آجاک - acak آینده پژوهی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاكید كرد

لزوم افزایش اعتبارات پژوهشی كشور

لزوم افزایش اعتبارات پژوهشی كشور

به گزارش آجاك دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بر لزوم افزایش اعتبارات پژوهشی كشور تصریح كرد و اظهار داشت: سهم ۰.۸ درصدی پژوهش از تولید ناخالص ملی فاصله بسیاری با سهم ۴ درصدی مورد نظر دارد و این میزان هیچ تناسبی با سرمایه عظیم انسانی موجود در بخش پژوهش و نیازهای كشور در حوزه پژوهش و فناوری ندارد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی روزگذشته (سه شنبه، 11 آذر) در نشست مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با حضور دکتر رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و روسای پژوهشگاه های عضو مجمع با گرامیداشت یاد دانشمند شهید محسن فخری زاده، اظهار نمود: تدوین اسناد ملی در برش های موضوعی پژوهش و فناوری که در این نشست هم عنوان شد، اقدامی کاملاً ضروریست و در حوزه هایی که پژوهشگاه های ملی داریم، اسناد ملی باید ترجیحاً توسط پژوهشگاه ذی نفع و همکاری دستگاههای اجرایی تهیه شود.
وی با اشاره به اینکه در زمینه بودجه پژوهشی هم نیازمند کار جدی هستیم، اظهار داشت: برپایه اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سهم اعتبارات پژوهشی از تولید ناخالص ملی از ۰.۴۷ درصد به ۰.۸۰ درصد رسیده که با عنایت به سهم ۴ درصدی مقرر و سرمایه عظیم انسانی موجود در کشور، همچنان فاصله بسیاری با وضع مطلوب دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به اهمیت شاخص بودجه "تحقیق حین کار" که برای برخی شرکتهای بزرگ خارجی بین ۱۹ تا ۲۲ میلیارد دلار در سال است، متذکر شد: در حالیکه در تمام دنیا، نسبت قابل توجهی بین بودجه و پیشرفت وجود دارد؛ سهم تحقیق و توسعه از بودجه کشور همچنان خیلی کم است و متاسفانه بخش خصوصی ما هم بودجه مناسبی را به این بخش اختصاص نمی دهد.
عاملی ضمن اشاره به سخنان دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی در خصوص طولانی بودن فرایندها در شورایعالی و لزوم تفویض اختیارات به مراکز علمی در امور جاری خود، اظهار داشت: در شورایعالی انقلاب فرهنگی آمادگی لازم در زمینه تفویض اختیارات به صورت مصداقی و پس از کارشناسی لازم وجود دارد و به هیچ وجه دنبال بزرگ کردن تشکیلات نیستیم و بر مبنای مصوبه جلسه هفتصد شورایعالی انقلاب فرهنگی در ذیل ستاد نقشه جامع علمی کشور اختیاراتی تفویض شده است و امکان تصویب و ابلاغ توسط رئیس ستاد نقشه جامع وجود دارد و باید این ظرفیت در خدمت نظام علم و فناوری کشور قرار گیرد.
وی اضافه کرد: معتقدم که تمام ظرفیت های پژوهشی کشور می تواند در خدمت نظام سیاستگذاری قرار گیرد و اگر بتوانیم در چارچوب لایحه از مسیر ذینفع به سیاستگذاری برسیم، سیاست های مصوب زمینه اجرایی بهتری خواهد داشت و امکان مناسب تری را برای پیشرفت کشور فراهم می آورد.
عاملی با نقل قولی از یکی از صاحب نظران برجسته حوزه نوآوری که از خلاقیت بعنوان قدرت تعبیر کرده است، اظهار داشت: خلاقیت و نوآوری باید بعنوان منبعی برای پیشرفت و اقتدار علمی و فناوری ایران در عرصه جهانی مورد توجه قرار گیرد. یکی از رویکردهای نوآوری، حل مسائل و مشکلات کشور است که ولو در حد رفع مشکل کوچک در یک منطقه محدود باشد، ارزش زیادی دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در ادامه بر اهمیت توجه به حوزه آینده اندیشی و آیندهنگری در همه حوزه های پژوهش و فناوری و لزوم سرمایه گذاری و فعالیت همه پژوهشگاه ها در این حوزه اظهار داشت: صنعت و کشاورزی جهان به سمت صنعت ۴ و کشاورزی ۴ حرکت کرده است که ترکیبی از ظرفیت های فیزیکی و سایبرنتیک است که نباید از این قبیل تحولات که تأثیر قابل ملاحظه ای بر بخش های مختلف گذاشته، غافل شد.
استاد دانشگاه تهران با تکیه بر لزوم هدفمندی و ترسیم مسیری مشخص برای فعالیتهای علمی و فناوری اظهار نمود: هدف گذاری مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب بر تحقق "تمدن نوین اسلامی" است که می تواند پایه مناسبی برای هدفگذاری علم و فناوری کشور باشد و اساساً فکر کردن به آن، دکترین ما را تغییر می دهد. البته امکان دارد مفهوم تمدن نوین اسلامی به آسانی روشن نباشد که لازم است وزارت علوم و موسسات پژوهشی در این حوزه وارد شوند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: تمدن نوین اسلامی مبحث بسیار مهمی است که باید همه ما در راه تحقق آن نقش آفرینی نماییم و لازم است نقشی که هر یک از موسسات پژوهشی ما باید در نیم قرن آینده برای دستیابی به آن ایفا کنند از ابتدا مشخص شود.
عاملی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به نابرابری ها و فقر گسترده در جهان امروز، اظهار نمود: اساسا بزرگترین سرمایه و نقطه قوت ما برای رفع این معضل جهانی و تأمین عدالت و رفاه اجتماعی، دانایی و تخصص گرایی است که خوشبختانه با عنایت به ظرفیت علمی بسیار بالای موجود، مسیری قابل پیمودن را پیش رو داریم.
وی ضمن اشاره به ضعف ها و مشکلات موجود در حوزه هایی نظیر فناوری اطلاعات و ارتباطات که خصوصاً بعد از پاندمی کرونا نمود ملموس تری پیدا کرده، اظهار داشت: برخی علت کیفیت نامناسب ارتباطات و مشکلات و محدودیتهای موجود در زمینه خدمات الکترونیکی و سیستم های آموزش مجازی را تماماً به محدودیت پهنای باند اینترنت نسبت می دهند در حالیکه با همین پهنای باند محدود برخی نرم افزارهای شبکه های اجتماعی خارجی کارایی بالایی دارند این مسئله نشان داده است که بخش قابل توجهی از مشکلات این حوزه به ضعف نرم افزاری برمی گردد. شرکت گوگل با درآمدی بالغ بر ۱۶۸ میلیارد دلار در سال (۲۰۱۹)، رقمی حدود ۱۶ میلیارد دلار را که معادل سود سالانه آن است صرف تحقیق و توسعه می کند و جالب است که از بین ۹۲ هزار نفر کارشناس فعال در گوگل حدود هزار نفر آنها ایرانی هستند یعنی ظرفیت انسانی لازم برای رفع مشکلات نرم افزاری موجود در کشور به آسانی قابل تأمین است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در انتها با ابراز خرسندی از توانمندی ها و اقدامات پژوهشگاه های عضو مجمع پژوهشگاه های ملی و سفارش به شبکه سازی و هم افزایی ظرفیت های موجود در پژوهشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور ابراز امیدواری کرد که با فراهم شدن شرایط از پژوهشگاه ها بازدید و از نزدیک در جریان فعالیت ها و مسائل و نقطه نظرات پژوهشگران قرار بگیرد.
دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم هم در سخنانی در این جلسه با تقدیر از دکتر عاملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی به سبب حضور در جمع روسای پژوهشگاه های عضو مجمع پژوهشگاه های ملی کشور و تقدیر از فعالیتهای مجمع در ایجاد هماهنگی و فراهم کردن زمینه همفکری و هم افزایی ظرفیت های پژوهشی موجود، اظهار نمود: مجمع پژوهشگاه های ملی از ظرفیتی بی بدیل در حوزه پژوهش و فناوری کشور برخوردار می باشد و هر یک از پژوهشگاههای عضو مجمع می توانند بعنوان نماینده وزارت علوم در حوزه تخصصی خود در سیاستگذاری ها و تصمیم گیری های مختلف به کمک دولت بیایند.
وی با دعوت از دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی برای بازدید از پژوهشگاهها، پارک های علم و فناوری و دیگر واحدهای تحقیقاتی فناوری وزارت علوم اظهار داشت: به رغم تاکید قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه به رسیدن سهم اعتبارات بخش پژوهش به چهار درصد تولید ناخالص ملی در انتها برنامه، سهم این بخش تنها حدود نیم درصد است. صندوق های پژوهش و فناوری بستر خوبی برای جمع آوری اعتبارات پژوهشی تخصیص یافته از محل اعتبارات دستگاههای اجرایی و معافیت های مالیاتی معادن و … است که می توان این اعتبارات را صرف پژوهش در همان بخش ها کرد.
رحیمی تصریح کرد: مذاکرات و هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه انجام شده تا در سال جهش تولید شاهد ابلاغ این دستورالعمل باشیم و امیدوارم اعتبار خوبی به صندوق اختصاص داده شود.
دکتر حسین میرزائی، دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور و رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی هم در سخنانی ضمن اشاره به لزوم هماهنگی های لازم بین دولت و مجلس برای حمایت موثرتر از پژوهشگاه های ملی، توجه و احترام به شئون هیئت امنایی مراکز پژوهشی و آموزشی کشور بخصوص مفاد ماده۱ احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و اختیارات تفویض شده به پژوهشگاه ها و دانشگاه ها را در رشد و بالندگی علمی این مراکز موثر دانست و بر حفظ و پاسداشت آن توسط نهادهای تصمیمگیر تصریح کرد.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این جلسه همینطور گزارش هایی از فعالیتها و دستاوردهای پژوهشگاه های عضو مجمع شامل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، پژوهشگاه دانش های بنیادی، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، پژوهشگاه هوافضا، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، پژوهشگاه رنگ، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پژوهشگاه مواد و انرژی، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنیک و زیست فناوری، مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی توسط روسای پژوهشگاه ها عرضه شد و ظرفیت ها و بخشی از طرح ها و دستاوردهای شاخص آنها ارائه شد.
منبع:

1399/09/13
12:18:31
5.0 /5
481
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی