آجاک - acak آینده پژوهی
در یك طرح تحقیقاتی بررسی شد

تاثیرات مكمل سلنیوم بر وضعیت بیماران نابارور دارای سندرم تخمدان پلی كیستیك

تاثیرات مكمل سلنیوم بر وضعیت بیماران نابارور دارای سندرم تخمدان پلی كیستیك

آجاك: محقق مركز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی نتایج طرح مطالعاتی این مركز در زمینه اثرگذاری مكمل سلنیوم بر علایم بالینی و بیان ژن مربوط به التهاب و عروق در زنان كاندیدای نابارور برای لقاح آزمایشگاهی را تشریح نمود.


دکتر زهرا حیدر، متخصص زنان و فلوشیپ ناباروری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به انتشار مقاله مرکز تحقیقات سلامت مردان و ناباروری با عنوان" اثرات مکمل سلنیوم بر علایم بالینی و بیان ژن مربوط به التهاب و عروق در زنان کاندیدای نابارور برای لقاح آزمایشگاهی" در مجله علمی اسپرینگر، اظهار نمود: سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماری های شایع زنان با علل گوناگون است که علاوه بر ایجاد اختلال در زندگی فرد، عوارض مختلفی همچون ناباروری و استعداد مبتلاشدن به بیماری های قلبی عروقی، بدخیمی های رحم و دیابت را به همراه دارد.
وی با تاکید بر تلاش پژوهشگران برای دستیابی به روشی کاربردی، موثر و ارزان برای درمان این اختلال، عنوان کرد: قبل از این و در تحقیقات گذشته از مکمل سلنیوم برای درمان بیماران قلبی عروقی استفاده شده بود که تاثیرات آن نیز مثبت بود، اما در مورد سندروم تخمدان پلی کیستیک بررسی خاصی صورت نگرفته بود.
وی با اشاره به جزئیات مطالعه "بررسی اثرات سلنیوم در زنان نابارور دارای سندروم تخمدان پلی کیستیک" عنوان کرد: در تحقیق حاضر استفاده از مکمل سلنیوم و تاثیر آن بر روی شاخصهای التهابی بیماران ناباروری که به مرکز درمانی بیمارستان مهدیه مراجعه نموده و کاندید انجام روش لقاح آزمایشگاهی یا IVF بودند، مورد بررسی قرار گرفت.
به گفته حیدر، شاخصهای التهابی جدا از اینکه در لانه گزینی و موفقیت سیکلIVF تاثیرگذارند، می توانند در سیر خیلی از بیماری های مزمن دیگر هم موثر باشند.
این محقق با اشاره به شیوه اجرای این طرح، اظهار نمود: جامعه هدف خانم های نیازمند درمان ناباروری و دارای شرایط تنبلی تخمدان بودند، افراد متقاضی شرکت در این طرح با ستاندن رضایتنامه وارد طرح شده و نمونه خون آنان پیش از شروع و پس از خاتمه طرح گرفته شد. آنالیز و تغییرات مربوط به نمونه خون مورد بررسی قرار گرفت و نتایج جهت آنالیز نهایی فرستاده شد.
حیدر با اعلان اینکه واسطه های التهابی انواع مختلفی داشته و تاثیر آنها در سلامت فرد و روند فیزیولوژیک نرمال بدن متفاوت می باشد، اظهار داشت: نتایج این تحقیق نشان داد که تحت تاثیر مصرف سلنیوم به مدت ۸ هفته، میزان تاثیر ژن های مربوط به بیان واسطه های التهابی مفید افزایش یافته و در مقابل تاثیر ژن های مربوط به واسطه های التهابی مضر، کاهش پیدا کرده اند.
محقق مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری در ادامه با اعلان اینکه میزان شیوع سندرم تخمدان پلی کیستیک حدودا بین ۵ تا ۱۰ درصد است، اظهار نمود: اگر در نظر بگیریم که سلامت مادران آینده جامعه تا چه حد در سلامت کلی جامعه موثر است، اهمیت اجرای این طرح های مطالعاتی دوچندان می شود.
این پزشک متخصص در عین حال مطرح کرد: باتوجه به این که سندرم تخمدان پلی کیستیک زمینه بیان ژنتیکی دارد، حتی می تواند مردان خانواده را نیز به نحوی تحت تاثیر آثار منفی این بیماری قرار دهد، پس اگر بتوانیم روشی آسان، ارزان و قابل اجرا برای درمان آن پیدا نماییم، در جهت ارتقای سلامت کلیه افراد جامعه گام برداشته ایم.
حیدر با اشاره به بررسی اثر مکمل سلنیوم در این طرح، اظهار داشت: نتایج این مطالعه نشان دهنده اثر مفید مکمل بر علایم بالینی و بیان ژن مربوط به التهاب و عروق در زنان کاندیدای نابارور برای لقاح آزمایشگاهی بود. همین طور عدم گزارش عارضه جانبی، قیمت ارزان و در دسترس بودن از دیگر مزایای این روش درمانی است.
وی با اعلان اینکه قبل از این بررسی های مشابهی بر روی بیماران قلبی و دارای اضافه وزن انجام شده بود، اظهار نمود: تحقیق فعلی برروی سندرم تخمدان پلی کیستیک انجام شده که چاقی، بیماری قلبی و دیابت جزو عوارض اصلی آن است. بااینکه این مطالعه در نمونه های محدودی انجام شده اما نتایج حاصل از آن مثبت بوده و پس اگر قابلیت تکرار آن در سطح گسترده تری فراهم باشد، می توان اثرگذاری آن بر سیستم سلامت را بررسی کرد.
این متخصص زنان با اشاره به تبعات جسمی و روحی ناباروری در سطح خانواده و جامعه، عنوان کرد: ناباروری علاوه بر تبعات جسمی، به سبب محرومیت زوجین از داشتن فرزند، تبعات روحی روانی گسترده ای در سطح خانواده و به تبع آن جامعه بر جای می گذارد، البته هم اکنون بیشتر روش های درمانی و کمک باروری روز دنیا در کشور ما نیز قابل اجراست و نتایج آن نیز با پیشرفته ترین کشورهای جهان قابل قیاس است.
محقق مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آخر با اشاره به توان پزشکی کشور در حوزه توریسم درمانی نیز اشاره کرد: اگر بستر و امکانات اجرای طرح توریسم درمانی همچون ورود، اقامت و دریافت بهترین خدمات درمانی فراهم باشد، توان پزشکی کشور در حوزه ناباروری نیز پتانسیل بالایی در این عرصه داشته و در صورت سرمایه گذاری مناسب دراین زمینه، سوددهی و ارزآوری بالایی برای کشور خواهد داشت.
برای مشاهده منبع این مقاله به این لینک و مشاهده اطلاعات بیشتر می توان به سایت مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروریبه آدرسmhrhrc.sbmu.ac.ir رجوع کرد.

منبع:

1399/08/10
23:10:09
5.0 /5
762
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی