آجاک - acak آینده پژوهی

استفاده از جوهرهای نانویی برای مقابله با جعل برچسب ها

استفاده از جوهرهای نانویی برای مقابله با جعل برچسب ها

به گزارش آجاک محققان با توسعه فناوری جدیدی نشان دادند که می توان از جوهرهای حاوی گوی های رنگی برای مقابله با جعل برچسب کالاها استفاده نمود.


جعل کننده هایی که کفش ها، کیف های دستی و سایر اقلام محبوب بازار را جعل کرده و به صورت تقلبی به فروش می رسانند، در حال توسعه کار خود بوده و هر روز از فناوری های پیچیده تری بهره می برند. این کار باعث می شود تا تولیدکنندگان مجبور به استفاده از فناوری های جدیدی شوند تا یک قدم جلوتر از جاعلان باشند.
به تازگی محققان مقاله ای در نشریه ACS Nano به چاپ رساندند که در آن از «گوی های ژانوس» برای مقابله با جعل استفاده شده است، گوی های کوچکی که در زیر یک میدان مغناطیسی آغاز به درخشش می کنند و از آنها می توان برای مقابله با جعل استفاده کرد.
محققان می گویند این ذرات می توانند در جوهر برای برچسب های ضدجعل مفید باشند به صورتی که تنها با یک آهنربای معمولی هم می توان اصالت کالا را تأیید کرد.
در اساطیر روم باستان، ژانوس خدای دو وجهی بود. با الهام از این خصوصیت ژانوس، نانوذراتی که محققان ساختند هم به این واژه نام گذاری شده است چون که دو بخش آن دو خصوصیت متفاوت نوری دارد.
شین هیون کیم و همکارانش می خواستند از دو رزین غیرقابل مخلوط گلوله های ژانوس بسازند، یکی حاوی نانوذرات مغناطیسی و دیگری حاوی ذرات سیلیس.
سمت مغناطیسی این گوی همینطور حاوی کربن بلک است و سبب می شود نیمکره، تاریک به نظر برسد؛ در حالیکه ذرات سیلیس در طرف دیگر گوی به صورت شبکه بلوری خودآرایی کرده و رنگ های ساختاری تولید می کنند.
در نتیجه، گوی های کوچکی بوجود می آیند که به صورت معمول سمت سیاه آنها رو به بالا است، مگر در مواردی که یک میدان مغناطیسی سبب شود آنها به سمت رنگی خود برگردند.
محققان برای ساختن گوی های ژانوس، از یک دستگاه میکروسیالی به منظور اتصال قطرات دو رزین استفاده و سورفکتانتی هم به آن اضافه کردند تا قطرات متصل شده به شکل کروی تثبیت شوند.
از آنجا که بخش رنگی قطره سنگین تر از سمت مغناطیسی سیاه بود، نیروی جاذبه سبب می شد هنگام قرار دادن گوی در آب، قسمت سیاه به صورت خودبه خود به سمت بالا بیاید.
براساس اعلام روز سه شنبه ستاد توسعه فناوری نانو، محققان در گام بعدی نانوذرات مغناطیسی را در گوی در همان جهت تراز کردند. با استفاده از یک میدان مغناطیسی در جهت مخالف، آنها می توانند گوی را به طرف رنگی خود بچرخانند.
محققان گوی های ژانوس قرمز و سبز را با استفاده از ابعاد مختلف ذرات سیلیس، با نانوذرات مغناطیسی آنها که در جهت مخالف قرار داشت، ساخته اند. با تغییر جهت میدان مغناطیسی اعمال شده، آنها قادر خواهند بود تا رنگ ساختار سه بعدی را تغییر دهند.
محققان می گویند استفاده از رنگ ها و جهت گیری های مختلف گوی های ژانوس در جوهرها می تواند برچسب های پیچیده برای مقابله با جعل ایجاد نماید.منبع:

1399/10/07
12:54:34
0.0 /5
703
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی