بعد از انتصاب دکتر احمد پاکتچی بعنوان سفیر و نماینده ی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان آموزش علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) جلسه تودیع وی بعنوان سرپرست پژوهشکده دانشنامه نگاریِ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، امروز سه شنبه سی ام دی ماه، در سالن دکتر بیرشک این پژوهشکده انجام شد و این مراسم تودیع، با تقدیم لوح یادبود و هدایایی به دکتر پاکتچی اختتام پذیرفت.

منبع:

1399/11/01
18:07:06
0.0 /5
448
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی