آجاک - acak آینده پژوهی
مروری بر نتایج یك تحقیق نشان داد

علاقمندی كاركنان به افزایش دوركاری

علاقمندی كاركنان به افزایش دوركاری

به گزارش آجاك نتایج یك پژوهش نشان داده است ۴۹ درصد كاركنان علاقمندند دوركاری ها در آینده هم ادامه داشته باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دورکاری به انجام وظایف شغلی بدون حضور فیزیکی کارکنان در محل کار از راه فناوری های ارتباطی و دیجیتالی گفته می شود. دکتر علی طاهری، عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و دکتر مهدی صانعی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تحقیقی درباره دورکاری انجام داده اند.
روش انجام این تحقیق، توصیفی- پیمایشی است و ۶۱ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی مرد و ۳۹ درصد آنها زن هستند. از میان پاسخگویان، ۶۸ درصد کارمند و ۳۲ درصد مدیر هستند. ۱۴ درصد دارای مدرک دیپلم و کاردانی، ۲۸ درصد دارای مدرک کارشناسی و ۵۸ درصد فارغ التحصیل مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند.۳۰ درصد از شرکت کنندگان کمتر از ۱۰ سال، ۴۰ درصد آنها ۱۱ تا ۲۰ سال و ۳۰ درصد هم بالای ۲۰ سال سابقه کار داشتند.
ابزار گردآوری اطلاعات، یک پرسشنامه الکترونیکی ۲۰ سوالی بوده است که در آبان ماه سال ۱۳۹۹ به آن پاسخ داده شده است. حجم نمونه ی این پژوهش ۱۵۱۰ نفر بوده است.
۴۵ درصد شرکت کنندگان اعلام نموده اند تجربه مثبتی از دورکاری داشته اند و ۲۲ درصد آنها دارای تجربه منفی از این وضعیت بوده اند. ۳۹ درصد اعلام نموده اند کارایی آنها در دورکاری افزوده شده است و ۲۷ درصد هم گرفتار کاهش کارایی شده اند.
۴۷ درصد شرکت کنندگان اعلام نموده اند دورکاری سبب افزایش توازن بین کار و زندگی شخصی آنها شده است و ۱۹ درصد هم گفته اند وضعیت دورکاری سبب کاهش توازن بین کار و زندگی شخصی شده است. ۳۲ درصد احتمال تداوم دورکاری در دوره پساکرونا را زیاد عنوان کرده اند و ۳۵ درصد این احتمال را کم دانسته اند.
۴۹ درصد پاسخگویان از علاقه زیاد خود به افزایش دورکاری در آینده و افزایش مدت دورکاری سخن گفته اند و ۲۵ درصد هم علاقه ی کمی به افزایش دورکاری در پسا کرونا دارند. ۴۴ درصد حجم نمونه گفته اند دسترسی مناسبی به تجهیزات لازم مانند لپ تاپ داشته اند و دسترسی ۲۸ درصد محدود بوده است.
۲۱ درصد، دورکاری را بر شرایط امکان پیشرفت شغلی موثر دانسته اند و ۴۱ درصد می گویند این وضعیت بی تأثیر است.
۴۹ درصد پاسخگویان معتقدند دورکاری بر کاهش استرس موثر است و ۲۱ درصد هم می گویند این وضعیت بی تأثیر است.
بخش دیگری از این پژوهش به حمایت عملی مدیران از دورکاری کارمندان اختصاص دارد. بنا بر نتایج آن، ۱۷ درصد می گویند این حمایت زیاد و ۴۴ درصد هم معتقدند این حمایت اندک بوده است.
منبع:

1399/09/07
23:37:23
5.0 /5
515
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی