آجاک - acak آینده پژوهی

جداسازی اتم های مصنوعی در سیلیكون برای نخستین بار در جهان

جداسازی اتم های مصنوعی در سیلیكون برای نخستین بار در جهان

آجاک: محققان دانشگاه مونپلیه در فرانسه با همکاری محققان چند دانشگاه اروپایی برای نخستین بار در جهان توانستند اتم های مصنوعی مستقل موجود در سیلیکون را که به صورت نوری فعال می باشند از سایر اتم ها جدا کنند.به گزارش پایگاه خبری ساینس، محققان برای این منظور از یک استراتژی منحصر به فرد استفاده کردند که مفاهیم مهندسی مواد را با تجهیزات خاصی برای شناسایی گسیل گرهای تنهای نزدیک به مادون قرمز ترکیب می کرد.

آنها کار خویش را با استفاده از یک ویفر متشکل از سیلیکون و عایق آغاز کردند که به منظور ایجاد خاصیت فلوروسنت، در آن اتم های کربن ایمپلنت شده است سپس آزمایش جدیدی را در دمای منفی ۲۶۳ درجه سانتیگراد انجام داده و با استفاده از میکروسکوپ های کانفوکال دارای وضوح بسیار بالا و بسیار حساس در نزدیکی محدوده مادون قرمز توانستند سیگنال های نوری بسیار ضعیفی را که توسط ناخالصی های نوری فعال ایجاد می شد، مشاهده کنند. بدین ترتیب برای نخستین بار توانستند گسیل گرهای تک فوتونی را در پرکاربردترین ماده مورد استفاده در صنایع الکترونیکی یعنی سیلیکون، مشاهده کنند.
این تحقیقات نشان داد که جداسازی اتم های فلوروسنت تنها در سیلیکون امکان پذیر است. فوتون های مستقلی که توسط ابزار حاصل از این اقدام گسیل می شود، در طول موج های مخابراتی عمل می کند و برای دستیابی به انتشار امواج اطلاعات در فواصل دوردست با استفاده از فیبرهای نوری کاربرد دارد.
به اعتقاد محققان نتیجه این تحقیقات تأثیر قابل توجهی بر توسعه نسل جدیدی از تجهیزات کوانتومی مبتنی بر سیلیکون خواهد داشت.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Electronics انتشار یافته است.


1399/10/18
15:17:46
0.0 /5
704
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی