آجاک - acak آینده پژوهی

نانوذرات در خدمت كنترل تمایز سلول های بنیادی سرطان

نانوذرات در خدمت كنترل تمایز سلول های بنیادی سرطان

آجاك: تمایز سلول های بنیادی سرطان می تواند منجر به تهاجمی تر شدن آنها شود. پژوهشگران از شیمی سطح نانوذرات مهندسی شده برای كنترل این تمایز استفاده كردند.


سلول های بنیادی سرطانی (CSC) که سلول های آغازگر تومور هم نامیده می شوند، سلول های نادری هستند که حتی سال ها بعد از درمان تومور اولیه می توانند سبب بازگشت سرطان شوند.
اگرچه سلول های بنیادی سرطانی فقط بخش کوچکی از سلول ها را در تومور می سازند اما این سلول ها همانند بذری باعث تشکیل سلول های جدید سرطانی می شوند.
با توجه به توانایی مقاومت در مقابل داروهای شیمی درمانی معمول، از بین بردن سلول های بنیادی سرطانی بسیار دشوار است و این سلول ها بعنوان عامل اصلی در متاستاز و گسترش سرطان از راه جریان خون تلقی می شوند.
علت اصلی این امر، فرآیندی است که با عنوان انتقال مزانشیمی به اپیتلیال (MET) شناخته شده که باعث می شود سلول های بنیادی سرطانی متمایز شوند.
سلول های سرطانی همینطور می توانند با انجام انتقال اپیتلیال به مزانشیمی (EMT)، خواص سلول های بنیادی را بدست آورند و در ادامه تبدیل به سلول های تهاجمی تر شوند.
بر اساس گزارش ستاد توسعه نانو، محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که عوامل درمانی که سبب ایجاد تمایز می شوند، قادرند وقوع EMT را محدود کنند و با کسب آن خصوصیت های سلول های بنیادی توسط سلول های سرطانی را کاهش دهند.
اگر بتوان بسامد سلول های بنیادی سرطانی را کم کرد، آنگاه تومورها کمتر تهاجمی شده و به درمان های معمولی پاسخ می دهند. این روش بعنوان تمایز درمانی شناخته شده و دارای پتانسیل درمانی قابل توجهی است.


ونسان روتلو استاد برجسته شیمی در دانشگاه ماساچوست آمریکا، می گوید: «تمایز درمانی راهبردی بالقوه برای معیوب کردن سلول های بنیادی سرطانی است. به صورت خاص، استفاده از نانوذرات برای افتراق سلول های بنیادی سرطانی راهبرد درمانی جدیدی ضد این سلول های سرطانی فراهم می آورد.»
مساله مهم یافتن نانوذراتی است که بعنوان عامل تمایز موثر عمل کند. در مقاله ای که اخیرا در ACS Nano با عنوان «تمایز سلول های بنیادی سرطان از راه مهندسی سطح نانوذرات» به چاپ رسیده است، روتلو و گروه او دستاوردهای خویش را در این عرصه گزارش دادند.
روتلو می گوید: «محدودیت های موجود در نمایش و طراحی پلتفورم، مانع از تحقیق در حوزه تمایز سلول های بنیادی سرطانی مبتنی بر نانومواد شده است و به همین ترتیب، نیاز آشکاری به روش هایی وجود دارد که کنترل بیشتری بر تنوع شیمیایی داشته و به صورت هم زمان می توانند توان تولید را بالا برند.»
در راهبرد جدید این تیم، از کنترل ساختاری دقیق با کمک نانوذرات طلا استفاده شده است که در آن بررسی سیستماتیک اثرات شیمی سطح نانوذرات بر تمایز سلول های بنیادی سرطانی انجام می شود.
جفت شدن نانوذرات طلا با پلتفورم نانوحسگری مبتنی بر آرایه، امکان دسترسی به فنوتیپ سلول حاصل را در عرض چند دقیقه فراهم می آورد. این خصوصیت برای غربالگری با بازده بالا بسیار مطلوب است.
محققان در ادامه کار در حال توسعه نانوذرات جدید و کارآمدتر هستند و بزودی آنها را در مدلهای حیوانی آزمایش می کنند. آنها همینطور مطالعات اساسی خویش را در زمینه سازوکارهای تمایز سلول های بنیادی سرطانی ادامه می دهند.منبع:

1399/08/28
13:39:12
5.0 /5
901
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی