آجاک - acak آینده پژوهی

وزیر علوم روز وحدت حوزه و دانشگاه را تبریك گفت

وزیر علوم روز وحدت حوزه و دانشگاه را تبریك گفت

آجاک: منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی 27 آذرماه روز وحدت حوزه و دانشگاه را تبریک گفت.


به گزارش روز پنجشنبه وزارت علوم، در قسمتی از پیام غلامی ضمن درود به روان پاک شهیدان حوزه و دانشگاه خصوصاً شهید دکتر محمد مفتح آمده است: بالندگی دو نهاد حوزه و دانشگاه را در خدمت به علم و فرهنگ از درگاه قدرت لایزال الهی مسئلت داریم.
ایشان سپس این پیام آورده است: انقلاب اسلامی که با ایثار و جانفشانی های دانشگاهیان در دوران های مختلف و در خون طپیدن طلاب حوزه علمیه ادامه یافته است، از آغاز قرین با همراهی این دو قشر پیشران قرین بوده و ارتباط و وحدت این دو نهاد، نه فقط بعنوان یک امر سودمند، بلکه بعنوان ضرورت و بایستگی مورد توجه قرار گرفته است.
غلامی در این پیام با اشاره به عملکرد مکمل حوزه و دانشگاه در کنار یکدیگر، اظهار داشت: حوزه های علمیه بعنوان نهادی که تقویت بنیان های معرفت دینی و ارتقای بعد ایمانی و رفتارهای اخلاقی را در دستور کار خود دارند؛ در کنار دانشگاه ها که وظیفه گسترش مرزهای دانش و تربیت نیروهای متخصص و کارآمد برای مدیریت شایسته جامعه را دارند، نیازمند همگامی بیشتر در تحقق ماموریت بزرگ کسب مرجعیت معارف دینی، علمی و فناوری در جهان اسلام و در عرصه ایجاد اعتماد به پیشرانان فرهنگ ودانش برای حل مسئله های مهم کشور و نظام نیز هستند؛ امری که اهتمام و تلاش مضاعف بر آمده از دانش، تدبیر، دوراندیشی و بصیرت نسبت به تحولات و دگرگونی های زمانه را طلب می کند که خوشبختانه در نیل به این مقصد ظرفیت های خوبی در این مجموعه وجود دارد.
وزیر علوم نام شخصیت هایی چون: شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر و شهید مفتح را در حافظه تاریخی در حافظه تاریخی ایران بعنوان نمونه های بارزی ازتعامل عینی و بهره گیری از دانش و تجربه علمی و فرهنگی میان دو نهاد حوزه و دانشگاه عنوان نمود و اضافه کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی بیش از هر زمان دیگر محتاج به این وحدت هستیم چونکه با ورود نسل جدید به هر دو نهاد به ساز و کارهای عملیاتی سازی و اجرائی شدن هدف وحدت و هم افزایی حوزه و دانشگاه بیندیشیم.
به پاس کارهای قابل توجه شهید مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه لزوم ارتباط، همکاری و هم فکری این دو قشر اندیشمند، روز 27 آذر سالروز شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح نیز روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.
شهید مفتح در حوزه از محضر اساتیدی چون سیدمحمد حجت کوه کمری، بروجردی، سیدمحمد محقق(داماد)، علامه طباطبایی و امام خمینی رحمه الله بهره برد و سپس پا به عرصه دانشگاه گذاشت. همان گونه که در حوزه به درجه اجتهاد رسیده بود، در دانشگاه نیز موفق به ستاندن درجه دکتری شد.
محمد مفتح در ۲۷ آذر ۱۳۵۸ هنگام ورود به دانشگاه تهران توسط گروه فرقان هدف گلوله قرار گرفت و به همراه دو محافظش در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران کشته شد.
منبع:

1399/09/29
22:25:03
5.0 /5
551
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی