آجاک - acak آینده پژوهی

برترین دستاوردهای فضایی در سال ۲۰۲۰

برترین دستاوردهای فضایی در سال ۲۰۲۰

انتشار نزدیک ترین تصاویر از خورشید، ثبت زمین لرزه های مریخی، پیش بینی احتمال بالای وجود آب در سیاره های فراخورشیدی، جمع آوری نمونه هایی از خاک ماه و شکار سیارک ها از خبرهای داغ علوم فضا در سال 2020 بودند.


به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری یونایتدپرس، در سال ۲۰۲۰، بیماری همه گیر کووید-۱۹ مورد توجه هزاران دانشمند قرار گرفت؛ آنها باید موارد زیادی همچون ساخت واکسن و درمان ویروس کرونا را مورد بررسی قرار می دادند اما این مساله همه علوم را زمین گیر نکرد.
بسیاری از پژوهشگران همچنان توجه خودرا به آسمان معطوف داشتند و به دنبال پاسخ هایی در رابطه با اسرار کیهان بودند و خودرا برای آغاز فصل بعدی در تاریخ پروازهای فضایی انسان آماده کردند. در این گزارش به پنج مورد از حیرت انگیزترین دستاوردهای علمی مربوط به علوم فضا، طی ۱۲ ماه گذشته اشاره شده است.
این اکتشافات زمینه را برای دستیابی به پیشرفت های چشمگیرتر در سال پیش رو فراهم نموده است - سالی که ناسا امیدوار است بتواند یک بالگرد را در مریخ به پرواز درآورد و نخستین پروازهای آزمایشی ماموریت «آرتمیس» خودرا به ماه انجام دهد.


انتشار نزدیکترین تصاویر از خورشید
در حالی که دانشمندان از کارهای داخلی خورشید اطلاع دارند، اما هنوز مسائل زیادی در مورد این ستاره وجود دارد که آنها را نمی دانند، مانند اینکه چرا جو خورشید از سطح آن گرمتر است یا اینکه دقیقا چه چیزی سبب بروز پدیده «خروج جرم از تاج خورشیدی» می شود.
در سال ۲۰۲۰، پژوهشگران با کمک یک جفت رصدخانه یعنی تلسکوپ زیرمداری Hi-C متعلق به سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و مدارگرد خورشیدی این سازمان به نام «سولار اوربیتر» که یک کاوشگر فضایی است که به صورت مشترک با سازمان فضایی اروپا مدیریت می شود، توانستند نگاه نزدیکتری به بعضی از گیج کننده ترین پدیده های خورشیدی داشته باشند.
بهار امسال، دانشمندانی که در زمینه انجام ماموریت Hi-C فعالیت می کردند، موفق شدند با اشتراک گذاری واضح ترین تصاویر گرفته شده از خورشید، رشته های مغناطیسی را از پلاسمای فوق العاده داغ خورشید را آشکار سازند که لایه خارجی این ستاره را می سازند.
«ایمی واینبارگر»، محقق اصلی Hi-C در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا اظهار داشت: این تصاویر جدید تلسکوپ Hi-C، بینشی قابل توجه از جو خورشید به ما می دهند. در همین راستا، پژوهشگران ناسا و سازمان فضایی اروپا که در زمینه ماموریت مدارگرد خورشیدی «سولار اوربیتر» فعالیت می نمایند، نیز نزدیک ترین تصاویری را که تا حالا از این ستاره میزبان زمین گرفته شده است، منتشر نمودند.
این پژوهشگران در اطلاعیه ای اعلام نمودند که این تصاویر اعجاب انگیز به دانشمندان کمک می نماید تا لایه های جوی خورشید را کنار هم قرار دهند. شناخت این مساله برای درک چگونگی هدایت هوای فضایی در نزدیکی زمین و سراسر منظومه شمسی مهمست.
ثبت زمین لرزه در مریخ
در سال ۲۰۲۰، پژوهشگران نخستین مقالات علمی را با بهره گیری از داده های جمع آوری شده توسط کاوشگر «اینسایت» ناسا منتشر نمودند. از اواخر سال ۲۰۱۸ که این فضاپیما ماموریت علمی خودرا در مریخ آغاز کرده، لرزه سنج آن صدها لرزه زمین را شناسایی کرده است.
فرکانس های امواج لرزه ای ثبت شده توسط ابزارهای «اینسایت» نشان میدهد که این فضاپیما روی تپه شنی بزرگی فرود آمده است که چند فوت در زیر سطح مریخ امتداد دارد. برمبنای تجزیه و تحلیل پژوهشگران ناسا و انستیتوی فناوری فدرال سوییس در زوریخ، ترکیب زیر سطح خاکی شنی مریخ بسیار شبیه پوسته بلورین زمین است، شکستگی های بیشتری دارد.
محققان توانستند بعضی از زمین لرزه های سیاره سرخ را به یک منطقه فعال آتشفشانی موسوم به Cerberus Fossae ارتباط دهند که مشخصه آن یک جفت کانال عمیق است که توسط جریان گدازه در حدود ۱۰ میلیون سال پیش به وجود آمده است.


احتمال بالای وجود آب در سیاره های فراخورشیدی
جستجوی حیات همچنان بر حوزه علوم سیاره ای مسلط است. پژوهشگران مختلف از کارشناسان زمین شناسی گرفته تا ستاره شناسان، تحقیقات زیادی را دراین زمینه انجام داده اند؛ محوریت این تحقیقات به اندازه زیادی بر شکار لایتناهی آب های فرازمینی متمرکز بوده است.
تابستان امسال، پژوهشگران ناسا با بهره گیری از مدلهای پیچیده ریاضی پیش بینی کردند که آیا سیارات فراخورشیدی مشابه زمین که در نزدیکی منظومه شمسی قرار دارند، میزبان آب هستند یا خیر.
«لینا کوئیک»، محقق سیاره ای در مرکز پرواز فضایی گودارد، متوجه شد که یک چهارم از ۵۳ سیاره فراخورشیدی (سیاره هایی که خارج از منظومه خورشیدی قرار دارند) که مورد مطالعه قرار گرفته اند، به احتمال بالا دارای مقدار قابل توجهی آب بوده یا به اصطلاح ستاره شناسان، «جهان های اقیانوسی» هستند. این بدان مدلول است که این سیارات دارای نهادهای بزرگی از آب به صوت لایه های از یخ هستند مانند قمرهای مشهور دو سیاره «مشتری» و «زحل» به اسامی «یوروپا» و «انسالادوس» که با یخ زیادی پوشیده شده اند.
کوئیک در خبرنامه ناسا اظهار داشت: ماموریت های آتی به ما فرصت می دهد تا مشاهده نماییم که آیا قمرهای اقیانوسی در منظومه شمسی می توانند از حیات پشتیبانی کنند. درصورت کشف امضاهای شیمیایی حیات در آن صورت می توانیم به دنبال نشانه های مشابه در فضاهای میان ستاره ای باشیم.
جمع آوری نمونه هایی از خاک ماه
سال گذشته، چین نخستین کشوری بود که یک فضاپیما را در سمت تاریک ماه فرود آورد. امسال آژانس فضایی چین برای نخستین بار در دهه های گذشته موفق شد نمونه های سنگ و خاک ماه را جمع کرده و به زمین بازگرداند.
فضاپیمای «چانگ ئه-۵» چین در اوایل ماه دسامبر موفق شد در منطقه «مونس رومکر» ماه فرود آید؛ مونس رومکر یک دشت آتشفشانی ۱.۲ میلیارد ساله است که در منطقه Oceanus Procellarum معروف به اقیانوس طوفان ها قرار دارد. این کاوشگر بعد از جمع آوری ۴.۴ پوند از نمونه های خاک و سنگ ماه از سطح این قمر زمین بلند شد و توسط مدارگرد این فضاپیما به سفینه بازگشت به زمین منتقل شد.
در روز ۱۷ دسامبر، کپسول بازگشت به زمین فضاپیمای چانگ ئه -۵، در حدود سه هزار مایلی بالای جنوب اقیانوس اطلس، به درستی از سفینه اصلی جدا شد و در منطقه خودمختار مغولستان شمالی چین به زمین نشست. این اولین بار بعد از ماموریت ۴۴ سال پیش فضاپیمای اتحاد جماهیر شوروی است که نمونه هایی از ماه برای انجام تحقیقات تازه در اختیار بشر قرار می گیرد.


شکار سیارک ها
امسال ناسا دومین سازمانی بود که با موفقیت نمونه هایی از سنگ و گرد و غبار از سطح یک سیارک را جمع کرد. در اوایل ماه اکتبر، فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا هنگام چرخش به دور سیارک بنو، یک مانور لمسی و حرکتی انجام داد.
نمونه های از این سیارک با موفقیت در یک کپسول مهر و موم شدند و الان آماده سفر به زمین هستند. سفر بازگشت به زمین سال آینده شروع می شود اما انتظار نمی رود که نمونه ها تا سال ۲۰۲۳ به زمین برسند.
محققان امیدوارند که این نمونه ها به آنها در رمزگشایی تاریخچه اولیه منظومه شمسی و نیز کمک به مهندسان «دفاع سیاره» برای محافظت از زمین در مقابل سیارک های سرکش یاری رساند.
اعتقاد بر این است که سیارک «بنو» دریچه ای به گذشته منظومه شمسی ارائه می دهد چونکه این جرم غنی از کربن حامل بلوک های سازنده ای از هر دو سیاره و حیات است. در صورتیکه ناسا منتظر سنگ های سیارکی خود است، سازمان فضایی ژاپن از بازگشت موفق ماموریت کاوشگر «هایابوسا۲» به همراه نمونه های سیارک «ریگو» آگاهی داد.


1399/10/13
23:31:33
0.0 /5
431
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی