آجاک - acak آینده پژوهی
معاون پژوهشی وزیر علوم عنوان كرد

جزئیات برنامه های هفته پژوهش

جزئیات برنامه های هفته پژوهش

به گزارش آجاک معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جزئیات برنامه های هفته پژوهش که از 22 تا 27 آذرماه جاری به صورت تماما مجازی برگزار می گردند، اظهار داشت: در این هفته علاوه بر ایجاد تعاملات نمادی با چهار کشور، دو نمایشگاه دستاوردهای فناورانه و عرضه و تقاضای فناوری برپا خواهد شد، ضمن آنکه از 16 محصول فناورانه وزارت بهداشت رونمایی خواهد شد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر عبدالحسین رحیمی بامداد امروز (سه شنبه، ۱۸ آذر) در نشستی مجازی به تشریح برنامه های هفته پژوهش پرداخت و با اعلان اینکه دو دهه از برگزاری هفته پژوهش در جمهوری اسلامی ایران می گذرد، اظهار داشت: امسال وارد بیست و یکمین سال برگزاری این هفته می شویم در صورتیکه کشور با شرایط شیوع ویروس کرونا مواجه می باشد. ما تا یک ماه قبل تصمیم داشتیم مراسم این هفته را به صورت ترکیبی مجازی-حضوری برگزار نماییم که به سبب شدت یافتن شیوع این بیماری، مراسم هفته پژوهش بر بستر مجازی برگزار می شود.
وی اشاره کرد: بستر مجازی فرصتی را برای ما فراهم نموده است که بعد از هفته پژوهش و بعد از کرونا از این بستر برای سایر برنامه ها نیز بهره گیری نماییم.
رحیمی با اشاره به دستاوردهای بیش از ۲۰ سال قبل کشور در حوزه های علم و فناوری، اظهار نمود: سالهای ۱۳۷۱ و ۱۳۷۲ سالهای جوانه زنی مراکز رشد و پارک های علم و فناوری و مراکز کارآفرینی در دانشگاه ها بوده است که در طول این مدت دستاوردهای قابل توجهی را معرفی کردند، ضمن آنکه شاهد رشد مقالات علمی در ژورنال های بین المللی بودیم به شکلی که در سال ۱۳۸۲، کشور بالاترین نرخ رشد کمی مقالات در سطح بین المللی را داشته و این امر سبب تعجب مفسرین خارجی شده بود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، رتبه جهانی ایران در انتشار مقالات را ۱۴ و ۱۵ عنوان نمود و تصریح کرد: در ادامه این مسیر اهتمام ویژه برای رشد کیفی مقالات در سطح بین المللی صورت گرفت که این امر سبب شد که ایران جز پنج کشور اول دنیا از نظر نرخ رشد مقالات کیفی قرار گیرد و در صورتیکه این روند تا آخر سال ۲۰۲۰ ادامه یابد، ایران در بین چهار کشور اول دنیا قرار خواهد گرفت.
وی با اعلان اینکه در ۵۰ تا ۶۰ سال قبل ایران در حوزه های علم و فناوری عقب ماندگی های بسیاری داشته است، اظهار داشت: در صورتیکه کشورهای دنیا با شتاب زیادی در حوزه های علمی و فناوری به پیش می رفتند، ایران در جا می زد ولی وضعیت امروز ایران نشان از عرضه دستاوردهای قابل توجه دارد ولی اگر بخواهیم خودرا با کشورهای پیشرفته مقایسه نماییم با نقص ها و عقب ماندگی هایی مواجه هستیم که باید این عقب ماندگی ها جبران شود.
به گفته وی بهترین راه مقابله با تحریم های حداکثری کار حداکثری است.

برنامه های هفته پژوهش
معاون وزیر علوم با اشاره به برنامه های هفته پژوهش که از روز شنبه ۲۲ تا پنج شنبه ۲۷ آذرماه جاری برگزار می شود، اظهار نمود: برنامه های هفته پژوهش از روز شنبه ۱۵ آذرماه در سطح استانها شروع شده و در حال اجراست که مهمترین برنامه های استانی شامل نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان، نشست های تخصصی صنعت و دانشگاه و میزگردهای تخصصی بمنظور بررسی نقش پژوهش و فناوری در حل مسایل استانی می شود.
رحیمی به بیان برنامه های ملی این هفته اشاره نمود و تصریح کرد: روز شنبه ۲۲ آذرماه روز "پژوهش و فناوری؛ مدرسه و دانشگاه" نامگذاری شده است که در این روز زنگ پژوهش با حضور وزارت آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری به صدا در خواهد آمد.
وی عنوان روز یکشنبه ۲۳ آذرماه را روز "پژوهش، فناوری؛ مشارکت تولید" و روز دوشنبه را "پژوهش، فناوری و جهش تولید" ذکر کرد و تصریح کرد: اجرای فاز عملیاتی قراردادهای فرصت مطالعاتی اعضا هیات علمی دانشگاه ها و وزارت نفت و امضا قرار دادهای کلان حوزه اکتشاف با ۵ دانشگاه منتخب کشور و افتتاح انستیتو پایین دستی "اندازه گیری هوشمند" و "توربین گازی" با وزارت نفت همچون برنامه های این روز دوشنبه است.
رحیمی عنوان روز سه شنبه ۲۵ آذر ماه را " روز بزرگداشت پژوهشگران و فناوران" ذکر کرد و اظهار داشت: در این روز جشنواره تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر با حضور مدیران ارشد کشوری و به صورت مجازی و حضوری برگزار می شود ضمن آنکه از ۱۶ محصول فناورانه وزارت بهداشت رونمایی خواهد شد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم عناوین روزهای چهارشنبه ۲۶ آذر ماه را "پژوهش، فناوری و علوم انسانی" و روز پنج شنبه ۲۷ آذر را روز "پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی" عنوان نمود و اضافه کرد: در روز پنج شنبه ۲۷ آذر ماه نمایشگاه دستاوردهای فناورانه افتتاح می گردد ضمن آنکه نمایشگاه مجازی دیگری برای عرضه و تقاضا فناوری و توانمندی ها برپا می شود.
به گفته وی این نمایشگاه از ۲۷ آذرماه شروع می شود و تا دهه فجر ادامه خواهد داشت.
معاون وزیر علوم از برگزاری ارتباط با چهار کشور به صورت نمادین در هفته پژوهش آگاهی داد و تصریح کرد: تعاملات ایران محدود به این چهار کشور نمی گردد چونکه اعتقاد داریم برای آنکه جامعه بین المللی ما را بپذیرد باید در مجامع بین المللی حضور داشته باشیم بدین جهت در هفته پژوهش به صورت نمادین با چهار کشور تعاملاتی را آغاز خواهیم کرد.
رحیمی این چهار کشور را شامل "افغانستان"، "کره جنوبی"، "ایتالیا" و "مجارستان" دانست.

تعبیر دانشجویان پژوهش محور
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اعلان اینکه عنوان دانشجوی پژوهش محور نداریم، در این زمینه توضیح داد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند که هم اکنون ۶۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۵۰ هزار دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل هستند که نیمی از آنها در پژوهش فعال می باشند.
وی اشاره کرد: ما برنامه داریم که به موازات دوره های رسمی تحصیلات تکمیلی مبادرت به جذب پژوهشگران دانش آموخته دکتری در پژوهشگاه ها و دانشگاه ها نماییم.
رحیمی اشاره کرد: این برنامه جدیدی نیست ولی درصدد هستیم که این طرح را به شکل گسترده تر، تقویت نماییم.

بودجه پژوهشی ۱۴۰۰
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، افزود: سهم پژوهش و فناوری از درآمد ناخالص داخلی GDP در امسال و سال آینده ۴۵ صدم درصد است و این در حالیست که در برنامه ششم توسعه این میزان ۱.۵ درصد است که تا حالا محقق نشده است.
رحیمی با تاکید بر اینکه پارک های علم و فناوری و زیر ساخت های تحقیقاتی نیازمند توجه بیشتر است، اظهار داشت: کل بودجه آموزش عالی کشور در بودجه ۱۴۰۰ بیش از ۲۵ میلیارد تومان است و اگر بخواهیم در سطح دنیا نقش آفرینی نماییم باید به اعتبارات این بخش توجه ویژه ای صورت گیرد.
به گفته وی در بودجه ۱۴۰۰ اعتبارات دانشگاه ها رشد ۴۲ تا ۴۳ درصدی و اعتبارات پژوهشگاه ها با رشد ۳۵ تا ۳۶ درصدی مواجه می باشد.

راه اندازی مرکز قرآن پژوهی
رحیمی با اشاره به راه اندازی مرکز قرآن پژوهشی در وزارت علوم، اشاره کرد: این مرکز دارای دو کارگروه آموزش عالی و قرآن مجید و پژوهش های قرآنی است که مسئولیت کارگروه پژوهش های قرآنی با من است که نخستین جلسه آن نیز انجام شد و امیدواریم با برنامه هایی که تدوین شده است رونقی در پژوهش های قرآنی ایجاد شود.

ابطال پایان نامه ناشی از تقلب علمی
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاکید بر اینکه این وزارتخانه با ابلاغ بخشنامه مقابله با تخلفات علمی رویکرد جدی دارد، اظهار داشت: بر این اساس در صورتی که تخلفی در پایان نامه ها و تحقیقات دانشگاهی رخ دهد نخستین فردی که مجرم شناخته می شود، استاد راهنما خواهد بود و متهمان ردیف دوم اعضای هیات علمی هستند که در جلسه دفاع دانشجویان حضور دارند.
وی اشاره کرد: در صورتیکه تخلفاتی در آخر نامه‎ها و رساله های دکتری رخ دهد حتی اگر ۲۰ سال از دفاع آن گذشته باشد، آن رساله و پایان نامه صادر شده ناشی از آن تخلف، ابطال خواهد شد.
رحیمی افزود: بتازگی نشستی که با سازمان بازرسی کشور داشتیم قرار شد که اگر دانشگاهی مبادرت به ثبت پایان نامه ها در سامانه ایرانداک نکند، به این سازمان معرفی خواهد شد.
منبع:

1399/09/18
17:26:37
5.0 /5
402
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی