آجاک - acak آینده پژوهی

راهكار جدید محققان برای از بین بردن تومورهای سرطانی

راهكار جدید محققان برای از بین بردن تومورهای سرطانی

محققان با استفاده از چارچوب های آلی فلزی در مقیاس نانو و طراحی یك سیستم معدنی رهایش دارو، موفق به عرضه راهكار جدیدی برای از بین بردن تومورهای سرطانی شدند.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه فناوری نانو، یکی از چالش های کلیدی در توسعه موثر و هدفمند سرطان، ناهمگنی سلول های سرطانی است. این تنوع، شناسایی، پاسخ دادن و مبارزه فعالانه با تومورها را برای سیستم ایمنی بدن دشوار کرده است.
با این حال، پیشرفت های اخیر در فناوری نانو امکان تحویل واکسن شخصی سازی شده را برای درمان سرطان فراهم نموده است.
مطالعه جدیدی که در نشریه ساینس ادونس Science Advances به چاپ رسیده، نشان داده است که با استفاده از چارچوب های آلی فلزی در مقیاس نانومتری می توان رادیکال آزاد ایجاد کرد. این رادیکال آزاد شده توسط تابش اشعه ایکس می تواند به صورت مستقیم سلول های سرطانی را هدف قرار دهد.
علاوه بر این، از این چارچوب های آلی فلزی می توان برای رساندن مولکول های سیگنال دهنده ایمنی معروف به PAMP بهره برد که این کار باعث فعال کردن پاسخ سیستم ایمنی در مقابل سلول های تومور می شود.
با ترکیب این دو رویکرد در یک واکسن که به سادگی قابل تجویز است، محققان فناوری جدیدی عرضه کردند که قادر به درمان سیستماتیک سرطان های صعب العلاج است.
در این همکاری مشترک بین گروه شیمی دانشگاه شیکاگو و آزمایشگاه وایسلبوم در دانشگاه پزشکی شیکاگو، محققان از ترکیب شیمی معدنی و زیست شناسی سرطان برای حل چالش درمان سرطان استفاده کردند.
این گروه از خصوصیت های چارچوب های آلی فلزی در مقیاس نانومتری که دارای واحدهای تکرار شونده در شبکه آنها است، برای نفوذ به تومور استفاده کردند.
این چارچوب های آلی فلزی را می توان با پرتو ایکس تحت تابش قرار داد و غلظت بالایی از رادیکال آزاد اکسیژن را تولید کرد. با این کار سلول های سرطانی از بین رفته و آنتی ژن ها و مولکول های التهابی تولید می شوند که به سیستم ایمنی بدن کمک می نماید که سلول های سرطانی را تشخیص داده و پاکسازی کنند که این کار شبیه کار واکسن است.
در این پروژه، محققان ساختارهای چارچوب آلی فلزی را طراحی کردند که می توان آنها را با داروهای معروف به الگوهای مولکولی در رابطه با پاتوژن یا PAMP پر کرد. این داروها با آزاد شدن در تومور سرطانی باعث پاسخ بسیار قوی سیستم ایمنی بدن بر ضد تومور سرطانی می شوند. با این روش حتی سلول های سرطانی بسیار مقاوم در مقابل سیستم ایمنی بدن، قابل درمان می شوند.منبع:

1399/07/27
20:47:04
5.0 /5
732
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی