آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهش، میان آنچه كه باید باشد و نیست،

از پژوهشگران حمایت بیشتری شود تا در كشور باقی بمانند

از پژوهشگران حمایت بیشتری شود تا در كشور باقی بمانند

به گزارش آجاک عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اعلان اینکه پژوهش های بزرگ به دست افراد خاصی انجام می شود، اظهار داشت: با شرایط موجود و گرانی ارز، عملا با گرنت 50 میلیون تومانی نمی توان پژوهش خوبی انجام داد.


دکتر محمدعلی منصورنیا درگفت وگو با ایسنا اظهار نمود: هم اکنون ما در کشور، کمتر از تعداد ورودی به دانشجویان مقطع دکتری نیازمندیم. طی هشت سال قبل که عضو هیات علمی هستم، شاهد افت دانشجویان به مرور زمان بوده ام.
وی در این رابطه افزود: در سالهای اخیر دانشجویان مقطع دکتری دیگر انگیزه ندارند و غالب دانشجویان جدید به دنبال این هستند که هرچه سریع تر فارغ التحصیل شوند و علاقه ها نیز نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است.
دکتر منصورنیا با اعلان اینکه فضای دانشگاه دیگر چندان امیدوارکننده نیست، اضافه کرد: هشت سال قبل، دانشجویانی که به آنها تدریس می کردم، انگیزه بیشتری داشتند ولی این هیجان و اشتیاق در دانشجویان فعلی چندان به چشم نمی خورد.
برنده جایزه بین المللی پژوهشی «پیتر وال» با اشاره به شغل یابی فارغ التحصیلان دکتری در رشته اپیدمیولوژی اظهار داشت: فارغ التحصیلان دکتری در رشته اپیدمیولوژی باید عملا جذب هیات علمی دانشگاه ها شوند. هنوز شهرستان ها برای هیات علمی شدن ظرفیت دارند ولی شرایط در تهران خیلی مشکل است. دانشجویانی که از نظر علمی شرایط بهتری دارند، در تهران باقی می مانند. در کل می توان گفت هنوز در این رشته در ایران ظرفیت وجود دارد. البته در خیلی از موارد در دانشگاه های شهرستان ها مقطع دکتری این رشته وجود ندارد و شرایط برای اعضای هیات علمی چندان مطلوب نمی باشد.
دکتر منصورنیا در ارتباط با مشکلات اعضای هیات علمی اظهار نمود: اعضای هیات علمی هم مانند خیلی از افراد جامعه با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجهند و پایه حقوق شش تا هفت میلیون تومان و مشکلات دیگر سبب می شود متاسفانه خیلی از این افراد به خارج از کشور مهاجرت کنند. در سالهای اخیر شاهد این بوده ایم که خیلی از دانشجویان برای مقطع دکتری و پسا دکتری از کشور خارج می شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه متاسفانه ما ظرفیت و ساختارهای کافی برای پژوهش را نداریم، افزود: از آنجائیکه انجام پژوهش بسیار پرهزینه است، افراد خاصی می توانند پژوهش های بزرگ را انجام دهند. البته بنیادهایی مانند "نیماد" وجود دارند که هزینه های پژوهشی را پرداخت می کنند ولی اگر شرایط کلی کشور را در نظر بگیریم، پژوهش های بزرگ در انحصار درصد محدودی از افراد است.
برنده دو دوره جشنواره رازی با اعلان اینکه پژوهشگر قشر زحمت کشی است و چندان هم از نظر مالی حمایت نمی گردد، اضافه کرد: وزارت بهداشت ابلاغ کرده که تشویق مقالات حذف شود. تا حالا یک تشویق جزئی در دانشگاه ها انجام می شد البته سو استفاده هایی هم دراین زمینه صورت می گرفت که من کاملا آنها را می پذیرم ولی حذف کلی این تشویق ها مطلوب نمی باشد و باید حداقل از مقالات برتر تشویق صورت گیرد تا انگیزه پژوهشگران برای نوشتن مقالات مهم افزایش یابد. بطور کلی حمایت درخوری از پژوهشگران برتر کشور خصوصاً پژوهشگران مستقل، آنچنان که باید، صورت نمی گیرد.
دکتر منصورنیا اشاره کرد: اگر فردی تخلف داشته است و تشویق مقالات به خاطر آن تخلف به کلی برداشته شود، این امر موجب سرخوردگی دیگر پژوهشگران می شود.
دکتر منصورنیا از دانشمندان یک درصد برتر پر استناد جهان عنوان کرد: دانشجوی دکتری پایان نامه و مقالات منتج از آنرا با عجله پشت سر می گذارد تا سریع تر جذب هیات علمی شود که البته حق هم دارد چونکه به فکر معیشت خود است، برای اینکه خیلی از آنها متاهل هستند و دغدغه معیشت دارند و به فکر آینده خودشان هستند. نتیجه این موارد این است که مقالات رساله دکتری در خیلی از موارد در رابطه با اصل رساله دانشجو نیست و یا مقاله ی سطح پایینی تولید می شود که امکان چاپ آن سخت خواهد بود.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه ما در یک سیکل معیوب قرار گرفته ایم، اظهار نمود: کارهای پژوهشی خوبی که انجام می دهیم، آنچنان که باید دیده نمی گردد.
وی در مورد گرنت های تحقیقاتی افزود: دو سال پیش با یک گرنت ۵۰ میلیون تومانی امکان انجام پژوهش وجود داشت ولی هم اکنون با این وضعیت ارز، عملا با ۵۰ میلیون تومان نمی توان تحقیق خوبی انجام داد. البته گرنت های بالاتر مانند گرنت ۴۰۰ میلیون تومانی وجود دارد ولی بنظر می رسد در دسترس عموم پژوهشگران نمی باشد.
دکتر منصورنیا با تشکر از حمایت های صورت گرفته از طرف وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: تعداد پژوشگران برتر کشور به اندازه ای اندک است که امکان شناسایی آنها وجود دارد و بهتر است مسئولین ارتباط بیشتری با این پژوهشگران داشته باشند. ما خواهان حمایت بیشتر از جانب مسئولین هستیم. اگر می خواهیم نخبگان کشور که شناسایی آنها کار سختی هم نیست، در کشور باقی بمانند و به مردم خدمت کنند، باید حمایت بیشتر از آنها داشته باشیم.1399/09/22
12:13:42
5.0 /5
436
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی