آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران عنوان كردند؛

خاطره گویی احساس تنهایی سالمندان را كم تر می كند

خاطره گویی احساس تنهایی سالمندان را كم تر می كند

به گزارش آجاک نتایج یک مطالعه نشان داد که خاطره گویی گروهی، احساس تنهایی سالمندان را می کاهد و می تواند افسردگی سالمندی را کم تر کند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، افراد با افزایش سن به تدریج برخی کارکردهای جسمی و روانی خویش را از دست می دهند و محرومیت از فعالیتهای اجتماعی سبب افزایش احساس تنهایی در سالمندان می شود.
احساس تنهایی تجربه ای ناخوشایند و احساس ذهنی کمبود کیفیت و کمیت در ارتباطات است. این احساس یک پدیده فراگیر است و ۲۵ درصد از کل جمعیت بالای ۶۵ سال آنرا تجربه می کنند.
از آن جایی که انزوای اجتماعی و پذیرفته نشدن از سمت دیگران از علت های مهم بیماری های روانی در سنین سالمندی است، مساله احساس تنهایی در سالمندان احتیاج به توجه ویژه دارد.
درمان از راه خاطره گویی، یکی از مداخله هایی است که برای افراد سالخورده به کار می رود. با یادآوری رویدادها، احساسات و تفکرات گذشته، فرد احساس لذت می کند و کیفیت زندگی او بالاتر می رود. از خاطره گویی گروهی بعنوان یک نوع روان درمانی گروهی استفاده می شود و عزت نفس و صمیمت اجتماعی را زیاد می کند.
با عنایت به این نکات؛ پژوهشگران گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با انجام مطالعه ای فراوانی حس تنهایی سالمندان مقیم آسایشگاه های استان گیلان را بررسی کردند و میزان تأثیر خاطره گویی را بر کاهش احساس تنهایی آنها، مورد ارزیابی قرار دادند. «فائزه غلامی شیلسر»، «محمد اسماعیل پور» و «عاطفه بشرخواه»؛ پژوهشگرانی بودند که در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.
در این مطالعه ۳۲ نفر از سالمندان آسایشگاه سالمندان و معلولان گیلان مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد به دو گروه مداخله و شاهد تقسیم شدند و احساس تنهایی هر دو گروه با استفاده از پرسش نامه بررسی گردید. سالمندان گروه مداخله در هشت جلسه خاطره گویی که دوبار در هفته برگزار می شد، شرکت کردند. پس از آخر این هشت جلسه، احساس تنهایی هر دو گروه بار دیگر مورد ارزیابی قرار گرفت.
بررسی های این مطالعه نشان داد که خاطره گویی سبب کاهش احساس تنهایی سالمندان مقیم سرای سالمند گیلان می شود. یافته های این مطالعه از آن حکایت می کند که این سالمندان احساس تنهایی زیادی دارند ولی در سالمندانی که هشت جلسه خاطره گویی شرکت کردند، این احساس تنهایی کمتر شده بود. در حالیکه در سالمندان گروه کنترل، احساس تنهایی بیشتر شده بود.
به قول پژوهشگران این مطالعه؛ خاطره گویی گروهی بعنوان روشی پویا و تعاملی می تواند سبب کاهش افسردگی در سالمندان شود. در این روش سالمند شرکت فعال دارد و روابط اجتماعی وی در گروه تقویت می شود. هر سالند با تعریف خاطرات خود و صحبت کردن در گروه اعتماد به نفس پیدا می کند و گاهی با احساس شادی و گاهی با احساس غم به تخلیه احساسات می پردازد. این روش در مراکز مراقبت از بیماران مزمن و سرای سالمندان بعنوان روشی ارزان و غیر دارویی قابل اجراست.
این پژوهشگران سفارش می کنند که آموزش این روش به خانواده ها می تواند به سلامت روان جامعه و بهبود حال سالمندان کمک نماید.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی تأثیر خاطره گویی گروهی بر میزان احساس تنهایی سالمندان ایرانی» در آخرین شماره مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن سینا زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی همدان انتشار یافته است.1399/10/07
12:54:35
0.0 /5
439
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی