آجاک - acak آینده پژوهی

آیا رویای اصلاح ژن برای بهبود كیفیت زندگی به وقوع می پیوندد؟

آیا رویای اصلاح ژن برای بهبود كیفیت زندگی به وقوع می پیوندد؟

آجاك: نتایج مطالعات پژوهشگران نشان میدهد آینده روش های اصلاح ژن تا حدود زیادی به نتایج كارآزمایی های بالینی در حال انجام در این عرصه بستگی دارد، چونكه تأیید نهایی درباب میزان كاربرد این روش ها به همین نتایج بستگی دارد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بیماری های تک ژنی نتیجه جهش در یک ژن خاص هستند، بنا بر این تنها امید برای درمان آنها، یا دست کم کاهش عوارض ناشی از آنها، استفاده از روش های اصلاح ژن است. با این دیدگاه و باتوجه به نتایج امیدبخش اخیر در حوزه اصلاح ژن و ابداع روش هایی مانند CRISPR/Cas9، TALENs و ZFNs دراین زمینه، پژوهشگران توانایی اصلاح نقایص ژنتیکی در شرایط آزمایشگاهی و در محیط بدن موجودات زنده را کسب کرده اند.
کارآزمایی های بالینی که از ابزارهای یاد شده برای درمان بیماری های ژنتیکی استفاده می نمایند گواهی بر موثر بودن این روش ها هستند. با این همه همچنان چالش های زیادی درباب بی خطر بودن استفاده از این روش ها و هدایت درست ابزار اصلاح ژن به محل جهش، پیش روی پژوهشگران این حوزه است.
بمنظور جمع بندی اطلاعات موجود دراین زمینه و فراهم کردن راهنمای مناسبی برای دانشجویان و پژوهشگران، رویا رمضان خانی، دکتر حامد میرزایی، دکتر مسعود وثوق و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی کاشان و انیستیتو سلول های بنیادی بلژیک، مبادرت به نگارش مقاله ای مروری در این زمینه کردند که در مجله بین المللی Clinical Genetics به چاپ رسیده است. در این مقاله به تاریخچه، طبیعت، روش های انتقال و کاربردهای ابزارهای اصلاح ژن در شرایط آزمایشگاهی و در بدن موجودات زنده پرداخته شده و کارآزمایی های بالینی انجام شده معرفی شده اند.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، جمع بندی این داده ها نشان می دهد، آینده روش های اصلاح ژن تا حدود زیادی به نتایج کارآزمایی های بالینی در حال انجام در این عرصه بستگی دارد، چونکه تأیید نهایی درباب میزان کاربرد این روش ها به همین نتایج بستگی دارد.

منبع:

1399/07/23
23:43:29
5.0 /5
845
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی