آجاک - acak آینده پژوهی

فضا و نجوم در سال ۲۰۲۱

فضا و نجوم در سال ۲۰۲۱

به گزارش آجاک انجام مأموریت هایی به مریخ، ماه و فراسوی آنها از اخباری هستند که در سال میلادی ۲۰۲۱، باید منتظر آنها بود.


به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اینترنتی nytimes، حدود یک ماه بعد از شروع سال میلادی جدید در زمین، سه فضاپیما به مجاورت مریخ می روند.
این کاوشگران که در ژوئیه سال قبل به فضا پرتاب شدند، منادی یک سال شلوغ از لحاظ اکتشافات فضایی، پرتاب ها و وقایع نجومی خواهند بود.
آنچه در زیر می آید پیش نمایش بعضی از قابل توجه ترین رویدادهای مورد انتظار ۲۰۲۱ است.
دیدار مریخی


امارات متحده عربی، چین و ایالات متحده همه تابستان گذشته مأموریت های رباتیکی را به مریخ شروع کردند. این سه فضاپیما به جامعه شلوغی از کاوشگران یا در مدار یا در سطح این سیاره سرخ ملحق خواهند شد.
اولین کاوشگری که در سال ۲۰۲۱ به سیاره سرخ خواهد رسید، مدارگرد «امید» امارات متحده عربی است. این نخستین برنامه فضایی کوچک و در عین حال بلندپروازانه امارات متحده عربی خواهد بود.
در این مأموریت اتمسفر مریخ مطالعه می شود و داده های ارزشمندی را برای محققان روی زمین ارسال می کند. مقرر است این مدارگرد در روز نهم فوریه (۲۱ بهمن) به مقصد خود برسد.
ماموریت « تیان ون-۱» (Tianwen-۱) چین هم مقرر است در روز ۱۰ فوریه (۲۲ بهمن) به مریخ برسد. تیان ون- ۱ بعد از مدتی چرخیدن به دور مریخ، در ماه مه سطح نشینی حاوی یک کاوشگر را روانه سطح این سیاره سرخ می کند.
اندکی بعد، در تاریخ ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن)، مریخ نورد ناسا به نام «استقامت» به مریخ خواهد رسید و بلافاصله به سمت سطح این سیاره سرخ غوطه ور می شود.
در صورت فرود موفقیت آمیز استقامت، این مریخ نورد به دنبال نشانه هایی از حیات منقرض شده در دهانه خشک شده یک دریاچه و بستر رودخانه خواهد بود.
فرود بر سطح ماه


در حالی که چین طی هفت سال قبل سه بار سفینه فضایی خویش را روی ماه فرود آورده است، ناسا از زمان آخرین مأموریت آپولو در سال ۱۹۷۲ میلادی بر سطح ماه فرود نیامده است. این مورد می تواند در سال ۲۰۲۱ تغییر کند و تحول تجاری فضایی آمریکا را تعمیق بخشد.
ناسا در دهه گذشته برای ساخت و بهره برداری از فضاپیماهایی که می توانند محموله ها و الان افراد را به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کنند، به شرکتهای خصوصی تکیه کرده است.
ناسا حالا در برنامه «خدمات باری تجاری به ماه»، رویکرد مشابهی را با امتحان می کند. ناسا در این برنامه با برخی از شرکتهای خصوصی برای ساخت لندرهای رباتیک بر سطح ماه قرار داد بسته است؛ مقرر است این لندرها محموله های باری را از ناسا و سایر مشتریان به سطح ماه حمل کنند.
اولین شرکت Pittsburgh’s Astrobotic مقرر است ماه ژوئن فرودگر Peregrine خویش را به ماه بفرستد. در ماه اکتبر فضاپیمای Nova-C که توسط شرکت Intuitive Machines of Houston ساخته شده است به ماه ارسال می شود.
جستجوی عمیق تر در فضا


پرتاب تلسکوپ فضایی «جیمز وب» مهمترین مأموریت علمی سال ۲۰۲۱ است.
پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب که عملا جانشین تلسکوپ هابل می شود، سال هاست که به علت مشکلات فنی و هزینه های اضافی به تعویق افتاده است.
ناسا و ستاره شناسان و دانشمندان سیاره ای جهان مشتاقند تا پرتاب این تلسکوپ را که در انتها ماه اکتبر از زمین به فضا ارسال می شود، مشاهده کنند.
ناسا بعد از همه گیری ویروس کرونا و سایر مشکلات تأخیر دیگری در برنامه زمانی پرتاب این تلسکوپ ایجاد کرد.

دو کاوشگر دیگر ناسا هم وارد منظومه شمسی می شوند
فضاپیمای Double Asteroid Redirection Test، که در ماه ژوئیه به فضا پرتاب می شود، می خواهد این آزمایش را انجام دهد که آیا یک فضاپیما می تواند یک سیارک را که در آینده به سمت سطح زمین هدایت می شود، منحرف کند.
مأموریت دوم، «لوسی» در ماه اکتبر شروع می شود و بسیار دورتر حرکت می کند و از راه مسیر مداری مشتری پرواز می کند.
این فضاپیما «تروجان ها» را مورد مطالعه قرار می دهد؛ تروجان ها سیارک ها هستند که در مناطق خاصی از مشتری قرار دارند. با اینکه تعداد کمی از آنها کشف شده است، برآورد شده است که میلیون ها سیارک می توانند در این مکان ها در اطراف مدار مشتری قرار بگیرند.
دانشمندان تصور می کنند که این سنگ های فضایی می توانند از اسرار نحوه شکل گیری سیارات خارج منظومه شمسی را پرده بردارند.
سفر به فضا


پرواز فضایی انسان در سال ۲۰۲۰ تغییر یافت چونکه شرکت فضایی «اسپیس ایکس» با موفقیت دو خدمه را به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال کرد.
این شرکت احتمالاً در سال ۲۰۲۱ فضانوردان بیشتری را به مدار می فرستد و امکان دارد همه آنها در ناسا و سایر سازمان های فضایی دولتی کار نکنند.
چند شرکت با شرکت فضایی اسپیس ایکس در تلاشند تا مشتریان کپسول «کرو دراگون» را که هزینه سفر فضایی خویش را پرداخت کرده اند به فضا ارسال نمایند. یکی از این شرکت ها به نام Axiom Space، می تواند نخستین جهانگردان خصوصی خویش را اواخر سالجاری میلادی به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال نماید.
دیگر شرکتهای فضایی مانند «ویرجین گالاکتیک» و «بلو اوریجین» هم امکان دارد در سال ۲۰۲۱، مشتریان خویش را به سفرهای کوتاه رفت و برگشتی به لبه فضا ببرند.منبع:

1399/10/19
22:40:35
0.0 /5
487
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی