آجاک - acak آینده پژوهی

كپسول حاوی نمونه های سیارك ریگو به زمین بازگشت

كپسول حاوی نمونه های سیارك ریگو به زمین بازگشت

سازمان فضایی ژاپن اعلام کرد، کپسولی حاوی نمونه هایی از سیارک «ریگو» صحیح و سالم در بیابانی در استرالیا به زمین بازگشت.


به گزارش پایگاه اینترنتی سی. بی. سی نیوز، مقامات «سازمان فضایی ژاپن» گفتند: کپسولی حاوی نمونه سیارک ریگو که ۲۸۹ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، روز شنبه بعد از جدا شدن از فضاپیمای«هایابوسا۲» ژاپن، در فاصله حدود ۲۲۰ هزار کیلومتری (۱۳۶ هزار و ۷۰۰ مایل) از زمین، صحیح و سالم در بیابانی در استرالیا فرود آمد.
«یویچی تسودا» مدیر مأموریت سیارکی «هایابوسا۲» ژاپن، این مأموریت را «رویدادی نادر در تاریخ بشر» خواند. این دومین بار است که مواد بکر و دست نخورده ای مستقیم از یک سیارک به زمین برگردانده می شوند.
کاوشگر «هایابوسا۲» ژاپن که تقریباً به اندازه یک یخچال است، دسامبر سال ۲۰۱۴ به فضا پرتاب شد و محققان را هنگام نشستن بر روی سیارک «ریگو» (Ryugu) که به شکل الماس و در فاصله ۲۸۹ میلیون کیلومتری از زمین واقع شده است، هیجان زده کرد. ریگو در زبان ژاپنی به مفهوم «کاخ اژدها» است. هدف کاوشگر روباتیک هایابوسا ۲، جمع آوری اطلاعاتی پیرامون پیشینه منظومه شمسی با مطالعه سیارک ریگو بود.
طبق اعلام سازمان ملی هوا فضای ژاپن و سازمان فضایی این کشور، کاوشگر هایابوسا۲ روز شنبه با موفقیت یک کپسول را به زمین ارسال کرد. این کپسول ۳۸ سانتی متری در فاصله حدود ۱۳۶ هزار و ۷۰۱ مایلی بالای زمین بر فراز محل فرود برنامه ریزی شده خود در نزدیکی وومرا در جنوب استرالیا از کاوشگر هایابوسا ۲ جدا شد.
این کپسول در ساعت ۱۲: ۲۹ دقیقه بعداز ظهر شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی به صورت یک گلوله آتشین در آسمان مشاهده شد و در ساعت ۱۲: ۳۲ دقیقه بعدازظهر همان روز به وقت منطقه زمانی شرقی، چتر نجات با موفقیت باز شد و جستجوگر جهت، یک سیگنال موج رادیویی از این کپسول دریافت کرد که موقعیت کپسول را نشان می داد.
اندکی بعد کپسول فرود آمد. نقطه فرود این کپسول در ساعت ۱: ۰۷ دقیقه بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی تخمین زده شده است.
ماموریت بازیابی این کپسول حدود دو ساعت طول کشید و ساعت ۲: ۴۷ دقیقه بعدازظهر شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی، محققان کپسول و چتر نجات آنرا در منطقه برنامه ریزی شده برای فرود، پیدا کردند.
ریگو از آن دسته سیارک هایی است که پر از مولکول های کربنی است و بعنوان ارگانیک شناخته می شود. در این میان، احتمال وجود آمینواسیدها که سازنده پروتئین ها هستند، هم وجود دارد.
علاوه بر مورد فوق، مأموریت هایابوسا ۲، اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهد که کمک می نماید از سیاره خود در آینده دفاع نماییم.
ریگو سیارکی به شکل الماس و عرض آن بیشتر از ۸۰۰ متر است که در راه خود به دور خورشید، وارد مدار زمین هم می شود. هرچند قرار نیست این سیارک با زمین برخورد کند؛ اما امکان دارد در ارتباط با دیگر سیارک های مشابه شاهد چنین سناریویی باشیم.
محققان انتظار دارند این کپسول حاوی مقدار کمی از ماده سیارکی باشد که سال قبل با هدف کسب اطلاعات بیشتر در مورد منشاء منظومه شمسی و حیات در زمین جمع آوری شده است. محققان معتقدند سنگ های تشکیل دهنده این سیارک حدود چهار میلیارد سال قدمت دارند.
آنها می گویند، این نمونه ها می توانند «چگونگی پراکنده شدن ماده در اطراف منظومه شمسی، دلیل وجود آن در سیارک و ارتباط آنرا با زمین» روشن کنند.
این نمونه ها سال قبل در ۲ فرود جداگانه کاوشگر هایابوسا ۲ در سیارک ریگو جمع آوری شدند.
در جریان فرود اول، این کاوشگر گرد و غبار این سیارک را جمع کرد و سوراخی را در سطح سیارک منفجر کرد تا مواد اضافی در زیر سطح این سیارک پیدا شود. چند ماه بعد، این کاوشگر به دهانه ای که بوجود آورده بود بازگشت و نمونه های بیشتری را جمع آوری کرد.
اکنون که کپسول به زمین رسیده است، بزودی نمونه ها پردازش و به ژاپن منتقل می شوند و سپس میان محققان ناسا، سازمان هوا و فضای ژاپن و سایر سازمان های بین المللی تقسیم می شوند. بعضی از نمونه ها برای مطالعات در آینده، یعنی زمانی که فناوری پیشرفت بیشتری پیدا کند، کنار گذاشته می شوند.منبع:

1399/09/17
11:58:52
5.0 /5
439
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی