آجاک - acak آینده پژوهی

شانزدهمین گروه از ماهواره های استارلینك به فضا رفت

شانزدهمین گروه از ماهواره های استارلینك به فضا رفت

آجاك: شركت فضایی «اسپیس ایكس» 60 ماهواره استارلینك دیگر را كه شانزدهمین گروه از این ماهواره ها محسوب می شوند، به فضا پرتاب كرد.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، راکت «فالکون ۹» شرکت اسپیس ایکس که حامل ۶۰ ماهواره استارلینک بود، ساعت ۹ و ۱۳ دقیقه بعدازظهر سه شنبه ۲۴ نوامبر (۴ آذر) به وقت شرق آمریکا از «مجموعه پرتاب فضایی ۴۰» در «ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال» در فلوریدا به فضا پرتاب شد.
طبقه اول راکت فالکون ۹، حدود ۱۵ دقیقه بعد از پرتاب محموله باری خودرا که حاوی ۶۰ ماهواره استارلینک بود در مدار پایین زمین رها کرد و سپس روی یک قایق بدون سرنشین به نام «البته من هنوز عاشق تو هستم» که در اقیانوس اطلس واقع شده بود، فرود آمد.
به این ترتیب طبقه اول راکت فالکون ۹ رکورد هفتمین پرتاب خودرا به ثبت رساند.
تقویت کننده طبقه اول راکت فالکون ۹ که از این ماموریت پشتیبانی می کند، قبل از این در ۶ ماموریت دیگر نیز پرواز کرده بود. این ماموریت ها عبارتند از ماموریت Telstar ۱۸ VANTAGE در سپتامبر ۲۰۱۸، ماموریت Iridium-۸ در ژانویه ۲۰۱۹ و چهار ماموریت استارلینک در ماه های مه ۲۰۱۹، ژانویه ۲۰۲۰، ژوئن ۲۰۲۰ و اوت ۲۰۲۰.
این پرتاب همین طور صدمین پرتاب راکت فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس شمرده می شود.
شرکت فضایی اسپیس ایکس الان ۹۵۵ ماهواره استارلینک به فضا پرتاب کرده است که از این تعداد ۸۹۵ ماهواره آن در مدار زمین قرار دارند. این شرکت «آزمایش بتا سرویس اینترنت باند پهن» را که توسط ماهواره ها در شمال آمریکا و جنوب کانادا ارائه می شود، آغاز نموده است.
اسپیس ایکس در جریان پخش اینترنتی این پرتاب اعلام نمود که آزمایش بتا را «به طرز قابل توجهی» در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه گسترش می دهد.
این شرکت تا به امروز ماهواره های استارلینک را با شیب ۵۳ درجه به مدارهای زمین پرتاب کرده است؛ این شیب پوشش اینترنتی را در مناطقی با عرض جغرافیایی متوسط به حداکثر می رساند اما مناطقی ی عرض های جغرافیایی بالاتر همچون آلاسکا، شمال کانادا و شمال اروپا را پوشش نمی دهد.
ماهواره های «استارلینک» قسمتی از برنامه اسپیس ایکس برای خدمات جدید و پرسرعت اینترنت است.
این طرح اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی با درخواست «الون ماسک»، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال برای کسب اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزان که می تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم آورد، به ثبت رساند.
البته اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که دراین زمینه سرمایه گزاری نموده و در این میان، آمازون و فیس بوک نیز طرح هایی را برای اینترنت رسانی دنبال می کنند.منبع:

1399/09/08
13:01:15
5.0 /5
573
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی