آجاک - acak آینده پژوهی

راه اندازی نخستین پژوهشكده چشم و علوم بینایی كشور

راه اندازی نخستین پژوهشكده چشم و علوم بینایی كشور

رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در مراسم افتتاحیه پژوهشكده چشم و علوم بینایی و رونمایی از محلول نگهدارنده قرنیه بر نقش بی بدیل این پژوهشكده در تولید محصولات فناورانه و پیشروی در درمان بیماری های لاعلاج و صعب العلاج چشمی تاكید نمود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در مراسم افتتاحیه پژوهشکده که بامداد امروز در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار شد، اظهار نمود: اساس تحول ساختاری پژوهش ماحصل اهتمام همه محققین در بیمارستان شهید لبافی نژاد و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه است که باعث شد بسیار مدبرانه با بازمهندسی مطلوب در عرصه بسط تشکیلات پژوهشی شاهد دستیابی به این افتخار در عرصه ملی باشیم.
وی در ادامه اظهار داشت: امروزه حرکت نوینی در عرصه چشم پزشکی در کشور شروع شده که این مسیر شتابان و تحول آفرین، ارزشمند و ستودنی است و دستاوردهای سترگی را هم به دنبال خواهد داشت. نقش بیمارستان لبافی نژاد و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه در این حرکت بی بدیل و تاریخی است.
وجود بیشتر از ۳۰ هزار کودک نابینا در کشور
رییس دانشگاه ضمن اشاره به ضرورت توجه به حوزه چشم پزشکی در ایران، در تمامی جنبه های کاربردی، علمی و انتقال مفاهیم نوین به متن جامعه، خاطرنشان کرد: کشور ما در بین کشورهای حوزه مدیترانه شرقی جزو کشورهایی با نرخ بالای کم بینایی و نابینایی است. بر مبنای پیشبینی ها در ایران بیشتر از ۳۰ هزار کودک نابینا وجود دارد که سالانه بالغ بر هفت هزار و ۵۰۰ مورد به این رقم افزوده می شود.
نیمی از کم بینایی و نابینایی در کشور قابل پیشگیری است
دکتر زالی با اشاره به اینکه بیشترین میزان اختلال بینایی در کشورهای در حال توسعه گزارش می شود، افزود: این آمار در حالیست که بالغ بر ۴۵ تا ۵۰ درصد کم بینایی و نابینایی در کشور، قابل پیشگیری است. در حوزه سالمندی هم معضلات چشمی کیفیت زندگی افراد را با چالش روبرو می کند، البته بخش قابل توجهی از این معضلات قابل درمان هستند.
وی اظهار نمود: در تناسب با تغییر الگوی زندگی ایرانی ها باید بدانیم بیماری های چشمی رو به افزایش است. پیشبینی ما این است در سالهای آتی بیشتر از هشت تا ۹ میلیون بیمار کاتاراکت دریافت کننده خدمات در کشور باشند، این آمار نتیجه تغییر سبک زندگی مردم خواهد بود. از طرفی پس از عوارض پوستی، عوارض چشمی دومین مخاطره قابل توجه شغلی است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به اینکه بیشتر از ۶۰ درصد افرادی که به گلوکوم یا آب سیاه چشم مبتلا هستند از بیماری خود خبر ندارند، افزود: بیشتر از هر زمان دیگر در کشور احتیاج به شناخت اپیدمولوژیک بیماری های چشمی حس می شود.
دکتر زالی در ادامه بر ضرورت پیشروی پژوهشکده چشم و علوم بینایی در بروندادهای پژوهشی و افزایش آگاهی مردم به خصوص در حوزه مدارس تصریح کرد.
وی اضافه کرد: یکی از افتخارات در کشور انجام سالانه نزدیک به هفت هزار پیوند قرنیه بوده که بالغ بر ۹۴ درصد با موفقیت همراه می باشد. برپایه طبقه بندی سازمان بهداشت جهانی، تعداد اعمال جراحی کاتاراکت و پیوند قرنیه دو شاخص برای پیشرفت علم چشم پزشکی در کشورهاست که ایران بدون هیچ شائبه ای جزو برترین کشورهاست.
محلول نگهدارنده قرنیه رونمایی شد
وی در مورد اهمیت نگهداری صحیح قرنیه پیوندی به دلیل زمان طولانی جابجایی آن، اظهار داشت: نگهداری از قرنیه برای انجام جراحی پیوند با محلول های گران و تکنولوژی بالای خارجی امکانپذیر بود که به دلیل تحریمها و در دسترس نبودن مواد اولیه برای تولید آن، این تهدید به فرصت تبدیل شد و سیناسول، نمونه داخلی با تلاش دانشمندان تولید شد. ساخت این محصول با تکنولوژی بالا و پیچیده دستاورد ارزشمندی است.
دکتر زالی اظهار داشت: یکی دیگر از افتخارات مرکز تحقیقات چشم دانشگاه حفظ جایگاه همکاری بین المللی با سازمان بهداشت جهانی در منطقه مدیترانه شرقی برای سالیان متمادی است. در چنین شرایطی، این دستاوردها نشان از غنای علمی دارد که باید ثبت و ضبط شود.
رییس دانشگاه بر ضرورت استفاده مناسب از فناوری های حوزه چشم پزشکی و تولید محصولات فناورانه با به کارگیری از امکانات این پژوهشکده اشاره نمود و اضافه کرد: در سالهای اخیر طب بازساختی در علوم پزشکی بخصوص حوزه بیماری های چشمی بسیار پیشرفت داشته است و پژوهشکده چشم و علوم بینایی هم در این راه قرار دارد. این رویکرد نویدبخش اتفاقات خوبی در درمان عارضه های لاعلاج و صعب العلاج خواهد بود.
جای خالی انجام تحقیقات در زمینه اختلالات چشمی ناشی از کرونا
وی خاطرنشان کرد: جای خالی انجام تحقیقات در زمینه اختلالات چشمی ناشی از کرونا در سطح جهانی بسیار حس می شود. پیشبینی ها نشان می دهد، چشم بیشتر از هر زمان دیگری باید عامل پذیرش ویروس شناخته شود.
زالی در انتها اظهار داشت: یکی از چالش هایی که مغفول می ماند، ظهور عوارض چشمی پس از مراقبت ویژه بیماران است. پژوهشکده چشم و علوم بینایی باید گایدلاین مناسبی برای بخش های ICU بیمارستان ها تهیه نماید تا از بروز این عوارض جلوگیری شود.
رشد ۵ برابری کیفیت پژوهش دانشگاه طی سالهای اخیر
دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم در این مراسم ضمن اشاره به لزوم راه اندازی پژوهشکده چشم و علوم بینایی، اظهار نمود: در سال ۹۶ به دنبال ترسیم نقشه تمایز دانشگاه، کوشش برای مرتفع کردن قله های پژوهشی با تاکید بر تمایزات گروه ها، مراکز و دانشکده ها آغاز و ضرورت پیوست علوم بالینی با دانش مولکولی و ژنتیک، منجر به خلق پژوهشکده چشم و علوم بینایی شد.
وی این پژوهشکده را نخستین پژوهشکده چشم و علوم بینایی در کشور اعلام نمود و اظهار داشت: راه اندازی این پژوهشکده به سرعت در شورای گسترش مورد پیگیری قرار|گرفت. در آینده نزدیک مقرر است پژوهشکده اورولوژی را هم راه اندازی نماییم.
دکتر زرقی ضمن اشاره به روزهای پرترافیک پژوهشی دانشگاه، اظهار داشت: در سال ۹۲، تولیدات دانشگاه هزار مقاله گزارش شده که این میزان امسال به چهار هزار مقاله رسیده است. همینطور از لحاظ کیفی نیز، در حوزه پژوهشی رشد پنج برابری داشته ایم.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه از انتشار ۳۸۶ مقاله کاربردی در زمینه کرونا اطلاع داد و اضافه کرد: در دانشگاه تهدیدها به فرصت های پژوهشی تبدیل شد.
وی در انتها تولید محلول نگهدارنده قرنیه برای نخستین بار در کشور را نتیجه جهت گیری پژوهش ها به سمت پژوهش های کاربردی دانست و اظهار داشت: این محلول تکنولوژی فوق العاده پیچیده و ماندگاری بالایی دارد و تولید آن افتخار مبارکی است.
منبع:

1399/09/10
16:09:55
5.0 /5
383
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی