آجاک - acak آینده پژوهی

ماه نورد چین در راه بازگشت به زمین

ماه نورد چین در راه بازگشت به زمین

خبرگزاری رسمی چین اعلام نمود که ماه نورد این کشور به نام «چانگ ئه-5» دومین مانور مداری خودرا به انتها رسانده و وارد مدار «انتقال ماه- زمین» شده است.


به گزارش خبرگزاری شینهوا، بدین سان کشور چین تنها چند روز تا تبدیل شدن به سومین کشوری که سنگ هایی را از سطح ماه به زمین بازمی گرداند، فاصله دارد.
انتظار می رود که چانگ ئه-۵ اواخر هفته جاری در منطقه «مغولستان داخلی» در چین فرود آید.
کاوشگر چانگ ئه-۵، روز ۲۴ نوامبر (۴ آذر) به سمت ماه پرتاب شد. این کاوشگر با وزن هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرم بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، روز ۲۸ نوامبر (۸ آذر) وارد مدار ماه شد.
این فضاپیما روز اول دسامبر (۱۱ آذر) در یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف به «اقیانوس توفان ها» در سطح ماه فرود آمد. فضاپیمای چانگ ئه -۵ پنجشنبه گذشته بعد از جمع آوری نمونه هایی از سطح ماه، این قمر زمین را ترک کرد و عازم انجام دو مانور برای بازگشت به زمین شد.
متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند: بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی کارهای خورشید کمک زیادی خواهدنمود.
ناسا و سازمان فضایی روسیه نیز آخرین بار در دهه ۱۹۷۰، نمونه هایی از خاک ماه را جمع آوری کرده و به زمین بازگرداندند. چین سال قبل با فرود آوردن فضاپیمای «چانگ ئه -۴» خود در نزدیکی قطب جنوب ماه، نخستین کشوری بود که یک فضاپیما در سمت تاریک ماه فرود آورد.


1399/09/26
13:17:58
5.0 /5
405
تگها: سازمان
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی