آجاک - acak آینده پژوهی
توسط یك شركت فناوری محقق شد؛

توسعه فناوری ساخت چسب دندانی در داخل كشور

توسعه فناوری ساخت چسب دندانی در داخل كشور

یك شركت فناور نانویی با توسعه فناوری ساخت چسب دندان، امكان تولید این محصول را در داخل كشور فراهم نموده است. این چسب حاوی نانوذراتی بوده كه سبب استواری چسب و بهبود عملكرد آن در دندانپزشكی می شود.


به گزارش روز شنبه ستاد توسعه ویژه فناوری نانو، محمد عطایی، مدیرعامل یک شرکت فناور اظهار داشت: ما روی بخش های مختلف چسب های دندانی کار می نماییم و موفق به ارائه دستاوردهای مختلفی در این بخش شده ایم. یکی از این محصولات، نوعی چسب دندانی نانوکامپوزیتی است که در آن از نانوذرات استفاده شده است.
چسب دندانی در دندانپزشکی برای چسباندن روکش استفاده می شود تا مانع از لق شدن و جداشدن روکش شود. این چسب ها با افزایش استواری و ثبات به عملکرد بهتر روکش کمک شایانی می کند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی اشاره کرد: بعد از توسعه این فناوری، وارد مرحله ستاندن مجوزهای مربوطه شده ایم و هم اکنون به دنبال گرفتن مجوز وزارت بهداشت هستیم و پیش بینی می نماییم تا ۵ ماه آینده این محصول را وارد بازار نماییم. تمام فرآیندها برای تولید انجام شده و به محض دریافت مجوز کار تولید را شروع خواهیم کرد.
عطایی درباب مزیت های چسب دندانی اظهار داشت: در این چسب از نانوذراتی استفاده شده که اصلاح سطحی شده اند، یعنی روی آنها با گروه های کربوکسیلیک اسید پوشانده شده است. این کار سبب می شود تا این گروه با کلسیم موجود در سطح دندان ارتباط به وجود آورده و سبب استواری بیشتر چسب شوند. از طرف دیگر خود این نانوذرات سبب بالا رفتن استواری ساختار چسب می شوند.
به گفته وی، به سبب ابعاد نانومقیاس سیلیس به کار رفته در این چسب ها، این ذرات به آسانی داخل خلل و فرج و کانال های روی سطح دندان نفوذ کرده و به استواری بیشتر چسب کمک می کنند.
این دانش آموخته دکتری مهندسی پلیمر پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی درباره هزینه این چسب ها اظهار داشت: به سبب وجود نانوذرات در این چسب ها قیمت آنها اندکی بالاتر از چسب های معمولی بوده اما از نظر عملکرد بسیار بهتر هستند.


1399/07/03
12:19:14
5.0 /5
899
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی