آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران مطرح كردند

پیشنهاداتی برای جلوگیری از سرطان پستان

پیشنهاداتی برای جلوگیری از سرطان پستان

بر مبنای یافته های یک مطالعه؛ پژوهشگران با عنایت به روند افزایشی بار سرطان پستان در خلال سالهای گذشته و همینطور پیشبینی افزایشی بودن این روند، اقدامات پیشگیری کننده مثل طراحی برنامه غربال گری منظم، آموزش و اصلاح سبک زندگی پیشنهاد می کنند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، شایع ترین سرطان و بیشترین علت مرگ ناشی از سرطان در میان زنان بیشتر مناطق جهان، سرطان پستان است. به صورت کلی از هر ۱۸ زن، یک نفر در دوران زندگی خود مبتلا به سرطان پستان خواهد شد. طی دهه گذشته، میزان بروز سرطان پستان در بیشتر کشورهای در حال توسعه، افزایش داشته است.

در ایران هم شایع ترین سرطان ها در زنان سرطان پستان، رحم، تخمدان، معده و پوست است. مطالعات در زمینه بار سرطان پستان در ایران به روز نیستند و شیوع، بروز و عوارض ناشی از سرطان پستان در دنیا و در ایران درحال افزایش است.

بنابراین پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس، در مطالعه ای بار سرطان پستان در زنان ایرانی را با میزان آن در حوزه مدیترانه شرقی مقایسه کردند. «پرویز معروضی»، «ابراهیم حاجی زاده» و «محمد غلامی فشارکی»؛ پژوهشگران گروه آمار زیستی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.

برای انجام این مطالعه داده های در رابطه با بیماران مبتلا به سرطان پستان از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۷ در ایران و منطقه مدیترانه شرقی، از سایت GBD وابسته به موسسه سنجش و ارزیابی سلامت IHME که یک مرکز مستقل تحقیقات جهانی بهداشت در دانشگاه واشنگتن است، جمع آوری شد. این اطلاعات با استفاده از روش های آماری مورد ارزیابی قرار گرفت.

برای بررسی بار بیماری ها از شاخصهای مختلفی استفاده می شود این شاخص ها شامل شاخص DALY (Disability Adjusted Life Year) یا «سال های عمر تطبیق داده شده برای ناتوانی»، شاخص YLL (Years of Life Lost) «سال های از دست رفته زندگی» و شاخص YLD یا «ناتوانی یا سالهای از دست رفته در طول ناتوانی» هستند.

بررسی های این مطالعه نشان داده است که بار بیماری بر مبنای هر سه این شاخص ها در ایران طی سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲ نسبت به حوزه مدیترانه شرقی کم تر بوده ولی بعد از آن افزایش داشته است. شاخص «سال های از دست رفته زندگی»در ایران از سال ۲۰۱۳ به بعد نسبت به حوزه مدیترانه شرقی پیشی گرفته است و در نهایت شاخص «ناتوانی یا سالهای از دست رفته در طول ناتوانی» در ایران نسبت به حوزه مدیترانه شرقی از سال ۲۰۰۸ به بعد بیشتر شده است.

همچنین مشخص شد شاخص «سال های عمر تطبیق داده شده برای ناتوانی» در ایران از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ با شیب تندی افزایش یافته و بعد از آن تا سال ۲۰۱۷ نرخ افزایش کندتری داشته است.

با توجه به تفاوت الگوی تغذیه ای در این دو ناحیه، می توان اظهار داشت که تغذیه یکی از علل احتمالی تفاوت در بار سرطان است. الگوی غذایی مدیترانه شرقی بیش تر مبتنی بر مصرف منظم میوه، سبزیجات و به تبع آن دریافت خوراکی های سرشار از سلنیوم، اسید فولیک، ویتامین ها، محصولات سرشار از فیبر و مصرف منظم شیر و لبنیات است.

همچنین از علل دیگر افزایش بروز و بار سرطان پستان در ایران، را می توان دیر ازدواج کردن زنان و نداشتن شیردهی در سنین زیر ۳۰ سال دانست. بعلاوه می توان دلیل دیگر این افزایش می تواند شیوع چاقی در ایران باشد.

طبق اظهار پژوهشگران این مطالعه «با توجه به روند افزایشی بار سرطان پستان طی سالهای گذشته و همینطور پیشبینی افزایشی بودن این روند تا سال ۲۰۲۷، انجام اقدامات پیشگیری کننده از قبیل طراحی برنامه غربال گری منظم، انجام طرح های ملی جهت کاهش سن ازدواج و افزایش فرزندآوری، آموزش و اصلاح سبک زندگی را بعنوان اقدامات پیشگیری کننده سفارش کرد».

نتایج این مطالعه زمستان سالجاری در مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مقایسه بار سرطان پستان در زنان ایرانی با حوزه مدیترانه شرقی و پیشبینی با روش هموارسازی نمایی» در فصل نامه کومش؛ زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی سمنان انتشار یافته است.

منبع:

1399/10/11
20:53:26
0.0 /5
328
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی