آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش عنوان شد

استفاده از یك جانور دریایی خلیج فارس، برای ساخت آنتی بیوتیك های جدید

استفاده از یك جانور دریایی خلیج فارس، برای ساخت آنتی بیوتیك های جدید

آجاک: بررسی های یک مطالعه نشان داد که ترکیبات درون سلوم توتیای دریایی نقب زن، خاصیت ضد باکتریایی دارند و می توان با بررسی های بیشتر از آنها در صنایع دارویی استفاده نمود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در چند دهه اخیر، موضوع مقاومت باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک های تجاری در انسان و دام مورد توجه قرار گرفته است و بعنوان یکی از نگرانی ها و چالش های عمده بهداشتی در سراسر جهان مطرح گردیده است. بنا بر این تحقیقات برای شناسایی و استخراج ترکیبات جایگزین برای آنتی بیوتیک های کنونی، بطور قابل توجهی افزایش یافته است.
یکی از ترکیبات زیست فعال جایگزین، پپتیدهای ضد میکروبی هستند. این پپتیدها به شکل گسترده در سیستم ایمنی مهره داران و بی مهرگان وجود دارند و دارای اثرات ضدباکتریایی، ضدقارچی و ضد ویروسی هستند و می توانند از این جانوران در مقابل لطمه های محیطی محافظت کنند.
خارپوستان از موجودات دریایی هستند که در بستر دریاها زندگی می کنند. از این موجودات ترکیبات ضد میکروبی متنوعی شناسایی و استخراج شده است. بنا بر این این گروه از موجودات، منبع باارزشی برای تامین ترکیبات دارویی و ضد میکروبی هستند. توتیاهای دریایی همچون خارپوستانی اند که به خاطر زندگی در منطقه بین جزر و مدی و کم عمق، در معرض آلودگی های میکروبی هستند و برای محافظت از خود، در مقابل این آلودگی ها ترکیبات ضد میکروبی، تولید می کنند.
در ایران سه گونه توتیای دریایی در سواحل جنوبی وجود دارد و درباب ترکیبات زیست فعال آنها مطالعات مختلفی انجام شده است. در ادامه این پژوهش ها، پژوهشگران با انجام مطالعه ای به بررسی سلول های سلوموسیت که نقش بارزی در ایمنی این موجودات دارند، پرداختند و خواص ضد باکتریایی آنرا مورد بررسی قرار دادند.
برای انجام این مطالعه «مجید موسی پور شاجانی»، «سید فخرالدین حسینی» و «مسعود رضائی»؛ پژوهشگران گروه فرآوری محصولات شیلاتی دانشگاه تربیت مدرس واحد نور، به همراه «دومینکو اسکیلاچی»؛ پژوهشگر گروه زیست شناسی دانشگاه پالرمو ایتالیا، مشارکت داشتند.
پژوهشگران برای انجام این مطالعه؛ ۷۰۰ عدد توتیای دریایی نقب زن زنده را در فصل پاییز و زمستان طی چند مرحله، از ساحل سنگی شهرستان بوشهر و منطقه بین جزر و مدی، صید کردند و آنها را به ایستگاه تحقیقاتی آبزیان دانشگاه خلیج فارس منتقل کردند.
سپس با ایجاد برش روی ناحیه دهانی توتیاها، مایع سلومی موجود در فضاهای داخلی بدن آنرا جمع آوری کرده و سلول های سلوموسیت را از آن جدا کردند. با بهره گیری از روش استخراج مایع-مایع، سه نمونه سلوموسیت، فاز آبی و فاز آلی را جمع آوری کردند و میزان پروتئین و فعالی ضد میکروبی این سه نمونه را مورد بررسی و مقایسه قرار دادند.
در این مطالعه جهت بررسی کارهای ضدباکتریایی از دو نوع باکتری «ویبریو پاراهمولیتیک» و «لیستریا مونوسیتوژنز» استفاده شد.
بررسی های این مطالعه نشان داد که فاز آلی بیشترین محتوای پروتئینی را دارد و از بیشترین توان ضدمیکروبی نیز برخوردارست. به ترتیب در سلوموسیت و فاز آبی، میزان پروتئین کم تر و در نتیجه تاثیر ضدباکتریایی نیز کمتر است.
باکتری ها خاصیت تشکیل بیوفیلم را دارند و می توانند با اتصال به سطوح مختلف، یک توده باکتریایی مقاوم را ایجاد کنند. بررسی خاصیت ضد بیوفیلم در این مطالعه نشان داد که ترکیبات مایع سلومی توتیای دریایی نقب زن می تواند بیوفیلم باکتری ها را نیز بطور کامل تخریب کند.
پژوهشگران این مطالعه برمبنای نتایج به دست آمده می گویند: «سلوموسیت توتیای دریایی نقب زن خصوصاً فاز آلی آن، از خاصیت ضد باکتریایی مناسبی برخوردارست و علاوه بر مهار بیوفیلم میکروبی، توانایی تخریب نیز دارد».
به اعتقاد این پژوهشگران؛ با خالص سازی بیشتر عصاره سلومی، جداسازی ترکیبات زیست فعال و شناسایی ماهیت شیمیایی آنها، می توان در صنایع دارویی از این ترکیبات بهره برد.
یافته های این مطالعه پاییز امسال، به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «ارزیابی فعالیت ضد باکتریایی و ضدبیوفیلمی فازهای استخراج شده از مایع سلومی توتیای دریایی نقب زن (Echinometra mathaei)» در فصل نامه فیزیولوژی و بیوتکنولوژی آبزیان دانشگاه گیلان، انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/29
10:55:19
0.0 /5
284
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی