آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تاثیر زهر زنبور عسل بر سرطان سینه

تاثیر زهر زنبور عسل بر سرطان سینه

آجاك: نتایج یك مطالعه بر روی رده سلول های سرطان سینه نشان داد كه زهر زنبورعسل اثرات ضد سرطانی دارد و با تحقیقات بیشتر می تواند بعنوان یك گزینه برای تولید داروهای ضد سرطانی استفاده گردد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان است. این بیماری با روش های جراحی، شیمی درمانی، هورمون درمانی یا ژن درمانی درمان می شود. از آن جا که شیمی درمانی یکی از روش های رایج در درمان سرطان هاست، یافتن دارویی با کم ترین عوارض جانبی در اولویت های پژوهشگران قرار دارد.
خواص ضد التهابی و ضد تکثیری سم زنبور عسل به سبب داشتن ترکیبات مختلفی همچون آنزیم ها، هیستامین ها و...، اثبات شده است. به همین خاطر پژوهشگران با طراحی آزمایشی به بررسی اثرات ضد سرطانی این سم در سلول های سرطان سینه پرداختند.
حسین ذوالفقاریان و مهدی بابائی؛ پژوهشگران بخش جانوران سمی و تهیه پادزهر موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و سیما خلیل فرد بروجنی؛ کارشناس ارشد بیوشیمی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی تهران، در انجام این مطالعه همکاری داشتند.
پژوهشگران برای انجام این آزمایش محلول زهر زنبور عسل را با دوزهای مختلف به محیط کشت سلول های سرطان سینه MDA-MB-231 اضافه کرده و بعد از 24 و 48 ساعت آنها را با سلول های سرطانی عادی گروه کنترل مقایسه کردند.
در این بررسی ها میزان بقا، ریخت شناسی ظاهری، آپوپتوز و میزان قطعه قطعه شدن DNA اندازه گیری شد.
نتایج این بررسی ها حاکی از این بود که میزان بقای سلولی با افزایش دوز زهر روند کاهشی دارد.
همین طور مشاهدات ریخت شناسی سلول ها نشان داد که تعداد سلول های سرطانی که در معرض زهر زنبورعسل بودند، نسبت به سلول های کنترل کم تر و از نظر اندازه به طرز چشم گیری کوچک تر بودند. شکل طبیعی سلول ها از بین رفته بود و سلول ها چروکیده شده بودند. همین طور تجمع سلولی و سیتوپلاسم حباب دار مشاهده می شد.
انجام آزمایش الکتروفورز این سلول ها نشان داد که زهر زنبور عسل موجب شکستگی DNA در سلول های سرطانی می شود و بنظر می رسد که شکستگی DNA با افزایش دوز سم بیشتر می شود.
باتوجه به داده های به دست آمده DNA مشخص شد که مرگ سلولی القا شده با زهر زنبور از نوع آپوپتوز است. در دوزهای بالاتر در بعضی سلول ها شکستگی DNA مشاهده نشد که مرگ سلولی در این غلظت ها می تواند به سبب لیز شدن سلول ها و نکروز باشد.
بگفته پژوهشگران این مطالعه؛ «داروی ضد سرطان ایده آل دارویی است که قادر باشد بطور اختصاصی سلول سرطانی را از بین ببرد ولی متاسفانه بر خلاف داروهای ضد میکروبی که اثرات کم تری بر روی سلول های سالم دارند، اغلب داروهای ضد سرطان سلول های سالم در حال رشد را نیز می کشند و موجب نکروز می گردند که ممکنست جان بیمار به مخاطره بیفتد».
باتوجه به نکات مطرح شده؛ «کمتر بودن اثر نکروتیک زهر زنبور در مقایسه با ترکیبات دیگر از نظر درمانی و صنعت داروسازی مزیت بزرگی شمرده می شود که با شناسایی مسیر راه اندازی آپوپتوز تحت تاثیر زهر زنبور می توان این زهر را به تنهایی یا در کنار سایر داروها در درمان سرطان به کار برد.
یافته های این مطالعه پاییز امسال به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی اثرات ضد سرطان ناشی از زهر Apis mellifera بر رده سلولی سرطان سینه» در نشریه دانشگاه علوم پزشکی البرز انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/08
13:02:16
5.0 /5
867
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی