آجاک - acak آینده پژوهی

محققان دانشگاه یزد ربات گردگیر خودكار صفحه خورشیدی اختراع كردند

محققان دانشگاه یزد ربات گردگیر خودكار صفحه خورشیدی اختراع كردند

پژوهشگران و فناوران دانشگاه یزد با استفاده از دستاوردهای علمی روز دنیا موفق به ساخت ربات گردگیر صفحه های خورشیدی شدند که عملیات موردنظر را به صورت خودکار انجام می دهد.


به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی دانشگاه یزد به ایرنا، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد و مجری این طرح اظهار داشت: با عنایت به نیاز روز افزون استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشیدی برای تولید انرژی، تولید برق فتوولتائیک از جانب صفحه( پنل) های خورشیدی در جهان و ایران رو به گسترش است.
روح الله عزیزی تفتی اضافه کرد: از سوی دیگر در کنار توجه به بحث پدافند غیرعامل، توزیع مراکز تولید برق فتوولتائیک در پشت بام ها می تواند ضمن کمک به اقتصاد خانوده ها، هزینه و استهلاک انتقال و توزیع برق در داخل شهرها را به میزان قابل توجهی می کاهد.
وی افزود: آلودگی صفحه های خورشیدی تاثیر بسزایی در کاهش بازدهی و طول عمر آن دارد که هم اکنون، تمیزکاری صفحه ها با شستشو از جانب انسان انجام می شود که این امر با چالش هایی مانند فراموشی شستشو یا احتیاج به شستشو پس از هر توفان و گرد و خاک همراه می باشد.
مجری طرح مورد اشاره افزود: به همین علت ربات گردگیر کم هزینه برای صفحه های خورشیدی پشت بام طراحی و ساخته شد تا عملیات تمیزکاری را به صورت خودکار انجام دهد.
به قول عزیزی تفتی این ربات که با همکاری حمیدرضا احمدی شاپورآبادی دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک، سیدامیرحسین مشتاقیون دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر طراحی و ساخته شد و برای انواع چیدمان های صفحه های خورشیدی قابل استفاده می باشد.
عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد خاطرنشان کرد: این ربات طوری طراحی شد که در زمان از پیش تعیین شده به صورت خودکار فعال و عملیات تمیزکاری را به ۲ صورت خشک یاتر انجام می دهد.
عزیزی تفتی دستیابی به فناوری ساخت ربات بومی، سادگی استفاده از آن، هزینه های پایین، تمیزکاری خودکار صفحه ها در بازه زمانی قابل برنامه ریزی و کاهش مصرف آب برای تمیزکاری صفحه ها را همچون دستاوردهای طرح عنوان نمود.
وی اضافه کرد: با این طرح برای سه نفر به صورت مستقیم اشتغال بوجود آمد و فرایند ثبت اختراع طرح در حال انجام می باشد.
به اظهار عزیزی تفتی افزایش سطح هوشمندی ربات برای فعال شدن پس از هر توفان یا گرد و خاک به روش اقتصادی و بهینه سازی ساختار مکانیکی به منظور کاهش بیشتر وزن و افزایش سهولت حرکت و کیفیت تمیزکاری از برنامه های آتی برای توسعه طرح است.منبع:

1399/10/09
15:03:19
0.0 /5
655
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی