آجاک - acak آینده پژوهی

ناسا باكتری به ماه و مریخ ارسال می كند

ناسا باكتری به ماه و مریخ ارسال می كند

آجاك: ناسا همیشه تمام تلاش خودرا انجام داده است تا ماموریت هایش را تا حد ممكن استریل سازد اما نتیجه یك تحقیق جدید نشان میدهد كه ارسال برخی باكتری ها به فضا می تواند مفید باشد.


به گزارش پایگاه اینترنتی bgr، این مطالعه که در نشریه Nature Communications انتشار یافته است، نشان میدهد که باکتری های زمین می توانند به استخراج مواد معدنی از مواد پوشاننده سطح ماه و مریخ کمک نماید.
این تحقیق که برمبنای آزمایشات انجام شده در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شده است، نشان میدهد که یک باکتری خاص به نام Sphingomonas desiccabilis برای استخراج عناصر کمیاب زمینی از سنگ «بازالت»، استفاده می نماید.
بازالت نوعی سنگ آتشفشانی است که بعنوان آنالوگ برای آنچه ممکنست در ماه و مریخ یافت شود، استفاده می شود.
این مطالعه همین طور نشان داد که این باکتری ها می تواند این کار را در وضعیت گرانش استاندارد زمین، میکروگرانش و گرانشی که شرایط مریخ را تقلید می کند، انجام دهد؛ این خبر مهمی برای پژوهشگران است و می تواند نشانه همکاری میان انسان و باکتری در جریان جستجوهای بعدی در فضا باشد.
به طور معمول ناسا و دیگر سازمان های فضایی هر تلاشی برای جلوگیری از انتقال باکتری به فضا انجام می دهند.
ایده این است که آنها نمی خواهند بطور تصادفی جهان دیگری را درگیر حیات کنند، برای اینکه بعدا می تواند مشکلاتی بوجود آورد.
محققان خاطر نشان کردند، اگر سرانجام ماموریت های خدمه دار و یا کاوشگرهای پیشرفته ای را به مکانی مانند مریخ ارسال نماییم و بعد باکتری ها را در آنجا کشف نماییم، ممکنست باکتری های زمینی را که خود ارسال کرده ایم با حیات واقعی در مریخ اشتباه بگیریم.
آنها افزودند: با این وجود این مسئله را نمی توان نادیده گرفت که باکتری ها توانایی انجام موارد کاملاً باورنکردنی را دارند؛ قبل از این بحث استفاده از باکتری ها را بعنوان منبع غذایی یا تولید مواد غذایی برای ماموریت های طولانی مدت در مکان هایی مانند مریخ مطرح کرده ایم.
اکنون، بنظر می رسد باکتری ها می توانند به ما کمک کنند تا از موادی که در آن سیارات پیدا می نماییم، نهایت استفاده را ببریم.
چارلز کاکل، نویسنده اصلی این مطالعه، در اطلاعیه ای اظهار داشت: آزمایش های ما از امکان علمی و فنی استخراج عناصر بیولوژیکی در سراسر منظومه شمسی پشتیبانی می کند. برای مثال حفاری رباتیک در منطقه Oceanus Procellarum ماه که دارای سنگ هایی با غلظت بالا از عناصر کمیاب زمینی است، می تواند یک جهت مثمرثمر برای توسعه علمی و اقتصادی بشر در وارای زمین باشد.
وی اضافه کرد: ماموریت های آرتمیس ناسا به ماه به زودی انجام می شوند و با ماموریت های خدمه ای که در آن برنامه گنجانده شده اند، انسان ها وقت کافی جهت بررسی مواد پوشاننده سطح ماه خواهند داشت. در آن مرحله، ممکنست موضوعات بیشتری در مورد اینکه چگونه باکتری می تواند زمینه را برای یک حیات پایدار در فضا هموار کند، بیاموزیم.منبع:

1399/08/23
23:37:40
5.0 /5
672
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی