آجاک - acak آینده پژوهی
اختصاصی آجاك؛

صدور تولیدات شركتهای فناور خراسان شمالی بیشتر از ۲ برابر شد

صدور تولیدات شركتهای فناور خراسان شمالی بیشتر از ۲ برابر شد

ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار داشت: ارزش کالاهای تولیدی، فناوری ها و خدمات صادر شده شرکتهای فناور و دانش بنیان این استان در ۹ ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته بیشتر از ۲ برابر شد.


مهران گرمه ای روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: باوجود مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا، ارزش صادرات کالاها، فناوری ها و خدمات واحدهای مزبور که سال قبل سه هزار و ۲۵۰ دلار بود سال جاری به هفت هزار و ۵۰۰ دلار رسیده است.
وی اضافه کرد: در مجموع سال جاری ارزش ریالی فروش محصولات، فناوری ها و خدمات فناورانه این واحدها ۴۷۵ میلیارد و ۱۲۰ میلیون ریال بود در حالیکه در تمام سال قبل این رقم ۳۵۹ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال بود.
وی اظهار داشت: سال جاری میزان اشتغال زایی پارک علم و فناوری و شرکتهای فناور و دانش بنیان هم ۱۰۰ نفر افزایش یافته است و از ۲۹۶ نفر سال قبل به ۳۹۷ نفر رسیده است.
گرمه ای، کمبود اعتبارات و منابع مالی در پارک و کمبود فضا و تجهیزات آموزشی را از مهمترین مشکلات این مرکز عنوان نمود و عنوان کرد: کمبود فضای آزمایشگاهی و کارگاهی در پارک با عنایت به نوپا بودن آن، اجرایی نشدن مفاد تفاهم نامه های میان پارک با مراکز علمی و پژوهشی، نبود چرخۀ بهبود کیفیت و بهره وری و خالی بودن اغلب پست ها در ساختار سازمانی و تشکیلاتی از دیگر مشکلات پارک علم و فناوری خراسان شمالی است.
وی تصریح کرد: پارک های علم و فناوری قوانینی مانند مناطق آزاد تجاری دارند اما در استفاده از ظرفیت های قانونی در رابطه با پارک موفق نبوده ایم، با این وجود پارک های علم و فناوری فرصت های ویژه ای در اختیار واحدهای فناور و دانش بنیان قرار می دهند که یکی از آنها حمایت های همه جانبه معاونت علمی ریاست جمهوری از آنها و استفاده از اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق پژوهش و فناوری استان است.
خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.
این استان دارای ۳۳ دانشگاه دولتی و غیردولتی، موسسه و مرکز آموزش عالی است و ۲۹ هزار دانشجو در این دانشگاه ها تحصیل می کنند.
۱۳۲ شرکت فناور، ۱۹ شرکت دانش بنیان و ۱۴ صنعت خلاق زیر پوشش پارک علم و فناوری خراسان شمالی فعالیت می نمایند.1399/10/16
12:11:59
0.0 /5
449
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی