آجاک - acak آینده پژوهی
از سوی مركز تحقیقات پیشگیری از بیماری های زنان مطرح شد

پاسخ به سوالات متداول درباره عفونت و واكسن HPV

پاسخ به سوالات متداول درباره عفونت و واكسن HPV

به گزارش آجاك ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی بیشتر از ۱۵۰ نوع زیر گروه دارد كه برخی از آنها در ناحیه مقعدی، تناسلی، حلقی و دهانی سبب ایجاد بیماری های خوش خیم و بدخیم می شوند، اما با تزریق واكسن این ویروس می توان از خیلی از این بیماریها جلوگیری كرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، این ویروس می تواند سبب زگیل یا سرطان ناحیه ژنیتالیال زنان و آلت تناسلی در مردان و همینطور مقعد، حلق و دهان در هر دو جنس شود.
شایع ترین و مهم ترین انواعی که سبب سرطان ناحیه مقعدی تناسلی می شوند نوع ۱۶ و ۱۸ است و سپس ۵۹، ۵۸، ۵۶، ۵۲، ۵۱، ۴۵، ۳۹، ۳۵، ۳۳ ۳۱، ۶۸ در جایگاه بعدی قرار دارند و مهمترین انواعی که سبب زگیل تناسلی میشوند ۶ و ۱۱هستند.
واکسن HPVچند نوع است؟
تاکنون سه نوع واکسن برای این ویروس ساخته شده است؛ یکی از این واکسن ها واکسن ۹ گانه است که بر ضد ویروس های ۵۳، ۵۲، ۴۵، ۳۳، ۳۱، ۱۸، ۱۶، ۱۱، ۶نقش حفاظتی دارد. واکسن ۴ گانه یکی دیگر از این واکسن هاست که دارای نقش حفاظتی بر ضد ویروس های ۱۸، ۱۶، ۱۱، ۶ است و واکسن ۲ گانه، که بر ضد ویروس های ۱۸ و ۱۶نقش حفاظتی دارد.
زمان تجویز و نوبت واکسن HPVچگونه است؟
این واکسن به صورت عضلانی تزریق می شود و دفعات تزریق وابسته به سن افراد است، در افراد زیر ۱۵ سال با سیستم ایمنی نرمال در دو نوبت و با فاصله شش ماه تزریق می شود؛ همینطور در افراد بالای ۱۵ سال با سیستم ایمنی نرمال در سه نوبت با فاصله (دومین نوبت یک تا دو ماه از نخستین نوبت و نوبت سوم با فاصله ۶ ماه) تزریق میشود.
این واکسن در مبتلایان به ویروس HIV و افراد مبتلابه نقص ایمنی در سه نوبت بدون ارتباط با سن با فاصله های ۰-۲-۶ ماه همانند آنچه در بالا گفته شد تزریق می شود.
چه کسانی باید این واکسن را دریافت کنند؟
در پروتکل های بین المللی شروع واکسیناسیون از سن ۹ سالگی تا ۴۶ سالگی برای زنان و ۹ سالگی تا ۲۱ سالگی برای مردان را مناسب ذکر کرده اند و گفته شده پیش از شروع رابطه جنسی در سنین پایین بیشترین تأثیر محافظتی را خواهد داشت. استفاده از این واکسن حتی در صورت ابتلابه این ویروس و پاپ اسمیر غیر نرمال و زگیل تناسلی بلامانع است و می تواند تا حدی از پایدار شدن ویروس و ایجاد تغییرات بدخیمی و زگیل جلوگیری کند.
آیا پس از واکسیناسیون باز هم به انجام تست پاپ اسمیر نیاز است؟
بله، حتی در صورت تزریق واکسن، انجام پاپ اسمیر برپایه برنامه کشوری لازم است که صورت گیرد، چونکه باید دانست به صورت نادر انواع غیر شایع هم می توانند سبب تغییرات دهانه رحم شوند که در نهایت منجر به سرطان در فرد شود. بنابراین پس از واکسیناسیون هم احتیاج به انجام پاپ اسمیر وجود دارد.
عوارض واکسن چیست؟
این واکسن کم عارضه است، امکان دارد سبب التهاب، تورم و درد در ناحیه تزریق شود. پس از زدن واکسن بهتر است ۱۰ تا۱۵ دقیقه به صورت نشسته یا در از کشیده در درمانگاه بمانید تا در صورت ضعف و غش مراقبت لازم از شما صورت گیرد. هم اکنون تجویز واکسن در حاملگی سفارش نمی گردد ولی در صورت تزریق اتفاقی؛ تاکنون، عارضه جنینی گزارش نشده است در نهایت این واکسن خطر خاصی نداشته و فواید مصرف آن بسیار زیاد است.
مدت زمان ایمنی واکسن
به دلیل اینکه اطلاعات و دانش ما از واکسن در ارتباط با دو دهه اخیر است بنابراین محققان به صورت دقیق نمی دانند اثربخشی این واکسن تا چه زمانی ادامه دارد. ولی در مطالعات، سطح ایمنی ۱۰ ساله تابحال گزارش شده است.
آیا این واکسن واقعا موثر است؟
مطالعات نشان داده که استفاده از واکسن جلوگیری از عفونت HPV و ضایعات پیش بدخیم دهانه رحم موثر است، ازاین رو این واکسن در مردان سبب کاهش زگیل تناسلی، عفونت پایدار آلت تناسلی با HPV، کاهش خطر سرطان آلت و در زنان سبب کاهش سرطان دهانه رحم، واژن و فرج می شود و در هر دو جنس میزان سرطان مقعد، دهان و گلوی ناشی از HPV را می کاهد. کاهش گسترش این ویروس به شریک جنسی هم از دیگر فواید این واکسن است.
آیا این واکسن از سایر عفونت های منتقله از طریق جنسی جلوگیری می کند؟
به نقل از مرکز تحقیقات جلوگیری از بیماری های زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این واکسن فقط برضد HPV است و از مبتلا شدن به تراخم، سوزاک و سفلیس جلوگیری نمی نماید. ازاین رو لازم است روابط حفاظت شده ( استفاده از کاندوم) برای پیشگیری از مبتلا شدن به این عفونت ها داشته باشید.1399/09/05
14:39:05
5.0 /5
509
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی