آجاک - acak آینده پژوهی
نتایج یك پژوهش نشان داد

افزایش مدلول دار میانگین حداكثر و حداقل دما در بیشتر مناطق كشور

افزایش مدلول دار میانگین حداكثر و حداقل دما در بیشتر مناطق كشور

آجاك: تغییرات مكانی فاكتورهای حدی بارش و دمای ایران طی دوره 50 ساله اخیر، در پژوهش مشترك عضو هیئت دانشگاه حكیم سبزواری و عضو هیئت علمی دانشگاه كاشان تحلیل و بررسی گردید.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر مهدی زارعی در تشریح این پژوهش اظهار داشت: نتایج تحقیق نشان از افزایش مدلول دار میانگین حداکثر و حداقل دما در بیشتر مناطق کشور داشته است بطوریکه دمای حداقل با سرعت بیشتری نسبت به دمای حداکثر افزایش یافته است.
وی ادامه داد: بر طبق نتایج افزایش دما منجر به تغییر و جابه جایی در فصول و طول فصول مختلف شده و فصل رشد انواع مختلف گیاهان را می کاهد.
زارعی افزود: همین طور این تحقیق نشان داد، فاکتورهای حدی دما در کشور در حال افزایش بوده و فاکتورهای حدی بارش رو به کاهش است که علت اصلی آن تغییرپذیری طبیعی اقلیم بوده است.
به قول این پژوهشگر، یافته های تحقیق می تواند اطلاعات مفیدی در اختیار برنامه ریزان بخش کشاورزی و امنیت غذایی و مدیران منابع آب کشور قرار دهد.
بنا بر اعلام وزارت علوم، نتایج حاصل از این پژوهش در نشریه International Journal of Climatology که از مجلات برتر حوزه هواشناسی و علوم جوی (Q1) با IF: 3.928 است، انتشار یافته است.
علاقه مندان جهت دریافت این مقاله می توانند به آدرس اینترنتی https: //rmets.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/joc.6845 مراجعه کنند.
منبع:

1399/07/09
21:24:51
5.0 /5
858
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی