آجاک - acak آینده پژوهی
نتایج یك تحقیق؛

كشورهای دیگر چگونه بحران اقتصادی خویش را كنترل كردند؟

كشورهای دیگر چگونه بحران اقتصادی خویش را كنترل كردند؟

به گزارش آجاك محققان كشور در ارتباط با معضلات اقتصادی و برای كمتر شدن بار این مشكلات و مقاوم تر كردن اقتصاد نسبت به آفت های مختلف، تجربیات كشورهای گوناگون را بررسی و عرضه كرده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مقاوم سازی اقتصاد در مقابل شوک ها، چالش ها، موانع و تهدیدها ازجمله اقداماتی است که طبیعتاً کشورها با هر چهارچوب مدیریتی و دیدگاه فلسفی-اجتماعی به دنبال آن هستند، به بیان دیگر مقاوم سازی اقتصاد علاوه بر این که مبنای روایی دارد، پدیده ای عقلانی است که همواره در کشورهای جهان با ادبیات مختلفی مطرح بوده است. اما پیش از این که بتوان اقدامات و سیاست های کشورهای مختلف در جهت اقتصاد مقاومتی را بررسی کرد، ابتدا باید به تبیین مفهوم اقتصاد مقاومتی پرداخت.
به گفته متخصصان، اقتصاد مقاومتی صرفا شامل راهبردهایی نیست که فقط هنگام فشار و یا تهدید دشمن چاره ساز باشند و یا فقط بعنوان یک استراتژی تحریم مطرح شوند. طبق تعریف صاحب نظران، اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و بسته. اقتصاد مقاومتی برای دفع موانع پیشرفت و کوشش در راه حرکت تعریف می شود. به عقیده آنها، اقتصاد مقاومتی را می توان قدرت از عهده برآمدن مفهوم کرد. یعنی در تعریف، اقتصادی را مقاوم گویند که بتواند از شوک های وارد شده به آن بیرون برود و احتمال عمیق تر شدن بحران مالی در آن کم و حداقل کردن آثار بحران در آن مطرح باشد.
شرایط فعلی کشور ما که با انواع و اقسام تحریم ها روبرو شده است، محققانی از دانشگاه امام صادق (ع) را به انجام پژوهشی جهت بررسی تجربیات کشورهای مختلف در حوزه مقاوم سازی اقتصاد ترغیب کرده است.
در این مطالعه، پژوهشگران با استفاده از روش مطالعات اسنادی-کتابخانه ای و با روشی توصیفی-تحلیلی، تجربه ها و اقدامات کشورهای مختلف را در این خصوص، واکاوی کرده و درنهایت جهت الگوسازی بهتر برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در ایران ایده هایی را مطرح کرده اند.
بنا بر یافته های این پژوهش، اقتصاد مقاومتی صرفا یک برنامه کوتاه مدت و استراتژی مقابل تحریم نیست، بلکه یک فرایند و راهبرد کلان است و می بایست در یک چارچوب نظام مند برای تدوین این راهبرد کوشش کرد.
محمد سلیمانی، استادیار و پژوهشگر دانشگاه امام صادق و همکارش در این رابطه می گویند: «استفاده از تجربیات کشورهای موفق در حوزه مقاوم سازی اقتصاد می تواند در شکل گیری راهبرد اقتصاد مقاومتی مؤثر باشد. مطالعه ما نشان داده است که خیلی از کشورها جهت رسیدن به اهداف خود، اقدامات و سیاست هایی را پیاده کرده اند که در جهت مقاوم سازی اقتصاد و مؤلفه های اصلی اقتصاد مقاومتی بوده است».
به گفته آنها، «بومی سازی این تجربیات می تواند زمینه ساز تحقق بعضی از عوامل افزایش مقاومت و انعطاف پذیری اقتصاد ازجمله رفع وابستگی بودجه دولت و نیازهای ارزی کشور به درآمدهای نفتی، تخفیف مشکل بیکاری، افزایش نقش مردم در اقتصاد، مدیریت بهینه انرژی و ایجاد چارچوب بهینه برای تعامل با سایر کشورها باشد».
طبق یافته های این تحقیق، آشنایی با تجربه دیگران، زمینه ای برای پیشگیری از تکرار اشتباه های آنها و به کارگیری روش های صحیح با عنایت به امکانات کشور را فراهم می سازد. درواقع با استفاده از تجارب کشورهای مختلف می توان الگوی عملیاتی و متناسب با اقتصاد ایران را استخراج کرد و به اقتصادی مقاومتی دست یافت که در مقابل انواع مشکلات مقاومت خواهد نمود.
سلیمانی و همکارش در مورد تجربه بعضی از کشورها در جهت مؤلفه های یاد شده، می گویند: «طبق یافته های ما، تجربیات و راهکارهای کشورهای مورد مطالعه شامل موارد زیر بوده است:
1) کشورهای ژاپن و آلمان: مردمی کردن اقتصاد و فعال کردن بخش خصوصی
2) برزیل کره جنوبی و مالزی: پشتیبانی از تولید ملی
3) کشور انگلستان: مدیریت مصرف
4) کشور مالزی: مدیریت منابع ارزی
5) کشور نروژ: کاهش وابستگی به صنعت نفت
6) کشورهای هند و چین: رویکرد اقتصاد دانش بنیان»
این نتایج علمی پژوهشی که در صورت به کارگیری صحیح در حوزه کلان اقتصاد کشور، می تواند بیش ازپیش نسبت به مقاوم سازی آن مفید واقع شود، در فصل نامه «سیاست های مالی و اقتصادی» متعلق به معاونت امور اقتصادی-وزارت امور اقتصادی و دارایی انتشار یافته اند.1399/09/02
20:21:03
5.0 /5
510
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی