آجاک - acak آینده پژوهی

۲۰۲۰ ركورد گرمای زمین در سال ۲۰۱۶ را تكرار كرد

۲۰۲۰ ركورد گرمای زمین در سال ۲۰۱۶ را تكرار كرد

داده های جامع هواشناسی نشان میدهد که در سطح جهانی، سال 2020 گرمترین سال ثبت شده است و از این نظر شرایطی برابر با سال 2016 دارد.


به گزارش پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، مسئله نگران کننده این است که رکوردشکنی گرمایی سال ۲۰۲۰ در شرایطی رخ داده که در این سال پدیده «ال نینو» بروز کرد که اثر خنک کننده داشت. درحالی که رکورد گرمای سال ۲۰۱۶ در پشت پدیده «ال نینو گرم کننده» ظاهر شد.
بررسی مورد اشاره که توسط اتحادیه اروپا صورت گرفته، نشان میدهد متوسط دمای سطح کره زمین در جهان در سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۲۵ سانتیگراد بیشتر از متوسط دمای ثبت شده در سالهای ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ بوده است. این رقم نسبت به متوسط دمای ثبت شده از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ نیز ۰.۶ درجه سانتیگراد افزایش نشان میدهد.
این افزایش در مورد قاره اروپا به ترتیب ۱.۶ و ۰.۴ درجه سانتیگراد بوده است. بیشترین نگرانی مربوط به قطب شمال است که در آن متوسط دمای ثبت شده در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با بازه زمانی ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بیش از ۰.۶ درجه سانتیگراد افزایش یافته است.
بر اساس این بررسی، ۶ سالی که گرم ترین سالهای جهان محسوب می شوند همگی در ۶ سال اخیر رخ داده اند و ۲۰ سالی که گرمترین سالهای جهان محسوب می شوند همگی در ۲۱ سال قبل قرار دارند.
این بررسی می افزاید: دهه ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ گرم ترین دهه ثبت شده است که از سال ۱۹۸۰ میلادی به بعد روند صعودی آشکاری را ادامه داده است.
با این حال آنچه که رکورد جدید گرم ترین سال را خصوصاً مورد توجه قرار می دهد این است که بخش هایی از نیم کره جنوبی زمین دمای هوای پایین تر از متوسط را به سبب بروز پدیده «ال نینو »که اثر خنک کننده داشت، تجربه کردند و این الگوی خوبی برای سال های آتی که با «ال نینو گرم کننده» مواجهند، محسوب نمی گردد.


1399/10/23
12:08:40
0.0 /5
417
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی