آجاک - acak آینده پژوهی
رییس سازمان اكو:

كارآفرینی باید از مدارس و دانشگاه ها آغاز شود

كارآفرینی باید از مدارس و دانشگاه ها آغاز شود

به گزارش آجاك رئیس بنیاد علمی سازمان همكاری اقتصادی (اكو) اظهار داشت: مباحث كارآفرینی و فن آفرینی باید از مدرسه ها و دانشگاه ها آغاز شود و از آنجا تفكر كارآفرینانه و ذهن متفكر انتقادی پرورش یابد.


به گزارش آجاک به نقل از ایرنا، منظور حسین سومرو روز چهارشنبه در پیام خود خطاب به پانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی که در اصفهان و به صورت مجازی شروع به کار کرد، اضافه کرد: امروزه آموزش در مدرسه ها چندان بر اساس نیازها و مهارت های لازم در جامعه نیست درحالیکه باید فراتر از کسب و کار و فن آفرینی کار کرده و این مباحث را به برنامه های درسی متصل نماییم.
وی با تکیه بر اینکه لازم است روش های تدریس در مدرسه ها هم بر مبنای مفاهیم کارآفرینی تدوین شود، عنوان کرد: مهارت حل مسئله، تفکر نقادانه و خلاقیت و مدیریت مهمترین مهارت مورد نیاز دانش آموزان در عصر حاضر است.
سومرو با اشاره به اینکه امروزه فن آفرینی و کارآفرینی نیاز مطلق همه کشورهاست، خاطرنشان کرد: علم، فناوری و نوآوری (STI) هم مبنای توسعه پایدار در همه کشورهاست حتی کشورهایی که منابع طبیعی برای توسعه ندارند می توانند اقتصاد خویش را بر اساس فناوری بنا نهند.
رییس سازمان اکو پرورش و داشتن منابع انسانی کیفی را هم برای توسعه پایدار ضروری خواند و اظهار داشت: توسعه کارآفرینی در میان نیروی انسانی مستلزم سیاستگذاری و شروع کار از مراحل ابتدایی یعنی همان دوران مدرسه و دانشگاه است.
سومرو همینطور ضمن اشاره به اینکه امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از اهمیت ویژه ای در دنیا برخوردارست، اضافه کرد: در چین با استفاده از هوش مصنوعی و اَبَر داده ها به شناسایی ناقلان ویروس کرونا پرداختند و رباتیک و پهپادها هم کاربردهای بسیاری بخصوص در صنعت دارند که این فناوری ها باید در سطح داخلی کشورها توسعه یابد.
وی فعالیتهای شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و مرکز منطقه ای توسعه پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری یونسکو در اصفهان (آیریس) را در سالهای اخیر، چشم گیر خواند و افزود: جشنواره شیخ بهایی این راه را ادامه داده و لازم است دیدگاه ها و طرز فکر این دانشمند در میان جوانان اشاعه یابد.
سومرو با اشاره به اینکه روحیه کارآفرینی بر جوانان شاغل در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و سایر مجموعه های مشابه، حاکم است، عنوان کرد: کارآموزی برای جوانان بسیار مهم می باشد چونکه در چنین مراکزی بر مهارت ها و دانش قرن بیست و یکم تمرکز می شود.
وی ابراز امیدواری کرد که جشنواره ملی شیخ بهایی نکات جدیدتری برای صنعت، پژوهشگران و دانشگاه های ایران به ارمغان بیاورد تا روی آن کار و منجر به شکوفایی و خود اتکایی جوانان شود.
رییس سازمان اکو خاطرنشان کرد: تجربه سالهای گذشته نشان داد که هر چه قدر هم بتوانیم فناوری های ارزان تری از خارج وارد نماییم امکان دارد در آینده به هر علتی مانند کمبودها و مسائل سیاسی نتوان آنرا وارد کرد ازاین رو ایجاد فناوری و تولید داخلی امری ضروریست.
وی با اشاره به اینکه اکو با هدف توسعه علم و فناوری در ۱۰ کشور فعالیت می کند از کشورهای عضو این سازمان خواست تا از برنامه های جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی بهره بگیرند.
بنیاد علمی اکو(ECOSF) سازمانی بین دولتی متشکل از ۱۰ کشور اسلامی شامل افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، ترکیه و ایران است که هدف اصلی آن توسعه اقتصادی در منطقه اکو بر پایه ارتقا علم، فناوری و نوآوری است.
این سازمان با پوشش ۳۶۰ میلیون نفر که یک چهارم جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می دهد، بزرگترین تشکل اقتصادی جهان اسلام به حساب می آید.
دبیر سابق جشنواره ملی شیخ بهایی و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان هم در این جشنواره اظهار داشت: بررسی دوره های قبل جشنواره نشان داده است که این رویداد با نگاه ویژه ای که به فن آفرینی و کارآفرینی دارد، توانسته است به طور همزمان به عدالت و توسعه بپردازد.
کوروش خسروی اضافه کرد: جشنواره ملی شیخ بهایی با بررسی و داوری طرح های کسب و کار و فن آفرینانه از سراسر کشور، طرح ها و ایده هایی که می تواند زمینه ساز خلق ثروت برای همه مردم یا بخش بزرگی از آنها در کشور شود را شناسایی می کند و همین مساله عدالت و توسعه را به طور همزمان برای کشور به ارمغان می آورد.
پانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی روز چهارشنبه در اصفهان شروع به کار کرد و به مدت ۲ روز به صورت مجازی (Virtual) برگزار می شود و برترین فن آفرینان، طراحان کسب و کار و سرمایه گذاران در آن انتخاب، معرفی و تجلیل می شوند.
این جشنواره دارای بخش های مسابقه ای و غیر مسابقه ای است که نامزدهای راه یافته به مرحله نهایی بخش های مسابقه ای پانزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی شامل ۱۸ تیم طراح کسب و کار و ۱۶ شرکت فن آفرین هستند و برترین های آنها روز بیست و نهم آبان جاری در مراسم اختتامیه جشنواره معرفی و تجلیل می شوند.
جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می گردد.
بخش مسابقه ای این جشنواره شامل طراحان کسب و کار، فن آفرینان و فرصت ­های سرمایه­ گذاری است و بخش های غیرمسابقه ای هم شامل فرصت ­های سرمایه ­گذاری، نشست های انتقال تجربه و نمایشگاه است.
شیخ بهاء الدین محمد عاملی متخلص به شیخ بهایی از مفاخر بزرگ جهان اسلام و سبب خدمات پرارزش علمی، فرهنگی و عمرانی در ایران بود و برای زنده نگه داشتن یاد او، این جشنواره به ' شیخ بهایی' نامگذاری شد.منبع:

1399/08/28
20:50:46
5.0 /5
613
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی