آجاک - acak آینده پژوهی

پژوهشگران برتر دانشگاه علم و صنعت عرضه شدند

پژوهشگران برتر دانشگاه علم و صنعت عرضه شدند

مراسم روز پژوهش دانشگاه علم و صنعت ایران با حضور اعضای هیات رئیسه، مدیران معاونت پژوهش و اعضاء هیات علمی دانشگاه به صورت مجازی برگزار گردید.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مراسم روز پژوهش دانشگاه علم و صنعت، توسط معاونت پژوهش و فناوری و با حضور اعضای هیات رئیسه دانشگاه، مدیران معاونت پژوهش و فناوری و شرکت مجازی اعضای هیات علمی در سالن مجتمع امام خمینی (ره) برگزار گردید.
در ابتدای مراسم دکتر ذاکری، رئیس دانشگاه، ضمن تبریک هفته پژوهش، روز حمل و نقل و روز وحدت حوزه و دانشگاه، اشاره کرد: شرایط کرونایی نباید تاثیری در وضعیت علمی و پژوهشی دانشگاه داشته باشد و خدمات علمی چه به صورت مجازی و چه به صورت حقیقی در حوزه علمی و آزمایشگاهی ادامه دارد.
وی اظهار داشت: با قبول شرایطی که برای کل جوامع پیش آمده است، باید با جدیت پیشرفت های علمی را ادامه داد و نباید اجازه داد محدودیتی برای اساتید، دانشجویان و پیشرفت علمی صورت گیرد.
رئیس دانشگاه در ادامه با اشاره به افتتاح پژوهشکده محیط زیست و مرکز مقابله با آلودگی های نفتی در پردیس کیش، از آنها بعنوان بستر مناسبی برای انجام مأموریت های ملی یاد کرد و ابراز امیدواری کرد که این مراکز به مراکز پژوهشی خوب برای موضوعات زیست محیطی و بعنوان بستری برای ارتقای کارهای پژوهشی دانشگاه در ارائه خدمات علمی و پژوهشی تبدیل گردد.
وی به ارتقای رتبه علمی دانشگاه در سال ۹۸ در رتبه بندی های علمی بین المللی و کسب رتبه سوم کشور توسط دانشگاه اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد که همین روند برای سال ۹۹ ادامه داشته باشد.
در ادامه مراسم، دکتر دوایی، معاون پژوهش و فناوری، ضمن تبریک هفته پژوهش و تقدیر از معاون و مدیران ستادی سابق معاونت پژوهشی، اشاره کرد: پژوهش اصیل و ارتباط با صنعت واقعی، شرط لازم ولی غیرکافی برای تربیت نیروی شایسته برای کشور است.
وی ادامه داد: طی هشت سال گذشته، حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم آغاز و تداوم یافته است و دانشگاهیان علم و صنعت ایران می کوشند تا با عنایت الهی، این راه پربرکت را به کمک یکدیگر و با سرافرازی طی کنند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سپس گزارش عملکرد سال ۱۳۹۸ حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران را در سه محور آمارهای پژوهشی، آمارهای ارتباط با صنعت و فناوری و زیست بوم نوآوری در دانشگاه ارائه کرد.
وی در مورد وضعیت دانشگاه علم و صنعت ایران در نظام های جهانی رتبه بندی اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰، در نظام رتبه بندی shanghai رتبه دانشگاه، ۶۰۱ الی ۱۰۰۰، بر مبنای رتبه بندی Times در رتبه ۵۰۱ الی ۶۰۰ و بر مبنای رتبه بندی QS در رتبه های ۶۰۱ الی ۶۵۰ بوده است.
وی ادامه داد: از منظر آمار پژوهشی، دانشگاه علم و صنعت ایران در رتبه بندی نظام های ارزیابی جهانی در مقایسه با سایر دانشگاه ها در رتبه نسبتا مناسبی است.
او همینطور در مورد وضعیت دانشگاه علم و صنعت ایران در رتبه بندی موضوعی شانگهای اضافه کرد: در رتبه بندی موضوعی در سال ۲۰۲۰ درحوزه موضوعات در رابطه با متالورژی، بالاترین رتبه را داشته ایم و در رتبه بندی موضوعی۲۰۲۰ NTU، در موضوعات در رابطه با مهندسی مکانیک، بالاترین رتبه را کسب کردیم.
وی به وجود ۱۸ محقق پراستناد از دانشگاه بر مبنای اعلام پایگاه ESI اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۴ محقق در حوزه موضوعی مهندسی، ۲ نفر در حوزه موضوعی ریاضی، ۲ نفر در حوزه موضوعی شیمی، یک نفر در حوزه موضوعی علم مواد و یک نفر هم در حوزه موضوعی کامپیوتر هستند.
دکتر دوایی در ادامه به راه اندازی سامانه علم سنجی و اطلاعات تفصیلی کارهای پژوهشی اساتید دانشگاه به آدرس: http: //scimet.iust.ac.ir اشاره نمود. در این سامانه کارنامه پژوهشی کلیه اساتید از منظر scopus و web of science قابل دسترسی است.
وی در مورد معرفی مولف برتر در تالیف کتاب بین المللی به دکتر علی کاوه با ۱۱ کتاب که دو کتاب آن در ارتباط با سال ۲۰۲۰ است، اشاره نمود.
دوایی آمار سرانه مقالات در سال ۹۸ را ۴.۱۱ مقاله و تعداد ارجاعات تجمیعی به مقالات در wos را بیشتر از ۱۸۸۰۰۰ مورد اعلام نمود. همینطور میانگین h-index اعضای هیات علمی در سال ۹۸ را ۹ و h-index دانشگاه در web of science را ۱۱۹ دانست.
ایشان سپس به میانگین امتیازات گرنت به تفکیک مواد پژوهشی و صنعتی اشاره نمود و اظهار داشت: میانگین امتیاز پژوهشی دانشگاه ۱۷۳، در ماده پژوهش و بین المللی، ۱۴۱ و در ماده صنعتی، ۳۳ است.
وی بیشترین سرانه امتیاز پژوهشی به تفکیک دانشکده ها را در ارتباط با دانشکده شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی اعلام نمود و اضافه کرد: در فراوانی محققین پراستناد به تفکیک دانشکده ها هم دانشکده مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی به ترتیب بالاترین رتبه را دارا هستند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در مورد رتبه دانشگاه در شاخص تعداد انتشار مقالات در مجلات یک درصد برتر (۲۰۱۵-۲۰۱۹) اظهار داشت: در این شاخص با عدد ۱۷۳، رتبه چهارم را در میان دانشگاه های فنی و مهندسی داریم.
دوایی در گزارش خود در حوزه چاپ و نشر مجلات، به ارتقای مجله بین المللی مهندسی عمران با کسب ضریب تأثیر ۱.۴۴۶، ارتقای فصلنامه علم و مهندسی مواد ایران، نمایه شدن مجله بین المللی مهندسی صنایع و تحقیقات تولید در سامانه scopus و عضویت مجله بین المللی مهندسی صنایع و تحقیقات تولید در Cope اشاره نمود.
وی در مورد تعاملات صنعتی دانشگاه اظهار نمود: در سال ۹۸، در کل ۱۷۳ مورد قرارداد به ارزش ۷۱.۷ میلیارد تومان منعقد شد که وصولی آن مبلغ ۲۶.۵ میلیارد تومان است. همینطور در این قراردادها، ۳۳ درصد از اساتید دانشگاه درگیر بوده اند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه عل و صنعت در ارتباط با زیست بوم نوآوری دانشگاه، بعنوان مجموعه هماهنگ و به هم پیوسته از کارفرمایان بزرگ، اساتید، انستیتوهای فناوری، آزمایشگاه های تحقیقاتی، دانشجویان، مراکز پشتیبانی، مراکز نوآوری و رشد اشاره نمود و اظهار داشت: انستیتوهای فناوری در واقع مراکزی هستند که عموما برای انجام مأموریت های ملی ایجاد می شوند، مانند انستیتو ازدیاد برداشت از مخازن و بهره برداری بهینه از منابع هیدروکربوری که به تازگی بوجود آمده و یا انستیتو توربین گاز و انستیتو اندازه گیری هوشمند گاز که در خلال هشت سال قبل بوجود آمده اند.
در همین راستا مراکز پشتیبانی مانند خدمات صنعتی، آپارات صنعتی، شبکه گسترده آزمایشگاه مرکزی، مرکز خدمات فناوری (فن راه)، کتابخانه و مرکز اسناد، شرکتهای سرمایه گذاری و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه ایجاد، هماهنگ و یا فعال شده اند.
وی در مورد ضلع سوم زیست بوم نوآوری دانشگاه به مراکز نوآوری و اقداماتی که در چند سال گذشته در این خصوص صورت گرفته، اشاره نمود و اظهار داشت: فضاهای با کیفیت برای استقرار تیم ها و شرکتهای دانش پایه، با توان هدایت و اقتصادی کردن نوآوری ها، از راه تغییر کاربری فضاهای قدیمی و توسط بخش خصوصی و با حمایت نهادهای بیرونی بوجود آمده است.
دوایی با اشاره به ایجاد سامانه مدیریت آزمایشگاهی به بعضی از مراکز نوآوری و دانش بنیانی که طی سه سال گذشته در این دانشگاه تاسیس شده اشاره نمود و در پایان، کلیدی ترین وظیفه دانشگاه را تربیت نیروی انسانی متعهد، درستکار و توانمند در حل مسائل پیچیده، دارای تفکر انتقادی، خلاقیت، مهارت مدیریت انسانی، هماهنگی و سازگاری اجتماعی، برخوردار از هوش احساسی/عاطفی، قدرت قضاوت، قدرت تصمیم گیری، مهارت مذاکره و انعطاف پذیر ادراکی برشمرد.
سخنران بعدی این مراسم، دکتر سلطانیه، مدیر امور پژوهش دانشگاه بود که ضمن تبریک هفته پژوهش، به معرفی پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه در سال ۹۸ پرداخت.
وی با بیان ضوابط و معیارهای انتخاب پژوهشگر برتر در سال ۹۸، نسبت به معرفی پژوهشگران و فناوران دانشگاه و دانشکده ها برپایه عملکرد سال ۹۸ اقدام نمود.
آخر بخش مراسم روز پژوهش دانشگاه، برگزاری جلسه مجازی پرسش و پاسخ اعضاء هیات علمی از رئیس دانشگاه، معاون و مدیران معاونت پژوهش و فناوری بود.
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت؛ اسامی برگزیدگان برتر پژوهشی دانشگاه به شرح زیر است:
نفرات برتر امتیاز کل در دانشگاه:
دکترمجیدرضا آیت اللهی (دانشکده مهندسی مکانیک)
دکتر علی ملکی (دانشکده شیمی)
دکتر تورج محمدی (دانشکده مهندسی شیمی، نفت وگاز)
نفرات برتر امتیاز ماده صنعتی در دانشگاه:
دکتر حسین بلندی (دانشکده مهندسی برق)
دکتر سیدحسن هاشم آبادی (دانشکده مهندسی شیمی، نفت وگاز)
دکتر افشین شریعت مهیمنی (دانشکده مهندسی عمران)
نفر برتر تالیف کتب بین المللی:
دکتر علی کاوه (دانشکده مهندسی عمران)
نفرات برتر دانشکده مهندسی مکانیک:
دکتر مجیدرضا آیت اللهی (نفر اول امتیاز کل دانشگاه و دانشکده)
دکترمحمودمهرداد شکریه، دکتر مجید سیاوشی و دکتر فتح الله طاهری بهروز (فعالیت قابل تقدیر)
دکتر مرتضی منتظری قهجاورستانی (نفر اول امتیاز ماده صنعتی دانشکده)
نفرات برتر دانشکده شیمی:
دکتر علی ملکی (نفر دوم امتیازکل دانشگاه و اول امتیاز کل دانشکده)
دکتر منصور انبیاء (نفراول امتیاز ماده صنعتی دانشکده)
نفرات برتر دانشکده مهندسی شیمی، نفت وگاز
دکترتورج محمدی (نفر سوم امتیاز کل دانشگاه و اول امتیاز کل دانشکده)
دکتر سیدحسن هاشم آبادی (نفردوم امتیاز ماده صنعتی دانشگاه و اول دانشکده)
دکتر مهران رضایی (فعالیت قابل تقدیر)
نفرات برتر دانشکده مهندسی عمران
دکتر علی کاوه (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده پژوهشی دانشکده)
دکتر افشین شریعت مهیمنی (نفرسوم امتیاز ماده صنعتی دانشگاه و اول دانشکده)
نفر برتر دانشکده مهندسی صنایع:
دکتر محمدرضا محمدعلیها (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده پژوهشی دانشکده)
نفرات برتر دانشکده مهندسی برق:
دکتر حسین بلندی (نفراول امتیاز ماده صنعتی دانشگاه و امتیاز کل دانشکده)
دکتر شهرام جدید (نفر اول امتیاز ماده پژوهشی دانشکده)
نفر برتر دانشکده مهندسی کامپیوتر:
دکتر بهروز مینایی (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده صنعتی دانشکده)
نفرات برتر دانشکده مهندسی راه آهن:
دکتر سید جواد میرمحمد صادقی (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده صنعتی دانشکده)
دکتر داود یونسیان (نفر اول امتیاز ماده پژوهشی دانشکده)
نفر برتر دانشکده ریاضی:
دکتر رضا سعادتی (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده پژوهشی)
نفر برتر دانشکده مهندسی مواد و متالورژی:
دکتر حمیدرضا جعفریان (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده پژوهشی دانشکده)
نفر برتر دانشکده فناوری های نوین:
دکتر سیدمرتضی نقیب (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده پژوهشی)
نفر برتر دانشکده مدیریت، اقتصاد و مهندسی پیشرفت:
دکتر علی بنیادی نائینی (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده صنعتی دانشکده
نفر برتر دانشکده مهندسی خودرو:
دکتر حامد سعیدی گوگرچین (نفر اول امتیاز کل و امتیاز ماده پژوهشی دانشکده)
نفر برتر دانشکده معماری و شهرسازی:
دکتر سمانه جلیلی صدرآبادی (نفر اول امتیاز ماده پژوهشی دانشکده)
پژوهشگر برتر خانم:
دکتر سوسن روشن ضمیر
پژوهشگر برتر جوان با سابقه کمتر از چهار سال:
دکترآیت قره قانی
کارکنان برتر معاونت پژوهش و فناوری:
محبوبه کیهانی فر (کارشناس نمونه دفتر امور پژوهش)
مریم جعفری (کارشناس نمونه دفتر امور پژوهش)
مریم فروتن (کارشناس نمونه دفتر همکاریهای علمی و صنعتی)
اسداله رحمانی (کارشناس نمونه دفتر همکاریهای علمی و صنعتی)
معصومه انصاری (کارشناس نمونه دفتر همکاریهای علمی و صنعتی)
زهره مقیسه (کارشناس نمونه مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی)
منیره روحی (کارشناس نمونه مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی)
معصومه ابراهیمی (کارشناس نمونه دفتر توسعه فناوری)
ابراهیم رضایی (کارشناس نمونه اداره انتشارات)
فائزه شادالویی (کارشناس نمونه دانشکده مهندسی صنایع)
مریم اسدی (کارشناس نمونه دانشکده مهندسی برق)
مهدیه فصاحت (کارشناس نمونه آزمایشگاه مرجع مرکزی)
احترام سادات توکلی (کارشناس نمونه دفتر مجلات)
نادر گودینی (کارشناس نمونه مرکز رشد)
عذرا ملکی (کارشناس حوزه کار آموزی از داشکده مهندسی راه آهن)
منبع:

1399/09/27
10:55:28
5.0 /5
439
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی