آجاک - acak آینده پژوهی
رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی خبر داد

راهی برای پیشبینی زمان یائسگی

راهی برای پیشبینی زمان یائسگی

به گزارش آجاك رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی درباره نتایج جدید ترین تحقیقات خود در زمینه پیشبینی سن یائسگی اظهار داشت: به نظر می آید به جز ذخایر تخمدانی اولیه، عوامل محیطی یا عوامل روانی و تغذیه ای، می توانند بر روی سرعت از دست دادن ذخایر تخمدانی اثرگذار باشند و بر این اساس دو فرد همسال با ذخایر تخمدانی برابر اما روش زندگی متفاوت، یائسگی در سنین متفاوتی را تجربه كنند. اگر بتوانیم برآوردی از سرعت از دست رفتن ذخایر تخمدانی داشته باشیم می توانیم پیشبینی بهتری از سن یائسگی داشته باشیم.


دکتر فهیمه رمضانی در گفتگو با ایسنا، درباره نتایج جدید ترین پژوهشی که درباره پیشگویی سن یائسگی داشته است، اظهار داشت: در پژوهش قبلی که نتایج آن چندین سال پیش انتشار یافت، پیشگویی سن یائسگی بر اساس اندازه گیری هورمون آنتی مولرین در یک نوبت بود. در مقاله ی جدیدی که در اینباره منتشر کردیم هورمون آنتی مولرین به فاصله شش سال و در دو نوبت اندازه گیری شد.
وی اظهار داشت: اگر بتوانیم برآوردی از سرعت از دست رفتن ذخایر تخمدانی داشته باشیم می توانیم پیشبینی بهتری از سن یائسگی داشته باشیم.
رمضانی با اشاره به اینکه نتایج این تحقیق در سال ۲۰۲۰مجله ی Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism که معتبرترین ژورنال بین المللی در زمینه اختلالات غدد است انتشار یافته است، توضیح داد: آزمایش هورمون آنتی مولرین که به کمک آن می توان سن یائسگی را پیش بینی نمود تحت پوشش بیمه نیست. خوشبختانه با وزارت بهداشت و همکارانی که در آزمایشگاه ها فعالیت می نمایند مشغول طراحی پروتکل هایی هستیم که بتوانیم در مواردی که لزوم ایجاب می کند این آزمایش را به خدمات بیمه ای اضافه نماییم و الگوریتمی در زمینه جلوگیری از یائسگی زودرس عرضه دهیم.
وی افزود: پیشبینی افرادی که در معرض خطر یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان هستند و تصمیم دارند فرزندآوری خویش را به تاخیر بیندازند، نقش قابل ملاحظه ای در حفظ باروری این افراد با کمک روشهای کمک باروری و یا فریز تخمک دارد. هم اکنون اندازه گیری هورمون آنتی مولرین تحت پوشش بیمه نیست و در نتیجه برای همه ی متقاضیان مقدور نیست که از این خدمات بهره مند شوند.
رئیس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی درباره اهمیت پیشبینی سن یائسگی اظهار داشت: با پیشبینی سن یائسگی و تشخیص صحیح آن دسته از خانمهایی که در معرض خطر یایسگی زودرس هستند، می توان به افرادی را که ازدواج کرده، در برنامه ریزی زمانی فرزند آوری کمک نمود و در صورتیکه این افراد ازدواج نکردند می توان به دنبال راهکارهایی در زمینه ی فریز تخمک یا روش های کم ک باروری برای آینده باشیم. پیشبینی سن یائسگی به سلامت روان زنان هم کمک می نماید چونکه زندگی مشترک زوج های جوانی که در معرض یائسگی زودرس هستند، به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد و امکان دارد این امر اختلافات زناشویی را به دنبال داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انتها درباره ی حداقل سن برای انجام این نوع آزمایش اظهار داشت: بر مبنای مدلی که برآورد کرده ایم می توانیم سن یائسگی زنان بالای ۲۰ سال را پیشبینی نماییم. پیشبینی سن یائسگی برای خانمهایی که در معرض خطر هستند یا می خواهند ازدواج و فرزندآوری خویش را به تعویق بیاندازند مهم می باشد. هم اکنون این آزمایش تحت پوشش بیمه نیست اما کیت های سنجش هورمون آنتی مولرین در کشور موجود است.
به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، این محقق در سال ۱۳۹۲ در یک مطالعه به عرضه مدلی برای پیشبینی سن یائسگی زنان در سنین باروری بر اساس مطالعات آینده نگر قند و لیپید در یکی از مناطق تهران پرداخته بود. در این پژوهش، یک هزار و ۱۱۵ نفر برای انجام مطالعه انتخاب شدند. سن این زنان بین ۲۰ تا ۵۰ سال بوده و در این مطالعه پیشبینی شد که این زنان بر مبنای عملکرد هورمون آنتی مولرین، در چه سنی یائسه خواهند شد. در نهایت مدل عرضه شده توانست به صورت متوسط با اختلاف شش ماه، سن یائسگی زنان را به درستی پیشگویی کند و صحت این مدل ۹۲ درصد برآورد شد.

منبع:

1399/07/10
13:21:33
5.0 /5
896
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی