آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه عنوان شد

نقش بافت چربی در یك اختلال هورمونی

نقش بافت چربی در یك اختلال هورمونی

آجاك: نتایج یك مطالعه نشان داد كه پروتئین «آروماتاز» در بافت چربی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی كیستیك، كمتر بیان می شود و این نشان دهنده نقش كلیدی بافت چربی در این اختلالات هورمونی است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS؛ از شایع ترین اختلالات هورمونی در زنان در سنین تولید مثل است. این بیماری با علائمی مثل اختلالات قاعدگی، ناباروری، سطح بالای آندروژن، سندرم متابولیک و... بروز پیدا می کند.
«آروماز»؛ یک آنزیم کلیدی است که مسئولیت یک مرحله از ساخت هورمون استروژن را در تخمدان ها و در بافت های محیطی بر عهده دارد و هورمون های آندروژن را به هورمون استروژن تبدیل می کند. با کاهش این آنزیم، روند تبدیل آندروژن یا هورمون های مردانه به استروژن، مبتلا به اختلال می شود، میزان آندروژن ها افزایش می یابد. بنظر می رسد که در سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز نقش کلیدی داشته باشد.
در سالهای اخیر بافت چربی بعنوان یک بخش اندوکرین شناخته شده و گزارش شده که این بافت محل مناسبی برای تولید استروئیدهای جنسی و عوامل التهابی است. آنزیم آروماتاز در بافت های تولید مثلی و دیگر اندام ها مثل بافت چربی تولید می شود و نقش آن در بافت های تولید مثلی مشخص شده ولی بیان و نقش آن در بافت چربی، نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
باتوجه به نکات مطرح شده؛ پژوهشگران دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات و پژوهشگاه رویان، در یک مطالعه مشترک بیان پروتئین آروماتاز در بافت چربی زیر جلدی زنان حامله مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک و زنان حامله غیر مبتلا بررسی کردند. در این مطالعه؛ ندا امامی و علیرضا علیزاده، مریم شاه حسینی و پریچهره یغمایی، مشارکت داشتند.
برای انجام این مطالعه؛ نمونه های چربی زیر جلدی از ۱۱ زن حامله مبتلا به PCOS و ۱۱ زن غیر مبتلا در حین جراحی سزارین، از بیمارستان های آرش، خاتم الانبیا (ص) و آتیه جمع آوری شد. نمونه ها بعد از انتقال به آزمایشگاه، با بهره گیری از روش «وسترن بلات» از نظر بیان پروتئین ها، مورد بررسی قرار گرفت.
یافته های این مطالعه؛ کاهش قابل توجه پروتئین آروماتاز را در بافت چربی زیر جلدی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را نشان می داد. بطوریکه این پروتئین در زنان حامله مبتلا، حدود یک سوم، کمتر بیان شده بود.
بگفته پژوهشگران این مطالعه؛ باتوجه به یافته های به دست آمده، می توان نقش عامل ژنتیکی را در به وجود آمدن سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار قویتر از سایر عوامل مثل شرایط محیطی دانست.
همین طور این پژوهشگران می گویند: یافته های این پژوهش نه فقط می تواند منشأ ژنتیکی بروز PCOS را تایید کند، بلکه بر نقش کلیدی بافت چربی در بروز این سندرم و خصوصاً اختلال در بیان پروتئین آروماتاز در بافت مورد نظر نیز تاکید دارد.
این نتایج برگرفته از پایان نامه دکتری، طرح مشترک دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و پژوهشگاه رویان است. یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بیان پروتئین آروماتاز در بافت چربی زیر جلدی شکمی زنان حامله مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک» در مجله دانشکده پزشکی اصفهان، انتشار یافته است.
منبع:

1399/09/10
22:43:18
5.0 /5
510
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی