آجاک - acak آینده پژوهی

مریخ قبل از پیدایش حیات در زمین آب داشته است

مریخ قبل از پیدایش حیات در زمین آب داشته است

آجاك: نتایج مطالعه بر روی یك شهاب سنگ قدیمی نشان میدهد كه مریخ قبل از پیدایش حیات در زمین آب داشته است.


به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس الرت، سیاره سرخ مریخ زمانی بسیار بیشتر از امروز آب داشته است اما پاسخ به سوال های در خصوص این که چه زمانی آب بر روی مریخ وجود داشته و چه زمانی تبخیر شده، بسیار دشوارتر است.
اکنون نتایج یک مطالعه جدید نشان میدهد که آب حدود ۴.۴ میلیارد سال پیش بر روی سیاره مریخ وجود داشته است که این زمان بسیار زودتر از زمانی است که قبل از این تصور می کردیم.
این ارزیابی برمبنای تجزیه و تحلیل یک شهاب سنگ به نام NWA ۷۵۳۳ صورت گرفته است که در صحرای ساهارا (صحرای بزرگ آفریقا) پیدا شده است. تصور می شود که این شهاب سنگ میلیاردها سال قبل از سیاره مریخ سرچشمه گرفته است.
اکسیداسیون بعضی از مواد معدنی داخل شهاب سنگ وجود آب در این سیاره را نشان میدهد. این یافته ها تاریخ تشکیل آب بر روی مریخ را حدود ۷۰۰ میلیون سال از بازه زمانی ۳.۷ میلیارد سال پیشی که قبلا اجماع عمومی درباب آن وجود داشت، عقب می کشد. این تحقیق همین طور می تواند اطلاعاتی در زمینه نحوه شکل گیری سیارات در وهله اول عرضه نماید.
محققانی که درباب سیاره ها مطالعه می کنند به به شدت به داستان وجود آب در سیارات و ماه علاقمند هستند. یکی از موارد ناشناخته بزرگ این است که آیا آب بعد از تشکیل، بوسیله برخورد سیارک ها و ستاره های دنباله دار به یک نهاد سیاره ای اضافه می شود و یا اینکه بطور طبیعی در ضمن روند شکل گیری سیاره به وجود می آید.
سنگ های قدیمی مانند NWA ۷۵۳۳ به پژوهشگران کمک می نماید تا به گذشته نگاه کنند و حوادث ضربه ای سیاره ای که از آن سرچشمه گرفته اند را دریابند و بعضی از مواد معدنی و ترکیبات شیمیایی سطح سیاره را در زمان تشکیل آنها تعیین کنند.منبع:

1399/08/21
22:12:42
5.0 /5
627
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی